تاریخ ارسال : ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۳۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بودجه سال ۹۷، نفتی می باشد یا مقاومتی؟ /برنامه ای که تراز امنیت اقتصاد را بسیار شدن می دهد

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از بودجه سال ۹۷، نفتی می باشد یا مقاومتی؟ /برنامه‌ای که تراز امنیت اقتصاد را بسیار شدن می‌دهد خبرنگار  اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،

بیشتر قریب به اتفاق کارشناسان، دقت به دو عنصر احتیاج سنجی دقیق و تخمین درست از توانمندی تهیه بودجه و میزان وابستگی آن به نفت را از ضروری‌ترین پیش نیاز‌ها و الزام‌های بودجه‌ای تعبیر می‌کنند.

در صورت عدم تخمین درست از احتیاج کشور و بضاعت موجود برای تهیه بودجه مورد احتیاج، دولت با کسری بودجه رو به رو خواهد گردید و این امر متاسفانه در ادوار سابق به دفعات نمایان بوده هست.

مولفه بعدی نیز به فاصله گرفتن هر چه زیادتر از نفت بر می‌گردد، مبحثی که متاسفانه در بودجه  سال کنونی، آنچنان که ضروری هست جنبه نشد و امید به آن می‌رود در بودجه ۹۷، با اتخاذ تدابیر مقتضی برای حاصل شدن این امر، کوشش زیادتری گردد که حتما با تحقق آن، گام‌های مثبت و سازنده‌ای در جهت مقاوم سازی اقتصاد و ثبات هر چه زیادتر در این حوزه برداشته خواهد گردید.

تاکید مقام معظم رهبری، بر امن ساختن اقتصاد نیز ناظر بر همین مبحث هست و بطور قطع، با کم شدن وابستگی نفت، اقتصاد کشور در مقابل تکانه‌های اقتصادی منسجم‌تر و پویاتر می باشد.

آ آنچنان که معظم له اشاره فرمودند، وابستگی اقتصاد به نفت، یک مشکل تاریخی و به جا مانده از دوران پیش از انقلاب هست و همین مبحث باعث شده در دوره‌های متفاوت در راستای فروش نفت و سود حاصل از آن دغدغه برخوردار باشیم.

وی با تاکید بر اینکه تا هنگامی که اقتصاد کشور از نفت فاصله نگیرد، بنیان درست و امنی در این عرصه بوجود نخواهد آمد به چه سبب که به طور قطع، با حاصل شدن آن، شاهد گشایش‌های اقتصادی و مؤثر در کشور می باشیم.

به نظر می‌رسد، برای تحقق این امر، ابتدا ضروری هست میزان نرخ نفت در بودجه با ضریب دست کمی جنبه گردد، چون در صورت حسابرسی بالای نرخ نفت، کم شدن احتمالی آن می‌تواند اقتصاد کشور را مبتلا ضرر و خسران نماید.

محمد شیرازی، کارشناس حوزه اقتصادی در صحبت با خبرنگار اقتصاد و انرژی 

در این میان، نمایندگان مجلس بعنوان قوه ارزیابی و تصویب کننده بودجه، نقطه نظرات متمایزی در مورد نرخ نفت در بودجه ۹۷، دارند.

محمد مهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در صحبت با رسانه‌ها درکنار تاکید بر لزوم کم شدن وابستگی به نفت می‌گوید:اگر دولت، برنامه ریزی دقیق و مُدَوَنی را در این مورد طراحی کند، به مراتب، اقتصاد کشور پویاتر از سابق خواهد گردید.

وی معتقد هست:مصروف ساختن پول نفت در هزینه‌های جاری، معقولانه نیست و ضروری هست پول حاصل از فروش نفت به طرف پروژه‌های عمرانی و زیرساختی هدایت گردد که در این صورت، طریق اقتصادی کشور مثبت و سازنده می باشد.

مفتح، در رابطه با نرخ نفت در بودجه سال ۹۷  اضافه کرد: الان، نمی‌توان به نرخ دقیق و مشخصی اشاره کرد، ولی رویکرد کم شدن وابستگی بودجه به نفت، لزوم و حائز ارزش هست که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

۹۰ درصد از درآمد‌های نفتی در بودجه جاری هزینه می‌شود

۹۰ درصد از درآمد‌های نفتی در بودجه جاری هزینه می‌شود سید علی ادیانی راد، نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز معتقداست، جنبه کردن نرخ ۵۰ دلاری برای نرخ نفت، منطقی به نظر می‌رسد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=75479

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.