تاریخ ارسال : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۳:۱۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تئاتر روشنفکری صِرف، ضربه بزرگی به بدنه تئاتر هست

عبدالرضا اکبری بازیگر و کارگردان تئاتر، تلویزیون و سینما که سال گذشته در عرصه تئاتر چندین اثر نمایشی را در جشنواره‌ها به صحنه برد، در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس عنوان نمود: در حال چیدن مقدمات اجرای نمایشنامه «زن نیک ایالت سچولان» اثر برتولت برشت هستیم.

وی در ادامه اضافه کرد: کوشش دارم با گروه قدیمی تئاتری کار را جلو ببرم به شرطی که بچه‌ها مشغول به کاری نباشند، در انتظار مراحل تصویب نمایش هستم تا بقیه مقدمات را فراهم کنم.

وی در مورد تحولات مدیریتی اداره کل هنرهای نمایشی گفت: در کمال خوشبختی مهندس شفیعی شناخت خوبی از تئاتر داشتند و توانستند رابطه خوب و تنگاتنگی با هنرمندان تئاتر ایجاد کنند و با صمیمت، خلوص نیت، دلسوزی‌شان کوشش کردند به لحاظ اندکی و کیفی تولیدات تئاتر را به سطح خوبی برسانند. 

 اکبری در ادامه گفت: شهرام کرمی هم از کسانی می باشند که تئاتر را می‌شناسند هم تحصیلکرده می باشند و هم سال ها در این عرصه کار کردند و با توجه به شناختی که از او دارم بنظرم او هم می‌تواند مطمئنا ادامه راه مهندس شفیعی را برود و با پشتیبانی و پشتیبانی جامعه هنری روبه رو گردد. 

 وی با اشاره به اینکه تئاتری‌ها می‌بایست از پشتیبانی مالی بهره مند گردند، گفت: این جمله را ابتدا اظهار کردم که بگویم همیشه بچه‌های تئاتر از مساله حمایتی عارضه پذیر بوده‌اند و از جیب خودشان خرج کردند . من فکر می‌کنم خیلی باید کمک گردند تا تئاتر ارزش خود را پیدا نماید.

اکبری علاوه بر این اضافه کرد: اهالی تئاتر مدتهاست که چون یک قبیله دور خود می‌چرخند و در یک دایره بسته در پی مسائل مالی حرکت می‌کنند اما درجا می‌زنند این هم دلیلش کم بودن پشتیبانی مالی هست . در کمال تأسف در جشنواره‌های تئاتری هم به نمایشنامه نویسی ارزش و ارزشی قائل نمی‌شوند ما نمایشنامه نویس ایرانی هم کم داریم و این یکی از معضلات بنیادی هست.

وی دراین باره توضیح داد: باید کاری کنیم نمایشنامه ایرانی بسیاری دارا باشیم درحالیکه همین گونه از یک نویسنده و آن نویسنده بیگانه مکررا و مکررا آثارشان را توسط گروه‌های متفاوت به صحنه می‌بریم و همین تماشاچی‌ها هم تقریبا ثابت به دیدن کارها می‌آیند به هر سالنی درحالی که فکر می‌کنیم سالن‌ها پُر می باشند!

این بازیگر و کارگردان گفت: من وقتی که شال و انگشتر را به صحنه بردم مدام اصرار داشتم که هر شب خانواده‌ها به دیدن کار بیایند نمایش هم در سنگلج اجرا گردید تا وقتی که خانواده‌ها به سالن‌ها کشیده نشوند تئاتر ما در روشنفکری خود غوطه ور هست و این ضربه بزرگی می‌شود همه تماشاچی‌های تئاتر نباید یک سری روشنفکر و دانشجو باشند اینها را می بایست به مسئولین تئاتر منعکس کرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95151

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.