تاریخ ارسال : ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۱۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بورس زعفران را بین المللی کنیم

ابوالقاسم خسروی سهل‌آبادی در صحبت با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اظهار این مطلب اظهار کرد: برپایه این مقررات، ایران توان دارد در قسمت زعفران جریان تولید، ارائه و نرخ گذاری آن را در کنترل خود گرفته و بر بازار این محصول استراتژیک نظارت دارا باشد.

این نماینده ادوار مجلس اضافه کرد: این در حالی هست که برپایه گفته مدیران تاکنون اکثر از ۷۰ درصد زعفران تولیدی کشور بصورت فله ای و بدون بسته‌بندی به اسم برند دیگر کشورها من جمله اسپانیا به دیگر نقاط جهان صادر می گردد. علی رغم این ایران حدود ۳۰۰ تن زعفران تولید می کند، ولی اکثر از ۱۰۰ تن آن در حالی از طریق اسپانیا صادر می گردد که این کشور تولیدی ندارد.

وی علاوه بر این به افت حدود یک میلیون تومانی نرخ هر کیلو زعفران طی دو هفته سابق مقارن با مرحله برداشت سال زراعی جاری اشاره کرد و اظهار کرد: معنی این افت نرخ آن هست که کشاورز بعنوان تولیدکننده کلیدی زعفران متحمل بیشترین ضرر می گردد. حال آنکه در سال جاری که به اسم سال اقتصاد پایداریی، تولید و اشتغال هست ضروری هست از کشاورزان و زعفرانکاران پشتیبانی کنیم. چون در خراسان رضوی بعنوان یکی از استان های تولیدکننده زعفران، حدود ۱۰۰ هزار نفر اشتغال زایی ایجاد شده هست.

ولی از سال آینده با اعمال به هنگام این طرح و برنامه ریزی برای خرید توافقی زعفران میتوان از ضرر زعفرانکاران جلوگیری کرد.

وی به امکان ساماندهی بازار زعفران و تکمیل زنجیره آن در کشور به مساعدت اعمال طرح خرید توافقی اشاره کرد و اظهار کرد: تاکنون زعفران ایرانی با بسته بندی دیگر کشورها در بازارهای جهانی خرید و فروش می شود؛ ولی با ایجاد انسجام در بازار به مساعدت طرح خرید توافقی در بورس کالا میتوان زعفران را از کشاورزان خریداری و اقدام به بسته بندی آن کرد تا صادرات به روشی منسجم تر و با کیفیت و تحت برند ایرانی صورت پذیرد.

وی با اظهار اینکه خرید توافقی زعفران از بستر بورس کالا قدم مثبتی هست، اظهار کرد: به چه سبب ۹۵ درصد زعفران جهان در ایران تولید می گردد، ولی گردش پولی اکثر از ۸۰ درصد زعفران ایرانی در جیب کشورهایی هست که بخشی از تولید این محصول را دارا نیستند و کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار (از گردش پولی چهار میلیارد دلاری طلای سرخ در جهان) به ایران تعلق دارد ؟!

این نماینده سابق مجلس اضافه کرد: از این رو ضروری هست محیط محصول زعفران بین المللی گردد و با دقت به قسمت بالای تولید طلای سرخ جهان در ایران، ضروری هست بورس بین المللی زعفران دارا باشیم.

این نماینده ادوار مجلس با اظهار اینکه ضروری هست از تولید زعفران در کشور پشتیبانی کرد، اضافه کرد: تاکنون نرخ حقیقی زعفران در بازار به دست کشاورز نمی رسد و نرخ های جهانی از آن چیزی که عاید کشاورز می گردد، زیاد بالاتر هست. ولی اعتقاد بنده این هست که اگر کوشش مدیران برای خرید زعفران با روش توافقی صورت پذیرد، در کنار مدریت سالم بازار و اجراء نظارت های دقیق، میتوان با سوءاستفاده های احتمالی مبارزه کرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77075

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.