تاریخ ارسال : ۰۲ شهریور ۱۳۹۵ ساعت : ۰۲:۱۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بوق کنسرت‌ها روی سمفونی بیکاری در کشور نواخته شد!

به گزارش شلمچه نیوز، بوق کنسرت‌ها روی سمفونی بیکاری در کشور نواخته شد! دیروز روز پزشک بود و این روزها «قیامت» بیکاران است. قیامت۶ میلیون بیکار که هر روز دسته‌های چند صدتایی از آنان با هم از کارخانه‌ها اخراج می‌شوند، آنگونه که می‌توان از سکوت غمبار آنان یک سمفونی بزرگ ساخت و امتداد نگاه زنان و بچه‌های مردان بیکار جامعه را تا دوردست‌های افق محرومیت کشید اما حرف در جامعه ما حرف «کنسرت» است، مثل یک بوق که روی سمفونی رکود و بیکاری کشیده می‌شود.

دیروز حاضران در همایش روز پزشک در مرکز همایش‌های ابوریحان میزبان رئیس‌جمهور بودند اما ذکاوت و تجربه به آنان می‌گفت که قرار نیست درباره پزشک و پزشکان چیز زیادی بشنوند و نه حتی درباره رکود اقتصادی و نه حتی درباره بیکاری و نه شاید احتمالاً درباره رابطه خراب شده میان بیمار و بخش درمان. بلکه مخاطبان باهوش این همایش می‌دانستند که سخنران کار را می‌کشاند به سوی برجام و شاید تلگرام! و آن کس که حسابگرتر از همه بود می‌دانست که حالا وقت کنسرت است که صدایش آنقدر گوشخراش هست که بتواند سکوت حزن انگیز رکود و بیکاری را تا فصلی دیگر و سخنانی دیگر به گوشه اغما ببرد.

اینکه حرمت مشهدالرضا با کنسرت‌ها حفظ می‌شود یا نمی‌شود، بحث دیگری است. بحث اصلی این است که اصلاً این یک «بحث اصلی» نیست. مگر دهها مشکل مشهد از فقرای حاشیه‌نشین تا حمل و نقل تا مترو تا توریسم فحشا تا زائران کم‌درآمد، هیچ‌گاه محل دعوا بوده است که لغو یک کنسرت با بلیت گرانی که فقط پولدارها از عهده آن بر می‌آیند، محل بحث و جدال می‌شود؟!

بهتر نیست موضوع اختلاف میان حرمت مشهد‌الرضا و حرمت قانون به قدر همان حرمتی که برای ۶ میلیون بیکار ایرانی گذاشته می‌شود، بزرگ شود، یعنی «تقریباً هیچ» ! یا دست کم بیکاری و رکود را هم به همان اندازه کنسرت‌ها در تریبون‌ها اهمیت دهیم؟!

دیروز رئیس‌جمهور در مراسم دیدار با جامعه پزشکی کشور که به مناسبت روز پزشک و هفته دولت در مرکز همایش‌های بین‌المللی ابوریحان برگزار شد، سکوت بیکاران را با آهنگ لغو یک درصدی کنسرت‌ها به هم آمیخت: «بی‌قانونی خوب نیست و بی قانونی به نام دین و دلسوزی بدتر است. افتخار ما این است که کشورمان کشور قانون است و امام (ره) بارها بر اینکه حکومت اسلام و جمهوری اسلامی حکومت قانون است، تأکید کردند چرا که اگر قانون زیر پا رود سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. یک جا می‌خواهد کنسرتی برگزار شود، مجلس قانونگذاری شکل می‌گیرد، در حالی که ما مجلس شورای اسلامی داریم و هرکسی که صبح بیدار می‌شود و یک تریبون پیدا می‌کند نمی‌تواند قانونگذاری کند و وزیر نیز نباید تبعیت کند چرا که وزیر باید تابع قانون باشد.»

اشاره روحانی به آنکس که صبح برمی‌خیزد و قانونگزاری می‌کند، آیت‌الله علم‌الهدی امام جمعه مشهد است که اخیراً برگزاری کنسرت در مشدالرضا را خلاف حرمت این شهر دانسته و وزیر ارشاد نیز با این موضوع موافقت کرده بود. هرچند از همان اول به نظر می‌رسید که موافقت وزیر نوعی ایجاد آرامش قبل از توفان رئیس‌جمهور است!

رئیس‌جمهور نشان داد که دلیل قانع‌کننده‌ای برای ورود به موضوع کنسرت‌ها می‌خواهد: «امتناع یک وزیر از اجرای قانون!» تا بتواند موضوع را تا آنجا که می‌خواهد در جریان افکار عمومی بسط دهد: «از نظر من هیچ وزیری در برابر هیچ فشاری نباید کوتاه آید و عقب‌نشینی کند. اگر قرار است قانونی وضع شود باید از طریق مجلس اقدام شود و مراحل خود را در شورای نگهبان طی کند و در نهایت رئیس‌جمهور آن را ابلاغ کند تا عملی شود.»

