تاریخ ارسال : ۲۷ دی ۱۳۹۴ ساعت : ۰۰:۱۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تأیید و ردصلاحیت های نامزدها در رقابتی ترین انتخابات تاریخ

در فاصله ۴۰ روز مانده تا برگزاری انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی و همزمان با فرا‌رسیدن زمان پایان بررسی‌های هیئت‌های نظارت، اخبار متفاوتی در خصوص تأیید و رد صلاحیت‌های نامزدهای انتخاباتی منتشر شده است.

به گزارش شلمچه نیوز، در فاصله ۴۰ روز مانده تا برگزاری انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی و همزمان با فرا‌رسیدن زمان پایان بررسی‌های هیئت‌های نظارت، اخبار متفاوتی در خصوص تأیید و رد صلاحیت‌های نامزدهای انتخاباتی منتشر شده است. این موضوع در حالی است که شورای نگهبان هنوز خبری رسمی درباره نام افرادی که توانسته‌اند از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند، منتشر نکرده است. اگرچه به نظر می‌رسد بررسی‌ها در خصوص صلاحیت کاندیداها در شورای نگهبان به پایان رسیده و وضعیت هر نامزد انتخاباتی توسط شورای نگهبان به وی اعلام می‌شود و اخبار منتشر شده در خصوص تأیید و رد صلاحیت‌ها هم از کانال همین نامزدهای انتخاباتی است.

تأیید صلاحیت‌های گسترده توسط هیئت‌های اجرایی
اما انتظارها در خصوص اعلام نام‌های افراد تأیید صلاحیت شده توسط هیئت‌های نظارت در حالی است که در جریان بررسی صلاحیت‌های این افراد در هیئت‌های اجرایی بیش از ۹۰ درصد از افراد ثبت نام کرده، ‌از فیلتر ابتدایی تأیید صلاحیت‌ها عبور کرده‌ بودند؛ موضوعی که عده‌ای آن را تأیید‌های فله‌ای نام نهادند، چراکه در مهلت هفت روزه ثبت نام داوطلبان نامزدی در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که چهارم دی ماه به پایان رسید ۱۲ هزار و ۱۲۳ نفر در شهرهای مختلف ایران نام‌نویسی کردند. پس از این هیئت‌های اجرایی ۱۰روز مهلت داشتند که با استعلام از مراجع چهارگانه، شامل وزارت اطلاعات، دادگستری، نیروی انتظامی و اداره ثبت احوال، پرونده داوطلبان را بررسی کنند و حداکثر طی یک هفته درباره صلاحیت آنها نظر دهند و پس از آن بود که این مراجع چهارگانه، ۱۰هزار و ۸۱۵ نفر را تأیید صلاحیت و ۸۱۰ نفر را رد صلاحیت کردند. همچنین ۴۹۸ نفر نیز از ادامه رقابت‌های انتخاباتی انصراف دادند.
این موضوع مورد تأکید محمدحسین مقیمی، رئیس ستاد انتخابات کشور نیز بود که روز گذشته در جمع خبرنگاران این آمار را ارائه داد.
رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین عنوان کرد که در انتخابات مجلس شورای اسلامی شاهد رشد ۱۲۹‌درصدی شرکت‌کنندگان و در مجلس خبرگان شاهد رشد ۶۲ درصدی داوطلبان انتخابات بودیم.  مقیمی سپس با اشاره به آماری درباره نتایج تأیید صلاحیت شدگان انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: از ۱۲ هزار و ۴۶ پرونده‌ای که به دادستانی کل کشور ارجاع شد ۷۶۳ پرونده دارای سابقه و پرونده بودند.
وی گفت: ۱۱ هزار و ۲۸۳ مورد هیچ سابقه‌ای در دستگاه قضایی نداشته‌اند و با ۷۶۳ پرونده‌ای که دستگاه قضایی بررسی کرد و ۷۳۵ پرونده‌ای که ناجا اعلام کرد و تعداد پرونده‌ای که وزارت اطلاعات اعلام کرد در مجموع به ۲ هزار و ۳۰۰ پرونده جواب داده شد که در نهایت ۷۶۳ مورد دارای سابقه محکومیت بودند که برخی از این موارد شامل حوادث عادی مانند تصادفات معمولی است.

