تاریخ ارسال : ۲۱ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۳۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

بی پولی نسل مربیان را عوض کرد

ایران ورزشی: لیگ برتر فوتبال کشورمان روزهای متفاوتی را سپری می کند، نگاه به ترکیب تیم ها، مخصوصاً تیم های مطرح به خوبی نشان می دهد که وضعیت متمایز از گذشته هست. اکنون دیگر کمتر شاهد حضور چندین ساله بازیکنان در تیم ها هستیم و گاهی بعضی بازیکنان با دو سه سال سابقه، بازوبند کاپیتانی تیمی را به بازو می بندند. ..
در این بین میتوان همین بحث را روی نیمکت تیم ها هم ندید. مخصوصا در هفدهمین دوره لیگ برتر شاهد تحولات بنیادی روی نیمکت تیم های لیگ پیروزی هستیم. تا جایی که به جرات میتوان اظهار کرد که هم نیمکت تیم ها جوانتر شده هست و هم شاهد تحولات بسیاری هستیم. طی سال های گذشته شاهد حضور تعداد محدودی از مربیان در لیگ برتر بودیم و به سادگی می گردید پیش بینی کرد که با جدایی و ناکامی فلان سرمربی چه کسی جایگزین او خواهد گردید اما اکنون این شرایط تماما عوض شدن کرده هست.
  دیگر خبری از گردش مربیان مشخص روی نیمکت تیم ها نیست. هر چند این مبحث را میتوان حتی به لیگ شانزدهم نیز منسوب کرد اما حقیقت این هست که در لیگ هفدهم شاهد عوض شدن نسل مربیان در لیگ برتر هستیم. حتی بعضی از مربیانی که نتیجه های خوبی در گذشته کسب کرده بودند، در این فصل از رقابت ها علی رغم تحولات فراوان روی نیمکت تیم های مختلف، شانسی برای حضور روی نیمکت تیم ها به دست نیاوردند.
با نگاهی به جدول تیم های لیگ برتر به خوبی به این مبحث می رسیم. در صدر جدول پرسپولیس از مربی قدیمی و بیگانه بهره می گیرد و اقبالی به مربیانی که در چرخه مربیان در سالهای گذشته بودند، نشان نداده هست. پارس جنوبی در اولین حضور در لیگ برتر، هم اقبالی به مربیان نامی سالهای گذشته نشان نداد و مهدی تارتار را روی نیمکتش نشاند تا در آستانه هفته نوزدهم تیمش در رتبه سوم جدول قرار گیرد. استقلال هم که تازه به جمع مدعیان پیوسته به مربی جوان استقلالی اعتماد نمود اما علی رغم ناکامی به سراغ مربیان سالهای گذشته نرفت و شفر را برای ادامه بازی ها برگزید. پیکان که سالهای سال بین لیگ برتر و لیگ دسته اول در تردد بود، دو فصل هست که به مجید جلالی بازمانده از مربیان گذشته اعتماد نموده هست و البته نتیجه های اش بد نبوده هست و میتوان سرمربی پیکان را من جمله مربیانی دانست که در مقابل عوض شدن نسل مقاومت می کند.
  با وجود اینکه دایی هم چند سالی هست که در لیگ برتر کار می کند اما نمی شود وی را از جرگه مربیان سالهای گذشته دانست، او اکنون سایپا را ارشاد می کند و بد هم نتیجه نگرفته هست. توسیع فولاد هدایت تیمش را لوکا سپرد و پس از ناکامی او دو مرتبه هم به جوانترها اعتماد نکرد و فیروز کریمی را از گنجینه مربیان گذشته به روی نیمکت آورد. صنعت نفت آبادان به مربی اعتماد نموده که هنوز جای خودنمایی در لیگ برتر را دارد و کمالوند را نمی شود از نسل مربیان گذشته اسم برد.
پدیده نیمکتش را برای فصل دوم به مهاجری سپرد که دو سه سالی هست به لیگ برتر وارد گردیده و توانست با این مربی تازه وارد نتیجه های خوبی کسب نماید. سپیدرود تازه وارد هم ترجیح داد با مربیان جوان کار کند، علی رغم اینکه این تیم نتیجه های قابل قبولی کسب نکرد اما دو مرتبه هم به سراغ تفکرات قدیمی نرفت و روانخواه و پس از ان علی کریمی را روی نیمکت تیمش نشاند. نفت تهران که وضعیت متلاطمی داشت، در انتخاب سرمربی هم سردرگم بود، اول یک مربی جوان و تازه وارد و بعداز آن یک مربی قدیمی و دو مرتبه هم سراغ مربیان تازه واردی چون حجازی و افاضلی رفت. مشکی پوشان پس از گذشتن از مربیانی مثل اکبر میثاقیان، کار را دست عنایتی تازه وارد سپرد تا شاید تیمش از انتهای جدول خلاصی یابد.
  به این ترتیب با اغماض از مربیان بیگانه حاضر در لیگ برتر، میتوان مدعی گردید که نسل جدیدی لیگ برتر را هدایت می کنند و منحصرا مربیانی چون قلعه نویی، جلالی و کریمی در مقابل این عوض شدن نسل مقاومت می کنند و البته مربیان تازه وارد و جوان با بیگانه های پا به سن گذاشته دست و پنجه نرم می کنند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=82813

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.