تاریخ ارسال : ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۹:۴۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بگومگوی دو نماینده مجلس در مورد یک بحران ملی

روزنامه اعتماد درج کرد: واقعه ی موسسات مالی روزانه سیاسی‌تر می‌شود.

« همین است که کلاف هر مبحث و مساله‌ای بیشتر از آن که باید به هم می‌پیچد و بحران‌ساز می‌شود. پرونده موسسات مالی نیز بر همین اساس مبدل به یک بحران ملی گردید. ماهیگیران ابدی بدون این که بپرسند بستر تشکیل موسسات غیر قانونی کجا، چه‌ وقت و توسط چه کسانی فراهم گردید، پای‌شان را در یک کفش کردند که دولت مستقر مسئول بازپرداخت پول سپرده‌گذاران است. برای‌شان با اهمیت نبود که دولت این پول را از کجا می‌آورد، برای‌شان این با اهمیت بود که بار این فساد بزرگ بر دوش دولت روحانی افتد. اصرار به طرح سؤال از رییس‌جمهور در این‌ باره نیز شاهد همین منفعت‌جویی است.

تعداد مالباختگان بسیار بود و دولت همه توان خود را به کار گرفت تا مشکل را حل نماید. نرخ حل و فصل این پرونده پرداخت پول‌ها از حساب دولت یا به تعبیر رییس‌جمهور از جیب مردم بود و مقام های عالی کشور تصمیم به پرداخت این بها گرفتند. در نهایت مراجع لازم برای بازپرداخت پول مالباختگان را تعیین کرده و دولت نیز وارد مرحله عملیاتی گردید. با این حال ماهیگیران سیاسی که قصد کوتاه آمدن نداشتند و اعتراضات دی‌ماه را دستاویز کرده و دوباره سخن از سؤال از رییس‌جمهور را پیش کشیدند. به عنوان نمونه نصرالله پژمانفر، نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی خطاب به علی لاریجانی اظهار کرد: «اگر اذن می‌دادید سؤال ١٨٠ نماینده مجلس از رییس‌جمهور در مورد مشکلات سپرده‌های مالی مطرح گردد، این مشکلات سر از خیابان‌ها درنمی‌آورد.» » دولت روحانی گرچه مسئول ایجاد این شرایط نبود، برای حل و فصل ماجرا کوشش زیادی کرد.

تقلیل مبحث به بحث بازپرداخت

تلاش‌های دولت و بازپرداخت پول بخش عمده‌ای از مالباختگان اما به نظر پژمانفر و همفکرانش کافی نبوده است. به همین دلیل به جای رضایتمندی از موثر افتادن راهکار سه رییس قوه یا طرح پرسش‌هایی نظیر این که تکلیف سهامداران کلیدی موسسات مالی غیر قانونی چیست؟ چه کسانی میلیاردها تومان در موسسات مورد اشاره سپرده داشتند؟ و… اصرار به خراب کردن رییس دولت و مجلس دارند. همین نگاه نماینده مشهد جدیدا علت مرافعه با جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، نماینده رشت شده است. جعفرزاده می‌گوید: «همین آقایانی که مدعی سؤال از رییس‌جمهوری بابت موسسات غیر قانونی هستند، کاش پیش از هر چیز می‌آمدند و می‌گفتند که این موسسات منسوب به کجاها بودند؟ چه اشخاصی با چه نوع نفوذ و جایگاهی پشت آنان قرار داشتند؟ در کدام دولت و تحت پشتیبانی چه کسانی بود که این موسسات نظیر قارچ آغاز به رشد کردند؟ اینها را نمی‌گویند و منحصرا می‌خواهند مبحث را به بحث بازپرداخت سپرده‌ها تقلیل دهند. اما ما می‌گوییم پیش از پیش کشیدن بحث بازپرداخت‌ها، بیایید توضیح دهید چه کسانی این سپرده‌ها را از میان مردم جمع کردند و در نهایت کجا بردند؟ اتفاقا مشهد هم پایتخت و بهشت موسسات غیر قانونی بود. آقایی که نماینده مشهد است، خوب تر است اول از هر چیز توضیح دهد در آنجا چه مناسبات اقتصادی حاکم بوده که موسساتی نظیر میزان یا مجموعه‌هایی نظیر پدیده شکل گرفته‌اند؟ ریشه درصد بالایی از این موسسات در مشهد بوده. آقای پژمانفر مگر نماینده آنجا نیست؟ یعنی وی نمی‌تواند در این ارتباط توضیح دهد؟»

