تاریخ ارسال : ۲۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۲۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بینایی به چشم های ۳ نابینا برگشت/جزئیات عمل پیوند شبکیه تصنعی در ایران

بینایی به چشم های 3 نابینا برگشت/ ضرورت پشتیبانی دولت از  هزینه های 700میلیونی درمان محسن فروردین در عنوان کرد و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان در جواب به پرسش میزان موفقیت ایران در پیوند شبکه تصنعی چشم عنوان کرد: پیوند شبکیه تصنعی از نادرترین شیوه‌های معالجه در مریض ها نابینا شمرده می‌شود که پس از گذراندن مراحل تحقیقاتی، امروز بعنوان تنها روش برای معالجه اشخاص نابینای مطلق  و لطمه دیده در ناحیه شبکیه چشم به دستاوردهایی قطعی رسیده و بینایی را به اشخاص مشمول شرایط بازمی گرداند.

میزان: در راستای معالجه مشکل شبیکه به طور طبیعی به چه میزان از پیشرفت‌های علم دکتری دست یافته‌اید و پیوند شبکیه تصنعی تا چه اندازه می‌تواند پاسخگوی معالجه اشخاص نابینا باشد؟

به دلیل پرخونی زیاد در سلول‌های چشم و مشکلاتی، چون وجود سلول‌های تخصص یافته دراین زمینه، در عمل امکان پیوند طبیعی شبکیه تا هم حالا میسر نشده هست با این وجود همچنان تحقیقات در راستای پیوند طبیعی شبکیه چشم ادامه دارد.   در این  میان شبکیه نیز من جمله پیوند‌هایی هست که در موضوعات پیوند‌های تصنعی قرار می‌گیرد. براین اساس شرکت‌های متفاوت کشور‌های بیرونی با تحقیقات پیشرفته‌ای که در این زمینه داشته‌اند موفق به تولید شبکیه تصنعی شده اند. این در حالی هست که  دانشگاه صنعتی شریف تهران نیز در طی چند ماه موخر پروژه‌ای همانند شبکیه تصنعی را آغاز کرده هست و امید داریم که این تحقیقات منتج به تولیدمحصولات پایانی در کشورشود. براین اساس شبکیه تصنعی از مسیر چند کمپانی بیرونی به بازار عرضه شده و تنها فرآورده ها کمپانی سکندساید از کشور آمریکا، از نظر مجامع علم دکتری تأیید و بر روی شبکیه مریض ها نابینا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

-در راستای انجام پیوند شبکیه تصنعی در ایران چه مشکلاتی وجود دارد؟

تقریباً دو سال هست که مجوز انجام پیوند تصنعی شبکیه چشم به کشورمان داده شده هست، ولی به دلیل پیچیدگی  جراحی و تامین امکانات و وسایل دقیق برای اخذ تأییدیه عمل و مجوز آن لازم بودشرایط و مراحل اولیه فراهم گردد. در این بین قدرت جراحان ایرانی در انجام عمل شبکیه چشم پس از دو سال تأیید گردید و در نتیجه امکانات و شرایط لازم برای انجام آن در ایران فراهم گردید. در این مورد نماینده کمپانی ذیربط با صادر کردن مجوز پیوند تصنعی شبکیه را صادر، و نخستین عمل جراحی پیوند شبکیه تصنعی با حضور مستقیم کارشناسان بیرونی، در شهر شیراز آغاز گردید. خوشبختانه  این پیوند تماما موفقیت‌آمیز بوده و  بینایی را به مریض ها پیوند زده شده باز گرداند.

-پیوند شبکیه تصنعی برای چه مریض های امکان پذیراست؟

مریض های می‌توانند از پیوند شبکیه تصنعی استفاده کنند که نابینای مطلق می باشند یعنی هر دو چشم این اشخاص بدون فهم نور بوده و یا  حد ضعیفی از دید یا فهم نور را احساس می‌کنند. این اشخاص نباید پیشینه عمل جراحی در ناحیه چشم  و یا ضربه به آن را دارا باشند.‌‌ی اشخاصی که از بدو ولادت نابینا می باشند استعداد استفاده از این شیوه معالجه را ندارند چرا که این اشخاص لازم هست در ابتدا دارای قدرت دیداری بوده و به مروز زمان به نابینایی دچار شده باشند.     بر بر اساس مرسوم این عمل جراحی برای اشخاص بالای ۱۸ سال با قدرت فیزیکی بدون معلولیت‌های جسمی و ذهنی انجام می‌شود بناراین پس از پیوند شبکیه تصنعی، مریض ها لازم هست استعداد فهم و کار با کامپیوتر را برای تقویت شبکیه دارا باشند و بتوانند دوره‌های توانبخشی لازم برای اکتساب ترقیی کامل را بالاخره تندرستی جسمانی سپری کنند.

