تاریخ ارسال : ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۹:۰۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تاثیر روح بر جسم یا بالعکس

ماهنامه همشهری تندرستی – دکتر امیر صدری: آدم با سرعتی غیر قابل باور مرزها را در می نوردد و روز به روز پیشرفته تر می شود و چیزهای بیشتری کشف می کند و می سازد. اکنون زیادتر می دانیم و زیادتر تجربه می نماییم و زیادتر پیش می رویم و زیادتر چیزهای جدید ابداع می کنیم و می سازیم اما جالب هست که هر چه پیش می رویم دریچه های بیشتری هم به روی مان باز می شود و پرسش ها زیادتر می گردند و ناشناخته های بیشتری پیش روی مان قرار می گیرد.

پزشکی از علوم کهن هست که اکنون با سرعتی غیر قابل باور پیش می رود و اتفاق هایی در آن به وقوع می پیوندد که تا همین چند پارسال باورش بسیار سخت و حتی غیر قابل باور بود.

تاثیر روح بر جسم یا برعکس

مباحث ذی ربط به تاثیرات روحیه و طرز اندیشه آدم ها بر میزان تندرستی آنان چگونگی اثرگذاری پدیده تلقین بر تندرستی اشخاص و رابطه سلامتی اشخاص با میزان مذهبی بودن و اعتقاد داشتن آنان و در کل ربط تمامی عناصر غیر فیزیکی و روحی و روانی و ماورایی بر فیزیک و تندرستی و تندرستی آدم ها از مواردی هست که بسیار مورد مطالعه قرار گرفته هست اما هنوز هیچ جواب مشخص قاطعی برای پرسش ها پرشمار این حوزه کشف نشده هست. اما بیایید به صورت اجمالی نگاه کنیم در این زمینه چه می دانیم؟

آنچه امروزه پزشکان به آن اعتقاد دارند این هست که باور و فکر آدم بر تندرستی جسمی او تاثیر می گذارد. این در حقیقت همان چیزی هست که از آن به عنوان تلقین یاد می کنیم. تلقین و نوع اندیشه ما توان دارد بر ابتلای ما به مریضی ها تأثیر بگذارد. محققان ثابت کرده اند که نوع فکر آدم و نوع مشی او در مقابل جهان، بویژه دیدگاه خوب یا منفی که به زندگی دارد، بیشتر از آنچه فکر می شود توان دارد بر تندرستی مؤثر باشد.

دکتر بکالوی، استاد دانشگاه ییل آمریکا، در تحقیقی نمایش داد که داشتن دید مثبت بر تندرستی آدم تاثیر شگرفی دارد. ۵ »

»جالب هست که تحقیق دیگری به شکلی دیگر این مبحث را نمایش داد؛ یک تحقیق که در سال ۲۰۰۳ میلادی در دانشگاه ویسکانسین آمریکا انجام شده، مدعی هست که واکسن آنفلوانزا بر اشخاص خوش بین و افرادی که نگاه مثبتی به زندگی دارند تاثیر بیشتری دارد.

از طرف دیگر بر طبق تحقیقی که سال ۲۰۰۵ میلادی در دانشکده ویک فارست انجام گردید به اثبات رسید که خوش بینی یا بدبینی ما حتی بر میزان دردی که احساس می کنیم هم تاثیر می گذارد. به عبارت دیگر، تلقین یا باور داشتن توان دارد مثل یک مسکن در بدن عمل کند.

از طرف دیگر پژوهشگران و گروهی از پزشکان اعتقاد دارند اضطراب بالا و مریضی افسردگی بر میزان مبتلا شدن به سرطان موثر می باشند. البته به سبب تاثیر گذاشتن مورد ها مکرر بر احتمال بروز سرطان نمی شود فعلا در این خصوص قضاوت علمی داشت اما آنچه حتمی هست این هست که نوع شخصیت اشخاص توان دارد بر تندرستی قلب آنان تاثیر بگذارد.

.. بعضی دیدگاه ها هم بیانگر از این هست که نوع شخصیت اشخاص به صورت غیرمستقیم بر تندرستی آنان تاثیر می گذارد. این شیوه زندگی با عاملان خطرسازی همراه هست که احتمال مبتلا شدن به انواع سرطان و مریضی های قلبی را افزایش می دهد. شاید جالب ترین پدیده در باب تاثیرات تلقین و نوع نگرش و کلا مباحث فراجسمی که بر تندرستی مؤثر هست، مبحث دارونما یا Placebo هست.

تاثیر روح بر جسم یا برعکس

وقتی قرص الکی، راستکی می شود

طبق تشریح این مورد ها در حقیقت داروهایی می باشند که اصلا خاصیت دارویی ندارند و فقط به نحو قرص و دوا ساخته شده اند اما وقتی فرد مریض بدون این که بداند آنان هیچ سودی ندارند آنان را استفاده می کند، با استفاده آنان، اثر همان دوا را تا حدودی دریافت می کند. حتی پژوهش ها نشان داده که وقتی مریضی درد دارد، اگر پزشک یا پرستار به وی قرصی مملو از یک ماده خنثی بدهد و بگوید این قرص حدود هشت ساعت درد را کاهش می دهد، فرد در این مدت تقریبا درد کمتری را حس خواهد کرد.

بر همین اساس بعضی پزشکان اعتقاد دارند باور این که یک درد توان دارد معالجه شود و نه این که معالجه ناپذیر هست، بسیار موثر بوده و موجب می شود فرد حال عمومی بهتری داشته باشد و حتی از نظر فیزیکی نیز درد کمتری را احساس کند. در مجموع گروهی از دانشمندان اعتقاد دارند روش های طب مکمل و بعضی شاخه های پزشکی مثل طب سوزنی و هومیوپاتی تا حدود زیادی طبق همین تلقین پذیری و ایجاد تاثیرات روحی – روانی بر فرد اثر می گذارند.

مکمل یا تلقین؟

متخصص ها هومیوپاتی اعتقاد دارند در این شیوه همچنین که اصل «مشابه، همانند اش را معالجه می کند»، یعنی ماده ای که نشانه ها همانند یک مریضی خاص در بدن سالم را تولید می کند، توان دارد فرد مبتلا به مریضی را معالجه کند. ویژگی دیگری که این روش درمانی را نه فقط از پزشکی رایج، لکن از بقیه انواع روش های درمانی پزشکی مکمل جدا می کند، این هست که دوا های مورد استفاده در هومیوپاتی بشدت رقیق می باشند تا حدودی که در زیادتر مورد ها، در یک دوز دارویی که به مریض داده می شود امکان دارد فقط حتی یک مولکول از ماده ای که منشأ کلیدی دوا بوده وجود داشته باشد.

مساله دیگر این هست که در هومیوپاتی این مریض هست که معالجه می شود و نه مریضی. در نتیجه امکان دارد دو مریض که هر دو مبتلا به دیابت نوع دوم می باشند، دو نوع داروی متفاوت دریافت کنند، یا این که یک داروی تجویز شده برای یک مریض مبتلابه میگرن، گاستریت وی را نیز همزمان معالجه کند. اما زیادی از پزشکان باور دارند که معالجه به روش هومیوپاتی همانند تجویز دارونماها زیادتر جنبه تلقینی دارد و عملا توان ندارد روی فیزیولوژی بدن اثر بگذارد. این گروه اعتقاد دارند که حتی درباره طب سوزنی هم زیادی از تاثیرات دیده شده طبق آماده سازی بدن برای تلقین و تاثیرات روانی هست نه تاثیرات جسمی مستقیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94945

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.