مروری بر دوره‌های گذشته
در همین حال انتخابات پیش روی مجلس در حالی به عنوان بی نظیرترین دوره انتخابات به دلیل کثرت نامزدهای انتخاباتی نام گرفته است که مرور تاریخچه ثبت نام‌ها و بررسی صلاحیت‌ها نیز نشان می‌دهد این دور از انتخابات بیشترین میزان ثبت‌نام‌ کاندیداها و کمترین میزان رد صلاحیت‌ها توسط هیئت‌های اجرایی را داشته است.  بر این اساس در اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، ۳هزار و ۷۴۸ نفر ثبت نام کرده بودند که هیئت‌های اجرایی صلاحیت ۵۳۱ نفر را تأیید، ۴۱۵ نفر را رد و ۲هزار و ۶۹۱  نفر را اعلام نکردند. ۶۸ نفر نیز در طول بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند.  همچنین در دومین دوره انتخابات مجلس هزار و ۵۹۰ نفر ثبت نام کردند که هیئت‌های اجرایی صلاحیت هزار و ۱۴۴ نفر را تأیید، ۲۵۳ نفر را رد و ۵۲ نفر را اعلام نکردند. ۱۴۱ نفر هم در طول بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند.
در سومین دوره انتخابات مجلس نیز هزار و ۹۹۴ نفر ثبت‌نام کردند که هیئت‌های اجرایی صلاحیت ۸۲۳ نفر را تأیید، ۲۰۰ را رد و ۸۹۹ نفر را اعلام نکردند. همچنین ۵۱ نفر در طول بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند.
در چهارمین دوره انتخابات مجلس هزار و ۲۷۶ نفر ثبت‌نام کردند که هیئت‌های اجرایی صلاحیت هزار و ۸۷۶ نفر را تأیید، ۸۵۳ را رد و ۲۱۳ نفر را اعلام نکردند. ۳۰۴ نفر هم در طول بررسی صلاحیت‌ها، انصراف دادند.
پنجمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، ۵هزار و ۳۶۱ نفر ثبت‌نام کردند. که هیئت‌های اجرایی صلاحیت ۲هزار و ۸۳۷ نفر را تأیید، ۲هزار و ۲۴۶ نفر را رد و ۱۷ نفر را اعلام نکردند. ۲۵۳ نفر نیز در طول بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند.
در ششمین دوره انتخابات مجلس ۶هزار و ۸۵۲ نفر ثبت‌نام کردند که هیئت‌های اجرایی صلاحیت ۵هزار و ۳۵۰ نفر را تأیید، ۳۸۶ نفر را رد و ۱۷ نفر را اعلام نکردند. هزار و ۹۵ نفر هم در طول بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند.
در هفتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که اصلاح‌طلبان همواره از آن به عنوان دوره ردصلاحیت‌های گسترده یاد می‌کردند، ۸هزار و ۱۶۷ نفر ثبت‌نام کردند که جالب آنجاست از این تعداد هیئت‌های اجرایی صلاحیت ۶هزار و ۳۴۰ نفر را تأیید، ۴۲۲ نفر را رد و ۳۴ نفر را اعلام نکردند. هزار و ۳۵۴ نفر نیز در طول بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند.  در هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، ۷هزار و ۵۹۵ نفر ثبت‌نام کردند که هیئت‌های اجرایی صلاحیت ۴هزار و ۴۵۸ نفر را تأیید، هزا رو ۹۰۷ نفر را رد و ۱۷ نفر را اعلام نکردند. ۸۰۸ نفر نیز در طول بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند.
در نهایت در نهمین دوره انتخابات مجلس ۵هزار و ۳۸۲ نفر ثبت‌نام کردند که هیئت‌های اجرایی صلاحیت ۳هزار و ۵۴۱ نفر را تأیید، ۸۵۱ نفر را رد و تنها ۳ نفر را اعلام نکردند. ۴۷۴ نفر هم در طول بررسی صلاحیت‌ها انصراف دادند.