-معمولا اشخاص به دلایل متفاوتی دچار کم بینی و نابینایی مطلق می‌شوند در این بین آیا اشخاص با سوابق بیماری متمایزی، چون دیابت می‌توانند از این  پیوند شبکیه تصنعی استفاده کنند؟

به صورت کلی مریض های که تحت عنوان شب کوری مادرزادی و یا در اصطلاح علمی RP می باشند در اولویت این پیوند قرار دارند. این نوع بیماری بر بر اساس مرسوم در سنین ۲۰ تا ۵۰ سالگی اشخاص را درگیر کرده و منتج به نابینایی مطلق می‌شود. بنابر این مریض های که بر اثر ضربات جسمانی بر چشم و نابینایی بر اثر دیابت و یا عوامل دیگر بینایی خود را از دست داده‌اند با پیوند شبکیه تصنعی معالجه نمی‌شوند. اما این امیدواری را به این مریض ها می‌دهیم که  تحقیقات درخصوص معالجه این  نوع نابینایی در اشخاص در حال انجام هست و امید داریم درطی سال‌های آینده عازم برای معالجه کامل این اشخاص پیدا گردد.

– نخستین عمل پیوند تصنعی شبکیه چشم بر روی چه کسانی انجام گردید و این عمل جهت پایلوت داشت؟

نخستین عمل پیوند تصنعی شبکیه چشم  پس از سپری کردن تحقیقاتی دو ساله به طور قطع از حالت تحقیقاتی خارج شده و بصورت کلینیکی انجام شده هست. این بدان معناست که به طور قطع به یقین نسبت به ترقی مریض اطمینان کامل داده می‌شود و هیچ نوع شبههی در نتیجه جراحی وجود ندارد بنابر این در مراحل تحقیقاتی این پیوند تمام جوانب ارزیابی و با اکتساب نتیجه قطعی این عمل بر روی مریض انجام شده هست. در حال حاضر دو عمل بر روی چشم های دو خانم در شهر شیراز و سومین عمل نیز در طی هفته گذشته بر شبکیه چشم یک مریض مرد در بیمارستان نور تهران  انجام شده هست. ۱۰ ۱۰ مریض دیگر در فرصت پیوند قرار دارند و در روز جمعه هفته آینده نیز مریض چهارم تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد.

– در  زمینه انجام  پیوند شبکیه تصنعی چشم، کشور ایران نسبت به کشور‌های دیگر در چه جایگاهی قرار دارد؟

در پیوند شبکیه تصنعی، ایران پانزدهمین کشور دنیا هست که پیوند شبکیه تصنعی را انجام می‌دهد. از انجایی که شبکیه تصنعی محصول مشترک چند کشور اروپایی و آمریکا هست، اما تنها دو کشور ایران و عربستان در خاورمیانه نسبت به این عمل اقدام کرده‌اند که این جراحی در کشور عربستان از طریق جراحان آمریکایی صورت گرفته، اما در کشور ایران برای نخستین بار پیوند شبکیه تصنعی از طریق بنده و چند فوق تخصص شبکیه در شهر شیراز انجام گردید. ین  پیوند پس از گذراندن مرحله تعلیمی تئوری عمل و نظارت بر روند این جراحی به صورت مستقیم در مرکز چشم دکتری شیراز که از لحاظ وسایل و امکانات مورد تایید کمپانی آمریکایی قرار گرفته بود، انجام گردید. در فرآیند جراحی ۶ جراح شبکیه از شیراز دعوت به کمپانی دراین جراحی گردیدند که با مسرت تلاش‌های نتیجه بخش بوده و عمل پیوند شبکیه تصنعی با موفقیت کامل انجام گردید.

– پس از اعلام خبر انجام نخستین پیوند شبکیه تصنعی در ایران بسیاری از نابینایان نسبت به معالجه خود امیدوار گردیدند تا هم حالا چند مریض برای بهره مندی از این معالجه اقدام کرده اند؟

درحال حاضراز تقریبا ۱۰۰ هزار نابینای مطلق، ۲ هزار نفر مریض شب کور می باشند که این میزان کمتر از ۵ درصد ازتعداد کل مریض ها را به خود تعلق می‌دهد. در مرحله دوم مریض ها AMV یا همان اتروپی جغرافیایی نیز در اولویت پیوند شبکیه مصنوعی  قرار می‌گیرند. پس از اعلام خبر موفقیت عمل پیوند تصنعی شبکیه چشم، با ظرفیت گستردهی از استقبال مواجه شده ایم، اما با تأسف به سبب کم بودن ابزارها و تنگنا در  بهره مندی بیمارستان‌ها به آن، تنها در کلینیک چشم دکتری فروردین امکان انجام این عمل وجود دارد.    تاکنون اکثر از ۱۰۰۰ مراجعه به کلینیک صورت گرفته که از این تعداد تنها ۲۰۰ نفر از آن‌ها  از شرایط پیوند برخوردارند.

