تاریخ ارسال : ۱۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۳۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بی پولی «درمان» و صورت سرخ «تحول سلامت»

خبرگزاری ایسنا: سال ۹۶ را می‌توان سال بی‌پولی “سلامت” خبرگزاری ایسنا: سال ۹۶ را می‌توان سال بی‌پولی “سلامت” نامید؛ سالی که کادر بهداشت و معالجه آن را بدون دریافت کامل مطالبات‌شان به اتمام رساندند و علی‌رغم همه مشکلات کوشش گردید تا دستاوردهای حدود چهار ساله طرح دگرگونی نظام تندرستی، حفظ گردد.

  هرچند که در سال ۹۶ مشکلات پولی و اعتباری اَمان سیستم تندرستی کشور را بریده بود و طرح نوپای دگرگونی تندرستی را در تنگنا قرار داد و از سرعت پیشرفتش کاست، اما علی‌رغم همه این دشواری‌ها این طرح توانست دستاوردهایش را با چنگ و دندان هم که شده حفظ نماید و صورتش را با سیلی سرخ نگه داشت.

پشتیبانی مالی از بیشتر از ۹ میلیون مریض بستری در سال ۹۶

بر همین اساس در سال ۹۶ شاهد استمرار زیادی از اقداماتی بودیم که از چهار سال گذشته و همگام با طرح دگرگونی نظام تندرستی یکی بعد از دیگری شروع شده و از رنج مریض ها کم بودند. یکی از این کارهای کاهش قسمت مردم از هزینه‌های بستری از ۳۷ درصد به سه درصد برای روستاییان و شش درصد برای شهرنشینان بود؛ به‌طوریکه با استمرار این اقدام در سال ۹۶ از ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار مریض بستری پشتیبانی مالی بعمل آمد. در عین حال پرداخت مستقیم از جیب مردم هم در مجموع بازار تندرستی اعم از بخش دولتی یا خصوصی، بستری و یا سرپایی از ۵۳ درصد به ۴۰درصد کاهش یافت و از ۷۷.۴ ۴ درصد جمعیت کشور در حوزه مریض ها بستری در مقابل هزینه‌های کمرشکن در بیمارستان‌های دولتی به طور هدفمند مراقبت مالی انجام گردید.

در عین حال علی‌رغم دیرکرد در پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها از سوی سازمان‌های بیمه‌گر و در پی آن دیرکرد در پرداخت بدهی‌های شرکت‌های دارویی و تامین‌کننده امکانات و ملزومات پزشکی، کاهش ۴۲ درصدی نرخ انواع لوازم و امکانات پزشکی مصرفی را برای مریض ها شاهد بودیم.

۴۸۰ هزار زایمان طبیعی در سالی که گذشت

از دیگر کارهای وزارت بهداشت در سال گذشته ادامه حرکت در مسیر تحقق سیاست‌های جمعیتی بود که یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دگرگونی تندرستی شمرده می‌شد. بر همین اساس در سال ۹۶ با استمرار این برنامه شاهد انجام ۴۸۰.۰۰۰ ۰۰۰ زایمان طبیعی رایگان در سراسر کشور بودیم و این اقدام کاهش سزارین به میزان ۶.۵ ۶ ۶ درصد پایه را در پی داشت. در عین حال سزارین بار اول نیز به میزان پنج درصد در طی این مدت در کشور کاهش یافته هست.

وزارت بهداشتی‌ها برای پشتیبانی از معالجه ناباروری چه کردند؟

از سویی تعلیم رایگان به ۱۸۰ هزار نفر مادر باردار در دوران بارداری جهت توانمندسازی برای باروری و زایمان طبیعی، پوشش ۸۵ درصدی هزینه‌های معالجه ناباروری با تعرفه دولتی برای زوج‌های نابارور، تجهیز و راه‌اندازی ۲۰ مرکز معالجه ناباروری جدید در کل کشور، تجهیز و نوسازی ۲۴ مرکزی که از قبل در حوزه معالجه ناباروری فعالیت داشتند، تشکیل بیشتر از ۳۳ هزار پرونده پشتیبانی مالی از معالجه ناباروری زوجین نابارور و تشکیل کمیته هدیه دادن و مشارکت با مجلس شورای اسلامی در راستای بازبینی و ساماندهی قانون اهدای جنین مصوبه سال ۱۳۸۳ از دیگر کارهای معاونت معالجه وزارت بهداشت در راستای تحقق سیاست‌های جمعیتی بوده هست.

