تاریخ ارسال : ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۵۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بولتون با توافق اتمی چه خواهد کرد؟

ترامپ شعار «اول آمریکا» را سر می‌دهد بولتون هم همین شعار را سر می‌دهد اما با این تفاوت که او خواهان این است که آمریکا در سراسر جهان در رده نخست قرار بگیرد و نه منحصرا در خانه. نصب بولتون به ‌عنوان مشاور امنیت ملی چه برای متحدین آمریکا و چه از نظر دشمنان آمریکا ابهاماتی را ایجاد نموده است.

حقیقت این است که آمریکا در حال کنار گذاشتن سیاست عملگرایی در ازای ایران است و به‌سرعت به سمت دشمنی تند و سخت پیش می‌رود. چرا؟

ایران ظهور داعش در منطقه را به‌عنوان یک تهدید بالقوه به رسمیت شناخته بود. آمریکا نیز به این نتیجه دست یافته بود که جنگ و آشوب بیشتر از اندازه در خاورمیانه به نفعش نیست. در آن زمان ایران و آمریکا به شکلی در ازای داعش منفعت های مشترک داشتند و به‌رغم تمامی اختلافات عمیق ایدئولوژیک هر دو بر علیه داعش مقابله می‌کردند.

ایران کوشش می‌کند تا از دستاوردهای مقابله با داعش و شکست این گروه تروریستی در سوریه به سود خود استفاده نماید و این شرایطی نیست که آمریکا آن را تحمل کند. آمریکا در پی آن است که بالانس قدرت منطقه‌ای مد نظر خودش را در خاورمیانه پیاده کند و ایران به شکلی دقیق در حال به هم زدن این بالانس قدرت آمریکایی است.

از طرف دیگر بعضی اتفاقات داخلی در ایران نیز آمریکا را به وسوسه انداخته است؛ اعتراضات دی ‌ماه در ایران یکی از این رخدادها بود. همچنین بعضی اختلاف‌نظرهای داخلی در عرصه سیاسی ایران بر سر بعضی مباحث با اهمیت مثل برجام زیر ذره‌بین آمریکایی‌ها است. ایران هنوز هم به برجام احتیاج دارد؛ شاید به همین سبب باشد که ایران هنوز به صورت رسمی اعلام نکرده است که در صورت خارج شدن آمریکا از برجام، تهران هم سریعا از برجام خارج خواهد گردید. حتی وزارت خارجه در حال مذاکره با کشورهای اروپایی امضا‌کننده برجام برای یافتن راهی است تا در صورت خارج شدن آمریکا از برجام، به شکلی که منفعت های ایران محافظت گردد، باقی کشورها همچنان در برجام بر جای بمانند. در ‌سال ٢٠٠۵، خیلی قبل از آن‌که آمریکا شروع به اعمال تحریم‌هایش بر علیه ایران کند، اتحادیه اروپا حدود ۶‌درصد از نفت مورد نیازش را از ایران خریداری می‌کرد. تا این‌که در ‌سال ٢٠١٢، تحریم‌های اقتصادی صادرات نفت ایران را هدف قرار داد و واردات نفت از ایران متوقف گردید. در‌ سال گذشته دیگربار اروپا ۵‌درصد نفت مورد نیازش را از ایران خریداری نمود. در نتیجه خیلی طبیعی است که ایران در پی ضمانت فروش نفت خود به اروپا باشد؛ البته باید توجه داشت همین تمایل ایران نیز باعث خواهد گردید تا اتحادیه اروپا اهرم فشاری بر ایران در اختیار داشته باشد.

از نظر بین‌المللی ایران با روسیه مشارکت نزدیکی را شروع نموده است و حسن روحانی بر این باور است که با کمک مسکو می‌تواند به بعضی از اغراض منطقه‌ای‌اش دست یابد؛ اما حقیقت این است که روسیه زیادتر از آمریکا نسبت به افزایش قدرت منطقه‌ای ایران حساس است. افزایش شدت دشمنی آمریکا با ایران باعث خواهد گردید تا ایران زیادتر به روسیه نزدیک گردد. همچنین خارج شدن آمریکا از برجام و کوشش برای اعمال تحریم‌های جدید بر علیه ایران معنایش این است که واشنگتن باید اروپا را قانع کند تا دیگر از ایران نفت وارد نکند. در نتیجه اروپا اگر بخواهد از نفت ایران چشم‌پوشی کند، وادار است برای تأمین نیازش دیگربار به روسیه روی آورد.

حقیقت این است که دشمنی میان ایران و آمریکا یک مبحث ایدئولوژیک است و پیگیری این سیاست احساس های ضد آمریکایی را در میان تمامی جریان های سیاسی ایران افزایش خواهد داد. هجوم نظامی موفقیت‌آمیز بر علیه ایران تقریبا غیر احتمال دارد؛ موقعیت جغرافیایی ایران اذن چنین کاری را به آمریکا نخواهد داد. همچنین هر هجوم نظامی بر علیه ایران، حتی اگر موفقیت‌آمیز باشد، باعث انتفاع ترکیه، روسیه و سنی‌های افراطی می‌شود که نفع‌بردن هیچ‌کدام از این سه طرف در زمینه منفعت های آمریکا نیست.

استراتژی امنیت ملی آمریکا که آذر ماه ‌سال گذشته منتشز شد، از روسیه و چین به‌عنوان چالش‌های آمریکا یاد می‌کند. از ایران و کره‌شمالی تنها به‌عنوان دشمنانی یاد‌شده که کارهای ثبات‌زدا انجام می‌دهند. حقیقت اما این است که آمریکا نمی‌تواند در یک زمان به دو مقابله بزرگ ورود نماید. مبحث با اهمیت تر این است که آیا آمریکا خواهد توانست به رویکردی عملگرایانه در مورد ایران برسد یا خیر.
از نظر جان بولتون، مشاور امنیت ملی جدید ترامپ، تهدیدات هسته‌ای کره‌شمالی و برنامه هسته‌ای ایران هر دو شبیه به هم می باشند.

او مکررا و مکررا خواستار خارج شدن آمریکا از برجام شده است. اما این‌بار آمریکا برای خارج شدن از برجام ائتلاف قدرتمندی را پشت سر خود ندارد. این‌بار آمریکا نخواهد توانست تحریم‌های قدرتمندی را بر علیه ایران اعمال کند چراکه اروپا و مشتریان بزرگ آسیایی نفت ایران مثل چین، چندان تمایل ندارند در زمین آمریکا پا به توپ گردند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94477

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.