– -هزینه پیوند شبکیه تصنعی چشم ۷۰۰ میلیون تخمین شده هست. آیا تسهیلاتی برای معالجه اشخاص بی بضاعت و کم درآمد موردنظر داشته شده است؟ پشتیبانی دولت و وزارت بهداشت از این پیوند در چه حدی است؟

آیا تسهیلاتی برای معالجه اشخاص بی بضاعت و کم درآمد موردنظر داشته شده است؟ پشتیبانی دولت و وزارت بهداشت از این پیوند در چه حدی است؟ در مراحل اولیه به منظور ارزیابی پرونده مریض و انجام آزمایشات لازم، از همه مریض ها ذکر شده برای معالجه استقبال می‌کنیم. در صورت تائید شرایط برای جراحی، اشخاصی که دارای قدرت پولی می باشند در فرصت قرار می‌گیرند.     اما به منظور انجام پیوند در اشخاص بدون قدرت پولی، بسیاری از خیرین تندرستی و نهاد‌های خیریه کشور آمادگی خود را برای پشتیبانی پولی از مریض ها بی بضاعت اعلام کرده اند.    پیوند شبکیه تصنعی چشم همچون کاشت حلزونی چشم از تکنولوژی پیچیده و هزینه بری بهره مند هست. این در حالی هست که در ۱۰ سال گذشته، کاشت حلزون برای نخستین بار در کشور با هزینه ۶۰ هزار دلار انجام گردید، اما با توسیع این عمل هزینه‌ها به ۱۵ هزار دلار کاهش یافت و با حمایت‌های ۹۰ درصدی دولت، مریض ها تنها با پرداخت پرداخت ۶ میلیون تومان تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرند؛ در نتیجه امید داریم در چند سال آینده باحمایت‌های دولت، هزینه‌های پیوند شبکیه تصنعی چشم نیز کاهش یابد. در حال حاضر اعلام پشتیبانی از طرف خیرین زبانی بوده و هیچکدام به مرحله عمل نرسیده هست.

گفتنی هست تقاضا کنندگان پیوند شبکیه تصنعی چشم می‌توانند  از مسیر شماره تماس  ۰۹۱۷۷۸۹۰۸۰۰ با  متخصص چشم رابطه برقرار کرده و از شرایط پیوند شبکیه تصنعی باخبر، برای آغاز معالجه اقدام کنند.

پتانسیل و قدرت انجام جراحی پیوند شبکیه تصنعی در پزشکان دیگر کشور وجود دارد؛ در نتیجه به منظور پیشرفت‌های دکتری در این حیطه، عمل سوم پیوند شبکیه تصنعی در کنگره چشم دکتری کشور با حضور ۲۰۰ فوق تخصص شبکیه انجام گردید تا به صورت مستقیم شاهد جراحی بوده و با روند آن آشنا گردند. در راستای توسیع پیوند شبکیه تصنعی در وهله اول از چشم پزشکان شهر شیراز و در مراتب بعدی از پزشکان سطح کشور دعوت می‌شود برای اکتساب تجربه در اعمال جراحی حضور دارا باشند تا نسبت به ظرفیت بالای مریض ها، اعمال جراحی با سرعت بیشتری  صورت پذیرد.

-هزینه دو عمل اول پیوند شبکیه تصنعی چشم از حساب خصوصی شما پرداخت شده هست، چی گردید که تصمیم گرفتید برای انجام این دو عمل هزینه‌ای بالغ بر ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان را به شخصه برای معالجه این مریض ها پرداخت کنید؟

پیوند شبکیه تصنعی چشم تنها توانمندی پزشکان ایرانی نیست و چه بسا در زمینه‌های دیگری، چون جراحی‌های مدرن مغز و اعصاب، بیماری‌ها قلبی، پیوند کبد پزشکان دیگر اقدام به این کار کرده اند و درمسیر دسترسی به پیشرفت‌های علمی از هیچ پشتیبانیی دریغ نکرده اند. در عرصه طبابتم با بسیاری از بیماران  نابینا رو به رو هستم که تا چند سال گذشته حتی از لحاظ دکتری هم چاره‌ای برای معالجه آن وجود نداشته هست، اما علی رغم تکنولوژی تازه من هم به دیدن دنیا با چشم هایی که نابیناست امید دارم. پیوند شبکیه تصنعی یک عمل سنگین، پیچیده وهزینه بر هست، اما نقش بسیاری در کاهش غم و غصه مریض ها نابینا دارد و امکان استقلال  در انجام امور هر روز را برای آن‌ها فراهم می‌کند. شادی و رضایت مریض ها به ما پزشکان انرزی و امید می‌دهد که این راه را با توان زیادتری ادامه دهیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79566

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.