اصرار بر سؤال از رییس‌جمهور

آقای پژمانفر مگر نماینده آنجا نیست؟ یعنی وی نمی‌تواند در این ارتباط توضیح دهد؟»انتقاد نماینده رشت از پژمانفر به این دلیل است که مرغ او یک پا دارد و نمی‌خواهد برای سؤال از رییس‌جمهور دستاویز دیگری پیدا نماید. او اعتراضات دی‌ماه را اغتشاشات خیابانی شرح کرده و اعتقاد دارد که ریشه آن در عدم پاسخگویی دولت است. منظور پژمانفر به صورت مشخص پاسخگویی در مورد موسسات مالی غیر قانونی است. او با بیان این که بیان اعتراضات به نحو راهپیمایی در دنیا هیچ تضمین پیگیری ندارد اما طبق قانون بنیادی ما، مجلس مامور پیگیری اعترضات مردمی است، علت به نتیجه نرسیدن سؤال از رییس‌جمهور را ایستادگی بعضی در برابر مسیر قانونی دانسته و گفته است: «اگر این فرآیند روند خود را طی می‌کرد هیچ رخدادی در کشور نمی‌افتاد جز این که مجلس این پیام را به مردم مخابره می‌کرد که ما به عنوان نماینده‌های شما پیگیر مطالبات‌تان هستیم و بر اجرای قانون در کشور اصرار داریم اما این که می‌بینیم هیات رییسه مجلس بویژه آقای لاریجانی از این فرآیند جلوگیری می‌کند این پیام از داخل مجلس به بیرون داده می‌شود که یک نفر جلوی طرح سؤال از رییس‌جمهور را گرفته و اذن نمی‌دهد که مسیر قانونی این طرح طی گردد طبیعی است که پیام یأس و ناامیدی به مردم جابه جایی داده می‌شود و در اینجا سوءاستفاده‌گران می‌توانند با عنوان پرچم‌دار پیگیر مطالبات مردم در این مسیر قدم بردارند که در نهایت این اتفاق منتج به اغتشاشات خیابانی گردد.»

قسمت رییس مجلس

»پرونده موسسات مالی برای پژمانفر و همفکرانش تنها دستاویز سؤال از رییس‌جمهور و نقد دولت نیست و این‌ طور که به نظر می‌رسد، می خواهند حساب‌های سیاسی خود با علی لاریجانی را نیز در همین چارچوب تسویه کنند. او مدعی است که عدم اجرای قانون از سوی دولت و رییس مجلس ریشه ناآرامی‌های دی‌ماه بوده است. او گفته است: «اگر بخواهیم قسمت هر کسی را در رقم خوردن این اغتشاشات ارزیابی کنیم عمده قسمت، متوجه روحانی و لاریجانی می باشد که البته قسمت لاریجانی در این میان زیادتر است چون که وی اذن نداد مردم احساس کنند مجلس مطالبات و دغدغه‌های مردم را می‌شنود و پیگیر حقوق آنان از مسیر قانونی است و زمانی هم که مردم احساس کنند مطالبات‌شان را نمی‌توانند از مسیر قانونی پیگیری کنند طبعا شیطان‌صفت‌ها مسیر مردم را منحرف می‌کنند.»

»او در حالی این حرف‌ها را می‌زند که دولت روحانی به هیچ‌وجه در مواجهه با این بحران ملی از مسیولیت شانه تهی نکرده و دنبال مقصر در ادوار پیش از خود نگشت. »


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94697

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.