تاریخ ارسال : ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ ساعت : ۱۸:۳۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بیماری «دولت مسن» به شهرداری پایتخت هم سرایت کرد!

میانگین سنی وزیران دولت یازدهم ۵۸ سال بود که این مساله باعث وارد کردن انتقادات زیادی به رئیس جمهور و دولت تدبیر و امید شد تا جایی که از دولت اول روحانی از سوی منتقدان با عناوینی مثل «دولت پیرمردها»، «دولت مسن» و … یاد می شد، البته این نقیصه را شخص رئیس جمهور هم قبول داشت؛ اما بکارگیری افراد بعضا بازنشسته و با سن و سال بالا از سوی دولت یازدهم برای «حسن روحانی» حجت خاص خود را داشت، چون او معتقد بود در شرایط سال ۹۲ دولت به افراد باتجربه و اصطلاحا ژنرال های باسابقه نیاز داشت.

به گزارش  شلمچه نیوز، تابناک نوشت:  البته رئیس دولت تدبیر و امید با اذعان به این نقصان در دولت اولش تلاش کرد در ادامه راه و در جریان معرفی کابینه دوازدهم رویه معرفی کابینه مسن را تا حدود زیادی تعدیل و اصلاح کند برای همین در بین وزیرانش فردی را معرفی کرد که متولد سال ههای پس از پیروزی انقلاب بود و تنها ۳۶ سال داشت. همین رویکرد باعث شد که میانگین سنی کابینه دوازدهم منهای دو وزیر باقی مانده (وزیران علوم تحقیقات و فناوری و نیرو) یکسال کمتر از میانگین سنی دولت یازدهم و حدود ۵۷ سال باشد.

انتخاب‌های عجیب شهرداران مسن تهران و مشهد

این رویکرد دولت که بخش اعظمی از آن را اصلاح طلبان تشکیل می دهند، گویا به مجموعه شهرداری تهران که دوره جدید آن در اختیار این طیف قرار گرفته نیز سرایت کرده است. حالا شهرداران علاوه بر اینکه شهرداران مسنی برای شهرهایی که شوراهای شان در اختیار اصلاح طلبان قرار گرفته – مثل مشهد و تهران – انتخاب شده اند؛ معاونان این شهرداران نیز از بین افراد بازنشسته و مسن انتخاب شده و می شوند.

بیماری «دولت مسن» به شهرداری پایتخت هم سرایت کرد!

این رویکرد در ۴ انتخاب اول «محمد علی نجفی» برای شهرداری تهران کاملا احساس شد؛ جایی که او ۴ تن از معاونان شهرداری تهران را در معاونت مالی، برنامه ریزی، حمل و نقل و شهرسازی تغییر داد و البته از بین این افراد ۳ تن را از میان بازنشستگان برگزید. این رویکرد باعث شد حتی صدای اعضای اصلاح طلب شورای شهر تهران نیز بلند شود و برخی از آنان نسبت به رویه انتخاب افراد بازنشسته برای گرفتن مدیریت در شهرداری پایتخت معترض شوند.

در اولین انتصاب های شهردار جدی تهران؛ سمیع الله حسینى مکارم جایگزین قدرت الله گودرزی در معاونت مالى و اقتصاد شهری، حجت میرزایى؛ جایگزین امانی در معاونت برنامه ریزى ، توسعه شهری و امور شورا، محسن پورسیدآقایى؛ جایگزین مازیار حسینی در معاونت حمل و نقل و ترافیک و مهدى حجت؛ جایگزین پشمچی زاده در معاونت شهرسازى و معمارى شند.

انتقاد از بکارگیری بازنشستگان در شهرداری

«محمد علیخانی» در جریان ششمین جلسه شورای شهر تهران با اظهار امیدواری نسبت به اینکه شهردار تهران در به‌کارگیری نیروهای جدید و انتصابات آن قانون را رعایت کند و قبل از انتصاب معاونین شورا را در جریان بگذارد، تصریح کرد: بحث قانون‌مداری یکی از وعده‌ها و شعارهای اصلاح‌طلبان است که بر این مدار حرکت می‌کنند.

علیخانی گفت: طبق قانون مصوبه سال ۹۵ به کارگیری بازنشستگان در شهرداری ممنوع است و متاسفانه شاهد هستیم ۳ نفر از معاونین جدید شهردار تهران بازنشسته هستند. وی افزود: البته در برخی از مواقع استثنائاتی هست که این موضوع به معاونین شهردار مربوط نمی‌شود.

این انتقاد پایان کار نبود؛ چراکه رئیس کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش گفت: پرونده ۳ معاون بازنشسته شهردار تهران برای بررسی بیشتر به کمیسیون حقوقی شورا ارسال می شود.

موضوع پیرمردها به کمیسیون حقوقی شورا رفت

«محمد علیخانی» درباره بازنشسته بودن سه نفر از معاونان شهردار تهران گفت: اعضای شورا این موضوع را پیگیری خواهند کرد و پرونده این سه معاون بازنشسته شهردار به کمیسیون حقوقی شورا برای بررسی بیشتر ارسال خواهد شد. علیخانی با اشاره به اینکه وظیفه اعضا نظارت بر شهرداری تهران است، گفت: باید مراحل قانونی برای انتصاب معاونین و مدیران طی شود و ما قانون را تذکر داده ایم. وی افزود: براساس بررسی هایی که توسط بنده صورت گرفته است، اشتغال سه معاون بازنشسته شهردار تهران غیرقانونی است، ولی درهر صورت باید کمیسیون حقوقی شورا بررسی و نتیجه نهایی را اعلام کند.

