تاریخ ارسال : ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۰۸:۴۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بی‌توجهی دولت به آسیب‌های اجتماعی

عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به سونامی تحصیلکردگان بیکار در کشور گفته است: «گورخوابی یکی از ده‌ها موضوع و مشکلی است که در حال حاضر  با آن مواجه هستیم».


به گزارش شلمچه نیوز به نقل از فارس، مجتبی شاکری، درباره پدیده گورخوابی در دولت تدبیر و امید اظهار داشت: باید در این‌باره کار پژوهشی انجام شود. شهرداری تهران درباره مشکل محله هرندی و جمع‌آوری معتادان و کارتن‌خواب‌ها از این محله تجربیات زیادی کسب کرده است.


شاکری بیان داشت: هنگامی که تولید موادمخدر در شرق کشور به ۴۰ برابر رسیده و این موادمخدر برای اینکه به کشورهای اروپایی برسد مسیری را از کشور ما طی می‌کند و استان به استان کشور را دچار آلودگی موادمخدر می‌کند بنابراین باید برنامه‌ریزی حساب‌ شده‌ای در این‌باره  وجود داشته باشد. وی به سونامی تحصیلکرده‌های بیکار در کشور اشاره کرد و گفت:‌ گورخوابی چون اسم و شکل جدیدی دارد مورد توجه قرار گرفته است ولی در لایه‌های زیرین جامعه با مشکلات متعددتری مواجه هستیم و خانواده‌هایی هستند که در فقر مطلق به سر می‌برند.  این عضو شورای شهر تهران گفت: صدای رئیس‌جمهور هنگام امضای برجام در گوش مردم است که گفت تمام تحریم‌ها برداشته خواهد شد اما این اتفاق نیفتاد و وعده‌های غلط به مردم دادند.


کوتاهی دستگاه‌های دولتی


در همین باره  عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه کوتاهی دستگاه‌های دولتی درباره مشکل اجتماعی گورخواب‌ها محرز است، گفته است: «دستگاه‌های متولی حل مشکلات اجتماعی باید درباره بودجه دریافتی در این باره پاسخ دهند که چرا اقدام خاصی نکرده‌اند».


علی کرد درباره برخورد خشن با گورخواب‌های گورستان نصیرآباد شهریار و عدم انجام مسؤولیت دستگاه‌های متولی افزود: معضلات اجتماعی را باید کمیته‌های اجتماعی که زیر مجموعه وزارت کشور هستند بررسی و برای آن برنامه‌ریزی کنند. وی خاطرنشان کرد: کارتن‌خواب‌ها و معتادان به دلیل اینکه بخشی از معضلات اجتماعی هستند باید توسط سازمان بهزیستی و دستگاه‌های متولی امر اجتماع شناسایی و در ساختمان‌هایی که برای بازتوانی این افراد در نظر گرفته شده‌اند نگهداری و مراحل ترک‌شان را بگذرانند. کرد گفت: در جامعه‌ای که فرمانداری، بخشداری و استانداری وجود دارد اینکه دستگاه‌های دولتی نسبت به معضلات اجتماعی پاسخگو نباشند غیرقابل قبول است، چرا که این دستگاه‌ها فعالیت‌های عمرانی را بخوبی انجام می‌دهند اما نسبت به رفع معضلات اجتماعی کوتاهی می‌کنند.


نماینده خاش، میرجاوه و نصرت‌آباد در مجلس تصریح کرد: بزرگ‌ترین معضل جامعه فعلی ما کارتن‌خواب‌ها، اعتیاد و اخیراً هم گورخوابی است که باید اولویت اصلی جامعه و تصمیم‌گیرندگان رفع این معضل باشد، ضمن اینکه محرز است که متولی این امر دولت و قوه مجریه است. نایب رئیس فراکسیون اشتغال و تولید مجلس تصریح کرد: وقتی دولت و دستگاه‌های متولی هر سال بودجه‌های خاصی را برای رفع معضلات اجتماعی دریافت می‌کنند باید به افکار عمومی پاسخ دهند که چه اقداماتی را انجام داده‌اند ضمن اینکه در قبال نقاط ضعف خود نیز پاسخگو باشند. وی گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید درباره مساله گورخواب‌ها پاسخگوی افکار عمومی باشد ضمن اینکه دستگاه‌های حمایتی هم نباید از زیر بار مسؤولیت خود شانه خالی کنند که سازمان بهزیستی در رأس آن است. این نماینده مستقل مجلس افزود: اینکه با گورخواب‌ها به عنوان یک معضل اجتماعی با ضرب و شتم و زور برخورد شود ظلم به جامعه است زیرا در حالی که ما برای سامان دادن کشور و نخبگان برنامه داریم برای ساماندهی معضلات اجتماعی هم باید برنامه داشت.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=35932

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.