تاریخ ارسال : ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۱۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بیشتر دستاوردهای جدید سازمان انرژی هسته ای رابطه ای به غنی سازی ندارد

بیشتر دستاوردهای جدید سازمان انرژی هسته ای رابطه ای به غنی‌سازی ندارندابراهیم کارخانه‌ای ریاست کمیته هسته‌ای مجلس نهم در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست بیگانه گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، ، با اشاره به دستاوردهای سازمان انرژی هسته ای در روز ملی فناوری هسته‌ای، اظهار کرد: نتیجه هایی که در سالروز فناوری هسته‌ای پرده برداری شد، با ارزش می باشند و من جمله آنان می‌توان به ساخت باطری هسته ای اشاره نمود.

ریاست کمیته هسته‌ای مجلس نهم تصریح نمود: همان‌طور که باطری‌های هسته ای در نیروگاه‌ها بر اثر فرآیند شکافت هسته‌ای، انرژی گرمایی زیادی تولید می‌کند و آن انرژی گرمایی هسته ای، در قالب انرژی حرارتی، توربین‌ها را به حرکت درمی‌آورد و سر انجام مبدل به برق می‌شود، در یک باطری هسته ای هم یک عنصر رادیواکتیو، اشعه‌های تولید گردیده را مبدل به گرما می‌کند و آن انرژی گرمایی مبدل به انرژی الکتریکی می‌شود.

ریاست کمیته هسته‌ای مجلس نهم در ادامه با اشاره به سایر دستاوردهای پرده برداری شده در سالروز فناوری هسته‌ای، گفته بود: ساخت آزمایش لوپ اکتیو دستاورد دیگری هست که می‌توان به آن اشاره نمود. این محصول در آزمایش سوخت هسته‌ای کاربرد دارد و  اقدام خوبی در صنعت هسته‌ای به شمار می‌آید.

وی اظهار کرد: بیشتر نتیجه هایی که در روز ملی فناوری هسته‌ای پرده برداری شد، از نظر علمی قابل ملاحظه هست و موجب پیشرفت علمی کشور می‌شود، اما تولید آنان رابطه ای به مساله غنی‌سازی ندارد.

ریاست کمیته هسته‌ای مجلس نهم اظهار کرد: سازمان انرژی هسته ای می‌تواند در حوزه‌های متفاوت من جمله کاربرد پرتوهای رادیواکتیو در عرصه کشاورزی یا در حوزه پزشکی و استفاده نکردن از رادیو ایزوتوپ‌ها فعالیت خوبی داشته باشد.

وی تصریح نمود: در شیوه‌های درمانی باید بتوانیم از پزشکی هسته‌ای استفاده نماییم به عنوان مثال می‌توان یک تومور مغزی را بدون جراحی و با معطوف کردن عکس العمل هسته‌ای در نقطه‌ مد نظر، آن را معالجه کرد.

کارخانه‌ای تصریح نمود: کارهای زیادی در حوزه پزشکی از طریق بخش هسته‌ای قابل انجام هست و در این زمینه سازمان انرژی هسته ای می‌تواند با وزارت بهداشت مشارکت کند.

ریاست کمیته هسته‌ای مجلس نهم در انتهاء با اشاره به استفاده از فناوری هسته‌ای در بخش کشاورزی، افزود: این مبحث دامنه گسترده‌ای در دنیا دارد و از سال‌ها قبل فعالیت‌هایی در این زمینه شروع شده، اما در کمال تأسف جنبه عملیاتی به خود نگرفته هست، اما محققان در این مورد مشغول فعالیت می باشند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95564

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.