بازهم منتقدان!
اما روحانی می‌دانست که منتقدان دلسوز از کنار سخنان حاشیه‌ای او درباره کنسرت‌ها نمی‌گذرند، پس پیشاپیش آنان را نواخت: «نقدهای غیرمنصفانه علیه دولت را تحمل و کم‌کم به آنها عادت کرده‌ایم. شرایط طوری شده است که وقتی یک روز حرف بدی در رسانه‌ها نوشته نمی‌شود تعجب می‌کنیم که گویا به مرخصی رفته‌اند.»

این در حالی است که افشای حضور مرد خاکستری جبهه اصلاحات در منزل رئیس‌جمهور از سوی روزنامه خانوادگی آیت‌الله هاشمی و افشای تهدید بی‌سابقه رئیس‌جمهور و توهین به او درباره توهم پایگاه اجتماعی، برای رئیس‌جمهور نقد و تخریب محسوب نمی‌شود و تجربه نشان می‌دهد که روی سخنان روحانی درباره منتقدان، نیروهای دلسوز انقلاب است. شاید اگر رئیس‌جمهور فرصتی هم به منتقدان انقلابی در منزل شخصی‌اش بدهد، نقدها راحت‌تر پذیرفته شود و رئیس‌جمهور در تریبون‌های رسمی کمتر از نقد منتقدان با «نقدهای غیرمنصفانه» یاد کند.

نوبت برجام !
رئیس‌جمهور از بحث‌های برجامی خود نیز در روز پزشک و در جمع پزشکان نگذشت: «متأسفانه برخی دقیق صحبت نمی‌کنند و می‌گویند دولت فقط در حوزه مذاکرات هسته‌ای اقدام کرده است که در پاسخ به آنها می‌گویم بله ما به فکر مذاکرات هسته‌ای هم بوده‌ایم و به آن افتخار می‌کنیم اما پیشرفت‌ها در حوزه علمی و پزشکی نشان از آن دارد که درتمام حوزه‌ها فعالیت داشته‌ایم. بعد از برجام دسترسی به داروهای خارجی و تجهیزات پزشکی آسان‌تر شده است و برجام سلامت مردم را بهتر تضمین کرده است. نتیجه برجام عزت ملت ایران بود و باید بگویم قطعنامه‌های سازمان ملل را نباید اینجا پاره کنیم که اگر می‌شد من آنها را پاره می‌کردم، بلکه راه درست این بود که قطعنامه سازمان ملل در خود شورای امنیت و با ابزار حقوقی لغو شود که دولت قدم به قدم این راه را پیمود.»

نوبت تلگرام !
اما روحانی به روال معمول هفته‌های اخیر در سخنان خود یادی هم از شبکه‌های اجتماعی کرد و بهانه آن را در روز پزشک نیز پیدا کرد: «علاوه بر فرهنگ اسلامی که فرهنگ ادب و اخلاق اعتدال و مودت است ایران دارای تمدنی بلند با اخلاقی والاست. نمی‌دانم چه شده که برخی افراد در فضای مجازی عبارات و جملاتی را استفاده می‌کنند که کمتر آنها را شنیدیم. البته خوبی‌های فضای مجازی را نباید انکار کرد که این دولت نیز بیشترین تلاش را کرده است که فضای مجازی با آرامش در اختیار مردم قرار گیرد و از آن برای ارتباطات، پیام رسانی و کسب علم و دانش و اتصال به جهان استفاده کنند.»

یادی از پزشکان
رئیس‌جمهور بخشی از سخنان خود را نیز به پزشکان اختصاص داد: «امروز مسائل اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی، اجرا نشدن درست قوانین راهنمایی و رانندگی و مشکلات راه‌های کشور و همچنین مسائل محیط زیستی، کار پزشکان را سخت‌تر می‌کند و انواع آلودگی‌های محیط زیستی در کار پزشکان تأثیر دارد و اگر محیط زیست سالمی نداشته باشیم حتی اگر همه جامعه پزشکی را بسیج کنیم نمی‌توانیم سلامت را برگردانیم. سرمایه اجتماعی و اعتماد بین مردم و حاکمیت نظام، دولت و وزارتخانه‌ها ضروری است و اگر اعتماد بین مردم، دانشگاه‌های علوم پزشکی، پزشک معالج و پرستار وجود نداشته باشد بیمار شفا نمی‌گیرد.»

روحانی آمار خود را از طرح تحول سلامت ارائه داد: «طرح تحول سلامت کار بزرگی بود و به‌رغم سختی‌ها این طرح را ادامه خواهیم داد. در سال گذشته توانستیم در شرایط سخت کاهش درآمدهای نفتی، تورم را کاهش دهیم، رشد اقتصادی مثبت ۱/۳ درصد داشته باشیم و حتی رشدمان در صنعت ۸/۸ بوده است و ان‌شاءالله پیش بینی ما این است که تا پایان امسال رشد اقتصادی ما به ۵ درصد برسد. طرح تحول سلامت با پول و کار دولت حل نمی‌شود. کادر پزشکی و سلامت همه باید دست به دست هم دهند تا طرح تحول سلامت را به عنوان عبادت بزرگ تلقی کرده و در این مسیر گام بردارند چون کار پزشکی با پول قابل جبران نیست و جان انسان‌ها را نمی‌توان با پول خریداری کرد، بنابراین اجر پزشکان رضایت خدا و بیمار است.»

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=23371

برچسب ها:
, , , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.