بازسازی ۱۴۰۰۰ مترمربع فضای بستری در سال ۹۶

از سوی دیگر در ادامه برنامه بالا بردن کیفیت هتلینگ که در راستای بازسازی و نوسازی بیمارستان‌های کهنه و برای ارتقاء امنیت بیمارستان‌ها و بالا بردن کیفیت عرضه خدمات در آنان در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته بود، در سال ۹۶ بازسازی ۱۴۰۰۰ مترمربع فضای بستری انجام گردید.

باید توجه کرد که در راستای توسعه بخش‌های اورژانس بیمارستانی از ۱۹۷ پروژه توسعه و بهسازی فضای بخش اورژانس بیمارستان‌های کشور، ۱۲۴ پروژه ۱۲۰ گانه طرح دگرگونی تندرستی و ۷۳ پروژه از ارزش ۳۰۳۲۵ و بودجه اورژانس بیمارستانی بوده هست. علاوه بر این از مجموع پروژه‌های طرح دگرگونی تاحالا ۳۵ پروژه یعنی ۱۸ درصد بازنمایی شده، هشت پروژه حذف شده و۸۱ پروژه در حال انجام هست که درصد پیشرفت ۵۳ پروژه یعنی ۳۰ درصد پروژه‌ها بالای ۵۰ درصد بوده هست.

از مجموع ۷۳ پروژه بخش اورژانس از محل ۳۰۳۲۵ و بودجه اورژانس بیمارستانی نیز ۳۳ مورد یعنی ۵۴ درصد پیشرفت بالای ۵۰ درصد داشته‌اند. استانداردسازی و توسعه جایگاه ها تخصصی معالجه سوختگی و توسعه ۱۸ تخت ویژه سوختگی (BICU) و استانداردسازی و توسعه چهار بخش مسمومیت موجود و راه‌اندازی دو بخش جدید نیز از دیگر کارهای توسعه‌ای در معاونت معالجه بوده هست.

یکی دیگر از کارهای معاونت معالجه وزارت بهداشت در قالب طرح دگرگونی نظام تندرستی که برای افزایش دسترسی مردم به خدمات درمانی کم‌هزینه انجام گردید، مقیم شدن پزشکان در بیمارستان‌های دولتی بود. بر همین اساس در سال ۹۶، ۵۸۰۰ پزشک متخصص و فوق تخصص در ۳۳۸ بیمارستان در ۳۰۲ شهر کمتر توسعه یافته و محروم حضور یافته و همگی آنان به طور تمام وقت دربیمارستان‌های دولتی مشغول خدمت‌رسانی گردیدند. علاوه بر این برای معالجه مریض ها اورژانس ۸۶۰ نفر پزشک متخصص مقیم در هر شب در ۱۹ تخصص در ۴۱۲ بیمارستان کلیدی کشور در ۲۱۲ شهر مستقر شده‌اند.

۶۳ میلیون بار ویزیت با نرخ دولتی

برای ارتقاء خدمات ویزیت و به منظور دسترسی اقشار محروم، ۲۵۰ پلی کلینیک تخصصی جدید دربردارنده ۶۴۴۰ مطب طی طرح دگرگونی تندرستی، ساخته گردید و ۶۳ میلیون بار ویزیت نیز توسط ۱۴۰۰۰ متخصص و فوق تخصص در ۶۵۸ کلینیک ویژه در ۳۸۵ شهر کشوربا نرخ ارزان دولتی انجام شده هست. در همین راستا کلینیک‌های ویژه هم در ۱۲۸ شهر منطقه محروم از ۳۱ استان کشور راه‌اندازی گردیدند.

