تاریخ ارسال : ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۳۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بیکاری معضل پیش روی پارس جنوبی/لزوم تشریح پروژه های جدید در عسلویه

بنا به آمار تامین حدود ۷۰ درصد از سبد سوخت گازی کشور در پارس جنوبی صورت می پذیرد.

بیژن زنگنه در بازدید موخر خود به پتانسیل این منطقه اشاره و بیان کرد: از ۶ فازی که از پارس جنوبی در گذشته مانده ۵ مرحله آن در سال ۹۷ به بهره‌برداری می‌رسد و یک مرحله از پارس جنوبی یعنی مرحله ۱۴ در سال ۹۸ به بهره برداری می‌رسد.علاوه بر این در سال ۹۵، ۸ عرشه انتصاب و راه‌اندازی شده و به تولید دست یافته هست و کوشش ما بر این هست که در مدت زمان زیر ۴ سال مرحله ۱۱ پارس جنوبی را به مرحله تولید برسانیم.

در این میان بحث تامین مالی پروژه های در حال تکمیل از ارزش مخصوصی بهره مند هست به همین دلیل با حسن بهرام نیا عضو کمسیون انرژی به گفت‌وگو نشستیم.

حسن بهرام‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، در مورد لزوم تامین مالی پروژه های پارس جنوبی اظهار کرد: طی بازدید اخیری که از فازهای پارس جنوبی انجام شد از نزدیک با کارهای وسیع ای که در این منطقه صورت می پذیرد آشنا گردیدیم که بخش قابل ملاحظه ای از آن سه الی چهار ماه آینده به بهره برداری می رسد.

وی اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی تا جایی که ممکن است برای تامین ارزش مورد احتیاج جهت این پروژه ها کوشش می‌کند و در کنار آن استفاده از سرمایه گذاری بیگانه و سرمایه گذاری داخلی موردنظر مجلس قرار دارد.

این عضو کمسیون انرژی بیان کرد: تامین مالی این پروژه ها قبل از این تشریح شده هست، قسمتی از آن در بودجه سال کنونی برای وزارت نفت مشخص شده و قسمتی دیگر از صندوق توسعه ملی مدنظر داشته شده و در صورت لزوم از محل افزایش درآمد هر بشکه نفت استفاده می گردد.

بهرام‌نیا در مورد مشکلات موجود در منطقه نفت و گاز پارس بیان کرد: در حدود ۲۳ الی ۲۴ هزار نفر در این منطقه های مشغول به کار می باشند که بعد از اتمام پروژه ها مطمئنا در حدود ۷ الی ۸ هزار نفر بیکار خواهند گردید به همین دلیل ما به علت جلوگیری از بیکاری آنان و استفاده از حجم بالقوه عسلویه باید از این حجم استفاده نماییم تا در کنار تولید و صادرات، اشتغال نیز ایجاد گردد.

وی عنوان نمود: ما باید در راستا ایجاد جایگاه ها صنعتی، پالایشگاه ها، خوراک پتروشیمی، تامین و صادرات گاز و برای ایجاد ارزش افزوده سرمایه گذاری کنیم که نتیجه آن ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی می باشد.

این عضو کمسیون انرژی در جواب به سوالی در مورد اختصاص ردیف بودجه مشخص برای پارس جنوبی اظهار کرد: ردیف بودجه معینی نداشته و در راستا ۱۴٫۵ ۵ درصدی هست که برای صنعت نفت مدنظر داشته و در کنار آن از مراجع پروژه هایی که درآمدشان  باید به وزارت نفت باز گردد استفاده می گردد.

گفتنی هست زنگنه وزیر نفت نیز در بازدید موخر خود به بیکاری عده ای از کارکنان این منطقه بعد از اتمام پروژه ها اشاره و بیان کرد: ایجاد اشتغال وظیفه ملی هست و باید از تمام مراجع و ابزارها دریا و خشکی استفاده نمود.

علاوه بر این زنگنه به مبحث تعریف پروژه‌های جدید در حوزه نفت و گاز تاکید کرد تا با تدوین طرح‌های نفتی و گازی برای کشور ایجاد اشتغال گردد و در کنار آن خوراک نیروگاه‌های کشور تأمین خواهد گردید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=85504

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.