این رویه نجفی در به کار گیری افراد بازنشسته گویا به مذاق افراد برجسته شورای تهران هم خوش نیامده و تنها انتقاد رئیس کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش را برنیانگیخته است؛ چون رئیس شورای شهر تهران هم که خود از گزینه های جدی شهرداری پایتخت بود، در این زمینه زبان به نیش و کنایه علیه «محمد علی نجفی» باز کرد و انتقاد خود را از رویه بکارگیری افراد بازنشسته در شهرداری اینگونه بیان کرد.

کنایه محسن هاشمی به شهردار تهران

«محسن هاشمی رفسنجانی» در واکنش به تذکر «محمد علیخانی» به نجفی دربایی چرایی انتخاب ۳ تن از ۴ معاونی که در ابتدای کار آنها را به همکاری دعوت کرده است، از میان افراد بازنشسته، تصریح کرد: بهتر بود که شهردار تهران آن یکی دیگر از معاونین خود را نیز بازنشسته معرفی می‌کرد! سخنی که نشان می دهد او نیز از انتخاب های صورت گرفته رضایت چندانی ندارد.

شهردار تهران امروز نیز در احکام جداگانه‌ای معاون هماهنگی امور مناطقی و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران را منصوب کرد.

«محمدعلی نجفی» در این احکام “حسن رباطی” را به عنوان معاون هماهنگی امور مناطق و “امین عارف نیا” را به عنوان مشاور شهردار تهران و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران منصوب کرد.

انتصاب شهرداران ۶ منطقه

«محمدعلی نجفی» در احکامی، شهرداران مناطق ۴، ۹، ۱۲، ۱۳، ۱۵ و ۲۱ تهران را منصوب کرد.

بر اساس این احکام، “حسینی نوکنده” به عنوان شهردار منطقه ۴، “سیدعلی مفاخریان” به عنوان شهردار منطقه ۹، “پیمان حسین محسنی” به عنوان شهردار منطقه ۱۲، “مرتضی رحمان‌زاده” به عنوان شهردار منطقه ۱۳، “وحیدرضا انارکی محمدی” به عنوان شهردار منطقه ۱۵ و “حسن رحمانی” به عنوان شهردار منطقه ۲۱ تهران منصوب شدند.

شهردار پایتخت همچنین در حکمی «حمیدرضا قالیباف» را به عنوان مشاور شهردار و سرپرست حراست کل شهرداری تهران منصوب کرد.

هنوز خبری در خصوص اینکه از بین افراد جدیدی که شهردار تهران از آنها دعوت به همکاری کرده و آنان را در سمت های مختلف منصوب کرده است، کسی بازنشسته است یا نه؟ نیامده است؛ اما «محمد علی نجفی» حتما تاکنون در جریان اعتراض های فعالان سیاسی و رسانه ای اصلاح طلب در خصوص برخی انتصاب هایش قرار گرفته است که آخرین مورد آن اعتراض به انتخاب یک مدیر ۷۰ ساله برای مدیریت مجموعه همشهری بود.

نجفی نگاه جدی‌تری به جوانان داشته باشد

یکی دیگر از اعضای شورای شهر تهران نسبت به عدم بکارگیری جوانان در شهرداری تهران گلایه می کند و به نجفی توصیه می کند که از جوانان بیشتری در بخش های مختلف سیستم مدیریت شهری پایتخت بهره بگیرد.

«حجت نظری» با بیان اینکه «شهرداری تهران با توجه به حجم مشکلاتی که دارد، نیازمند است از مدیران جوان‌تر استفاده کند» گفت: «میانگین سنی معاونان دکتر نجفی که تا به الآن معرفی شده‌اند، کمی از انتظار بنده بیشتر بود و معتقدم برای تصدی معاونت‌ها، رؤسای سازمان‌ها و شهرداران مناطق باید از نیروهای جوان‌تر و کسانی که تخصص و انگیزه‌ بیشتری در اداره‌ امور دارند، استفاده شود.»

وی با بیان اینکه در چهار انتصاب اول دکتر نجفی، فقط یکی از معاونان ایشان در سنی هست که می‌توان انتظار چابکی بیشتری از او داشت، گفت: «انتظار بحقی است که با نمایندگانی که با رأی مردم انتخاب شده‌اند، در انتصاب مدیران ارشد و حتی مدیران میانی مشورت صورت بگیرد و این‌گونه مشورت‌ها به ویژه با کمیسیون‌های تخصصی شورا به این معنی نیست که منتخبان مردم نظر خود را به شهردار تحمیل می‌کنند.»

گردش نخبگان فراموش شد

برخی سیاسیون و فعالان رسانه ای اصلاح طلب هم با انتقاد از پیرسالاری شهردار ۶۶ ساله تهران، از بی توجهی او به گردش نخبگان و جوانان گلایه دارند و بر این عقیده اند که گویا فقط قرار است مدیران ۲۰ سال پیش بار دیگر به چرخه مدیریت ها بازگردند یا اینکه جوانانی به کار گرفته شوند که یا ژن خوب دارند و یا اینکه ارتباط خوبی با مدیران ارشد برقرار کرده اند. لذا در این پروسه هیچ جایی برای شایسته سالاری و استفاده از ظرفیت نخبگان باقی نخواهد ماند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=64469

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.