گفته‌های غیررسمی
انتقاد از تأیید صلاحیت‌های گسترده توسط هیئت‌های اجرایی در حالی بود که دیروز خبرگزاری تسنیم اخباری غیررسمی را منتشر کرد که در آن عنوان شده بود که از میان ۱۲ هزار و ۱۲۳ نفر کاندیدای ثبت‌نام کرده، تنها صلاحیت حدود یک‌سوم از ثبت‌نام‌کنندگان در انتخابات مجلس شورای اسلامی تأیید شده است. یک مقام آگاه در گفت‌وگو با «جوان»‌ این گمانه‌زنی رسانه‌ای را تأیید کرد. همچنین بیش از ۹۰۰ نفر نیز در طول بررسی صلاحیت‌ها از کاندیداتوری انصراف داده‌اند.  این خبرگزاری سپس به نقل از همین منابع غیررسمی گزارش کرد که از تعداد باقی‌مانده، حدود یک‌سوم ثبت‌نام‌کنندگان برای انتخابات اسفند صلاحیت‌شان احراز شده، یک‌سوم به‌طور قطعی صلاحیت‌شان برای این انتخابات رد شده و یک‌سوم دیگر نیز تاکنون مشمول «عدم‌احراز» شده‌اند.   این خبرها  البته در حالی بود که تا لحظه تنظیم گزارش، این خبر از سوی هیچ یک از مقامات رسمی تأیید نشد و در حد یک گمانه‌زنی ‌ باقی ماند.  گفتنی است، تفاوت آنهایی که به‌طور قطع صلاحیت‌شان احراز نشده و آنهایی که تاکنون مشمول عدم‌احراز هستند، آنجاست که احتمال تأیید صلاحیت دسته دوم تا زمان آغاز تبلیغات همچنان وجود دارد. این افراد می‌توانند با ارائه اسناد و مدارک یا معرفی معرف‌های مورد اعتماد دستگاه‌های نظارتی در راستای احراز صلاحیت خود اقدام کنند.  حال باید گفت که در صورت صحت این گمانه‌ها، برای هر کرسی نمایندگی مجلس بیش از ۱۳ نفر باید رقابت کنند.
باید منتظر ماند و دید که آیا این گمانه‌زنی‌ها در خصوص تأیید صلاحیت یک سوم کاندیداهای ثبت‌نام کرده، درست است یا خیر؟

داوطلبان احراز صلاحیت نشده می‌توانند از امروز شکایت کنند
هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: آن عده از داوطلبان نمایندگی مجلس که بر اساس رأی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات، صلاحیت آنان احراز نشده است، می‌توانند شکایت خود را تحویل دهند.  به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، داوطلبان نمایندگی مجلس که بر اساس رأی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس، صلاحیت آنان احراز نشده است می‌توانند از امروز تا سه‌شنبه هفته جاری به دفاتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در تهران و دیگر استان‌ها مراجعه کنند.  در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع آن دسته از داوطلبان محترم نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که بر اساس رأی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات، صلاحیت آنان احراز نگردیده می‌رساند: بر اساس ماده ۵۲ قانون انتخابات وماده ۳۴ آیین‌نامه اجرایی آن، در صورت تمایل می‌توانند طی روزهای یک‌شنبه ۱۳۹۴/۱۰/۲۷ الی سه‌شنبه ۱۳۹۴/۱۰/۲۹ از ساعت ۸ الی ۱۶ در تهران به ورزشگاه تختی واقع در بزرگراه بسیج بلوار هجرت و در مراکز استان‌ها به محل‌های تعیین شده از سوی دفاتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان مراجعه و پس از تکمیل فرم شکایت، رسید دریافت کنند. براساس این اطلاعیه، با توجه به زیرساخت‌های ارتباطی مهیا شده، توصیه می‌شود داوطلبان حوزه‌های انتخابیه شهرستانی حتی‌المقدور به مراکز معین شده در استان‌ها مراجعه کنند. ‌

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=9436

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.