تاریخ ارسال : ۰۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

«بی گدار» به آب زدم تا ۲۰ سال دیگر ایرانمان خشک نشود

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،

تا به امروز این مستند توانسته هست ۱۴ پاداش درونی و ۳ پاداش بین‌المللی را دریافت کند که از آن جمله می‌توان به دریافت پاداش خوب ترین مستند جشنواره «ترنتون» ایالات متحده، خوب ترین مستند جشنواره فیلم‌های علمی استرالیا و خوب ترین مستند جشنواره فیلم‌های معماری و شهرسازی استانبول ترکیه و …

این فیلم با عنوان «بی‌گدار» هست که در قسمت مسابقه ملی جشنواره به سر می برد. علیرضا دهقان در صحبت با خبرنگار خبرگزاری تسنیم درباره‌ سوژه‌ این مستند اظهار کرد: مبحث کلی این مستند درباره‌ آشفتگی آب و  تاثیر حکمرانی آن در آینده‌ ایران هست. « اگر بخواهیم بصورت مهارتی ارزیابی کنیم، ضروری هست بگوییم که بیشتر استان‌های ایران با آشفتگی آب درگیر می باشند و مسائلی در آن‌ها وجود دارد که بر زندگانی اجتماعی مردم تاثیر گذاشته هست.

«بی‌گدار»  یک مستند اجتماعی، محیط‌زیستی هست که نقش این آشفتگی را در زندگانی مردم ارزیابی می‌کند. وی دنبال کرد: تمرکز این مستند بر استان‌های یزد، چهارمحال و بختیاری، کرمان و بخش‌هایی از اصفهان هست. در این چند منطقه و در هر قسمت بحران‌های مرتبط به آب را روایت می‌کنیم.

هر استان نماینده‌ قسمتی از معضلات بی‌آبی در ایران هست به طور مثال برای اظهار معضل صنعت در بی‌آبی امروز، سراغ استان یزد رفتیم، برای قسمت کشاورزی که ۹۰ درصد استفاده آب را به خود تعلق می‌دهد، سراغ استان کرمان رفتیم و بالاخره برای اظهار بحران‌های جابه جایی آب در کشور، سراغ استان چهارمحال و بختیاری رفتیم. کارگردان مستند «اوسیا» درباره‌ رویکرد فیلم «بی‌گدار» اظهار کرد: رویکرد فیلم این‌گونه هست که ما بحران‌های آبی در کشور را مطرح می‌کنیم.

این مبحث طبق نظریه‌ای هست که حالا درباره آینده‌ آبی کشور طرح شده هست.

این مبحث در حالی هست که ۳۰-۴۰ تا از روستاهای این استان، آب آشامیدنی برای خوردن ندارند.

این مبحث سوء اداره را در قسمت جابه جایی آب و برداشت آن نشان می‌دهد. دهقان درباره‌ جریان تولید این فیلم اظهار کرد: تحقیق، پژوهش و تصویربرداری این مستند چیزی در حدود ۲ سال طول کشید.

این مستند به توصیه خانه‌ی مستند انقلاب اسلامی تولید شده هست و مجری طرح  آن مرکز مستندسازی دانش و فناوری جهاد دانشگاهی هست. کارگردان، نویسنده و گوینده این فیلم علیرضا دهقان هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=75683

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.