سه سطح ویژه برای معالجه مریض ها سرطانی‌

از دیگر کارهای مهمی که در سال گذشته در قالب طرح دگرگونی نظام تندرستی استمرار پیدا کرد، توجه خاص به مریض ها نیازمند به مراقبت‌های ویژه بود؛ به ‌طوریکه با ایجاد شبکه جامع تشخیص زودهنگام و معالجه سرطان در سه سطح در کشور به مریض ها مبتلا به سرطان توجه ویژه‌ای گردید. باید توجه کرد که سطح یک این خدمات دربردارنده خدمات تشخیصی، غربالگری و خدمات درمانی سرپایی هست و در ۷۰ مرکزی که در حال ساخت هستند، عرضه خواهد گردید.

در عین حال در راستای بهبود خدمات تندرستی روان نیز ۲۸۲ تخت روانپزشکی در بیمارستان‌های عمومی از طریق تغییر کاربری در هفت دانشگاه علوم پزشکی کشور راه‌اندازی گردیدند و بخش‌های روانپزشکی با حجم ۲۹۰ تخت روانپزشکی نیز در پنج دانشگاه علوم پزشکی کشور با پیشرفت ۶۰ درصدی در حال ساختند. باید توجه کرد که تعداد کل اشخاص تحت معالجه در این حوزه ۷۸۸۳۵۸ نفر هست که از این تعداد ۲۹۳۰۳ نفر در جایگاه ها دولتی و ۷۵۹۰۵۵ نفر در جایگاه ها خصوصی تحت معالجه قرار دارند.

ثبت ۹۹۸۰۰۰ نفر در سیستم الکترونیک معالجه اختلالات استفاده مواد

در شش ماهه اول سال ۹۶ نیز نظام ثبت الکترونیک معالجه اختلالات استفاده مواد راه‌اندازی گردید که تاحالا بیشتر از ۹۹۸۰۰۰ نفر از جمعیت هدف تحت معالجه در این سیستم ثبت شده هست.

از کارهای دیگر وزرات بهداشت در سال ۹۶ می‌توان به شروع ساماندهی خدمات دندانپزشکی با ایجاد کلینیک‌های دندانپزشکی دانشگاهی با تعرفه ارزان در نقاط متفاوت کشور اشاره نمود.

اقدام در مقابل دو دلیل اول فوت ایرانیان

در عین حال اجرای برنامه ملی معالجه مدرن سکته‌های قلبی به طور شبانه‌روزی در ۵۴ بیمارستان کشور و در ۲۴ شهر به عنوان نخستین دلیل فوت ایرانیان نیز از دیگر برنامه‌های وزارت بهداشت طی سال گذشته بوده که در طی یکسال اجرای این برنامه ۱۲ هزار نفر ازخدمت مدرن و حیات بخش PCI Primary (باز کردن عروق قلبی با آنژیو گرافی) بهره‌مند شده‌اند.

علاوه بر این برنامه ملی معالجه مدرن سکته‌های مغزی نیز به طور ۲۴ ساعته در ۵۵ بیمارستان کشور در ۲۵ شهر به عنوان دومین دلیل فوت ایرانیان اجرا گردید و در طی یکسال ۹۰۰ نفر ازخدمت ترومبولیتیک‌تراپی بهره‌مند گردیدند.

وزارت بهداشتی‌ها در راستای ایجاد شفافیت در حوزه صادر کردن پروانه موسسات پزشکی و دسترسی ساده مردم و صاحبان سخن پزشکی به اطلاعات ۲۱۰۰۰ موسسه پزشکی، سیستم ملی صادر کردن الکترونیکی پروانه‌های موسسات پزشکی را مستقر کردند.

ساماندهی عرضه خدمات به گردشگران تندرستی از طریق اعتباربخشی کیفی بخش‌های بین‌الملل و ساماندهی موسسات گردشگری با مشارکت سایر دستگاه‌های ذیربط، تدوین و اجرای نسل نوین اعتباربخشی در ۹۰۰ بیمارستان کشور با رویکرد ارتقاء امنیت مریض ها، بهبود کیفیت خدمات و تکریم مریض ها، تدوین و ابلاغ سند سطح بندی خدمات جایگاه ها تشخیصی – درمانی و امکانات پزشکی در قالب سند ملی معالجه ۱۴۰۴، امضا و ابلاغ تفاهم نامه نقشه راه معالجه ۱۴۰۴ در راستای اجرایی کردن نقشه معالجه کشور و سطح بندی خدمات بستری با سازمان برنامه و بودجه کشور و ابلاغ جهت اجرا به کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور طی نوشته ها شماره ۵۱۰/۱۰۰ تا ۵۴۸/۱۰۰ به تاریخ هفتم شهریور ماه ۹۶، ملحق شدن شورای عالی بیمه به عنوان سیاست گذار بیمه کشور به وزارت بهداشت، معالجه و تعلیم پزشکی، اصلاح کتاب ارزش نسبی خدمات تندرستی در قالب ویرایش سوم که البته بعضی انتقادها و اعتراض‌ها از سوی بعضی گروه‌های پزشکی را در پی داشت، اعزام بیشتر از ۲۳۰۰ پزشک متخصص در سراسر کشور به ویژه در منطقه های کمتر توسعه یافته، استقرار کامل سیستم صادر کردن الکترونیکی پروانه موسسات پزشکی، برپایی انتخابات سازمان نظام پزشکی کشور و… از دیگر کارهای معاونت معالجه وزارت بهداشت در سالی که گذشت، بود.

پیوند عضو در سالی که گذشت…

در عین حال بر طبق اعلام وزارت بهداشتی‌ها هر ساله ۲۵۰۰ پیوند کلیه با میزان ۵۷ درصد از مورد ها فوت مغزی انجام می‌شود و میانگین مدت زمان انتظار جهت پیوند کلیه نیز به ۱۲ تا ۱۸ ماه کاهش یافته هست. علاوه بر این انجام هر ساله ۸۰ پیوند کبد و۱۱۷ پیوند قلب در وزارت بهداشت به ثبت دست یافته هست.

تدوین و ابلاغ شش پروتکل پایه مددکاری اجتماعی در حوزه بیمارستانی و سازماندهی و اعزام چهار گروه تیم مددکار اجتماعی متبحر در امور بحران به منطقه زلزله‌زده کرمانشاه به منظور مدیریت انتقال، اعزام و ترخیص مریض ها نیز از اقداماتی بوده که وزارت بهداشت به حسب وظیفه خود به عنوان متولی تندرستی کشور انجام داد.

آیین‌نامه‌هایی که بازبینی گردید

از سویی در سال گذشته معاونت معالجه وزارت بهداشت آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هایی را در حوزه‌های متفاوت تدوین کرد که بعضی از آنان دربردارنده آیین‌نامه بازبینی خدمات پایه تندرستی، تدوین ۶۱ گایدلاین و راهنمای بالینی، بازبینی دستورالعمل کاهش فرانشیز، ماندگاری پزشکان در منطقه های محروم، حضور متخصص ها مقیم در بیمارستان‌ها، بالا بردن خدمات ویزیت و برنامه ترویج زایمان طبیعی، دستورالعمل خدمات شیمی درمانی، آیین‌نامه جایگاه ها سرپایی طب حمایتی، آیین نامه خدمات جامع مریض ها خاص، اجرای آزمایشی استحقاق سنجی معالجه در چهار دانشگاه علوم پزشکی کشور، سند جامع شبکه آزمایشگاه دانشگاه‌های علوم پزشکی، آیین‌نامه ذی ربط به ساماندهی جایگاه ها خدمات ناباروری و آیین‌نامه کلینیک‌های ویژه هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94232

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.