تاریخ ارسال : ۱۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۲۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تاکید رهبر معظم انقلاب بر کار انقلابی/ شلیک «لباس سبزها» به قلب داعش!

خبرگزاری مهر، گروه سیاست، مهمترین رویداد سیاسی سال ۹۶، انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم بود. در این گزارش به صورت موجز به آنچه در این انتخابات گذشت و بعضی از رخدادهای دیگر در سال گذشته می پردازیم.  

تاکید بر تولید ملی و کار انقلابی 

 در آغازین روز از فروردین سال ۹۶، مقام معظم رهبری بر طبق فرایند هر سال، در مجاورت آستان مقدس حضرت امام رضا(ع) سخنرانی نمودند. رهبر معظم انقلاب که روز پیش از این، در سخنانی بمناسبت فرارسیدن عید نوروز، شعار سال ۹۶ را «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» اعلام کردند، در سخنرانی شان، اقتصاد را مسئله اولویت دار کشور دانستند و گفتند: توجّه کنید که اولویّت دشمن هم مسئله ی اقتصادی است؛ یعنی امروز دشمنان جمهوری اسلامی برای اینکه بتوانند اغراض خودشان را در مورد ایران و ایرانی و جمهوری اسلامی محقّق کنند، دنبال راهکارهای اقتصادی، و یا به تعبیر درست تر، دنبال ضربه وارد کردن اقتصادی به ملّت ایرانند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتشان با بیان اینکه دشمن در تبلیغات گسترده خود کوشش می نماید کمبودهای معیشتی و اقتصادی کشور را به نظام اسلامی و به جمهوری اسلامی نسبت بدهد تصریح نمودند: آنان میخواهند این جور وانمود بکنند که نظام اسلامی نتوانسته است و قادر نیست مشکل اقتصادی ملّت ایران را و مشکلات بنیادی ملّت ایران را حل نماید و گره ها را باز کند؛ یک سوءاستفاده ی این جوری میخواهند بکنند برای کوبیدن نظام اسلامی.

رهبر معظم انقلاب در ادامه فرمایشات خود با برشمردن دستاوردهای انقلاب اسلامی گفتند: ما هرجا یک مدیریّت انقلابیِ فعّالِ پرتحرک داشتیم، کار پیش رفته است؛ هرجا مدیریت های ضعیف، بی حال، ناامید، غیرانقلابی، و بی تحرک داشتیم؛ کارها یا متوقّف مانده است، یا انحراف پیدا نموده است. این مسئله ای است که وجود دارد؛ یک اشکالی و یک ضعفی است که وجود دارد؛ باید مدیرانمان ان شاءالله پرانگیزه تر باشند، کارآمدتر باشند، کوشش بیشتری را انجام بدهند.

وی با اشاره به تلاش های دولت برای عمل به اقتصاد مقاومتی تصریح کردند: در سال ۹۵ اقدامات خوبی انجام گرفت. حق این است که به تلاشهایی که مسئولین محترم انجام داده اند پرداخت کنیم و از آنان قدردانی بکنیم. در ابتدای سال گذشته که بنده در همین جلسه ی اوّل سال اهتمام زیادی بر روی کارگاه های کوچک و متوسّط کرده بودم، مسئولین تصمیم گرفتند که به کارگاه های کوچک و متوسّط کمک کنند؛ پانزده هزار میلیارد تومان بودجه گذاشتند برای اینکه به طور مثال حدود بیست هزار کارگاه کوچک را تحرّک ببخشند و فعّال کنند و از رکود خارج کنند؛ اقدام هم کردند، البتّه یک مقداری دیر گردید بلکه در نهایت اقدام آغاز گردید و انجام گرفت.

وی با اشاره به ضرورت توجه به «تولید داخلی» گفتند: بنیان کار فعلاً برای این برهه ی از اقتصاد کشور، مسئله تولید ملی و تولید داخلی است. این یک کلیدواژه است، سرفصل های متعددی از این مسئله نشات می گیرد. اگر ما توانستیم تولید داخلی را رونق بدهیم، اشتغال به وجود می آید و مشکل بیکاری -که یکی از فاجعه های امروز کشور ما بیکاری جوانان است و قیمت بیکاری، بالا است- رفع خواهد گردید یا کاهش پیدا خواهد کرد.

گزینه پوششی!

مهمترین رویداد سیاسی سال ۹۶ انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا بود. انتخاباتی که در یک طرف آن، جبهه مردمی نیروهای انقلاب(جمنا) به عنوان سرآمد تشکل های جبهه اصولگرایی و در طرف دیگرش، شورای عالی سیاست گذاری، به عنوان نطقه عطف جبهه اصلاح طلبی قرار داشت.

در جبهه اصلاح طلبی بحث بر سر حضور یا عدم حضور گزینه ای در کنار حسن روحانی به عنوان گزینه پوششی، به سوژه ای داغ و پر چالش تبدیل گردد. شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان که قرار بود در آخرین جلسه خود در سال ۹۵ در مورد این مسئله به جمع بندی پایانی برسد، با توجه به مخالفت حسن روحانی با گزینه پوششی، تصمیم در مورد این مسئله را به سال ۹۶ موکول کرد.

بعد از تعطیلات نوروز ۹۶، محمود واعظی در روز ۱۶ فروردین ماه در مصاحبه ای با خبرنگار مهر، در مورد احتمال حضور یافتن گزینه پوششی در کنار حسن روحانی گفت: به نظر بنده آقای ریاست جمهور احتیاج به کاندیدای پوششی ندارد. می اندیشم ریاست جمهور توان دارد از خودش دفاع نماید چون که کارکرد بسیار روشن دارد.

اما این انتهاء ماجرا نبود. ظهر روز شنبه ۲۶ فروردین ماه،  دقیقا در آخرین ساعات انتهایی ثبت اسم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، حسین  مرعشی، عبدالواحد موسوی لاری و حسین کمالی به نمایندگی از اصلاح طلبان به دیدار حسن روحانی رفتند تا او را برای پذیرش گزینه پوششی قانع کردن کنند.

طبق آنچه «سیدحسن رسولی» فعال اصلاح طلب در گفتگوی با خبرگزاری مهر در روز ۱۹ اردیبهشت خود(یعنی ۱۰ روز پیش از انتخابات) گفت: این سه نفر، آقایان جهانگیری، ظریف و بیژن نامدار زنگنه را به روحانی پیشنهاد می کنند که سر انجام جهانگیری بعد از مذاکرات فشرده با روحانی، نظر مساعد ریاست جمهور برای ثبت اسم در انتخابات را جلب کرد.  

 بر همین اساس، جهانگیری در ساعات انتهایی مجال ثبت اسم نامزدها، در روز ۲۶ فروردین قدم در ستاد انتخابات وزارت کشور گذاشت و نامزد انتخابات گردید.

حضور یا عدم حضور جهانگیری تا انتهاء انتخابات، سوالی بود که ذهن ناظران را به خود جلب کرد. خود جهانگیری روز چهارشنبه ۶ اردیبهشت در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران گفت: تاحالا در عمرم از چیزی انصراف نداده ام.

معاون اول ریاست جمهور علاوه بر این در جواب به این سوال که آیا شما در کابینه بعدی می باشید یا نه، تصریح نمود: بنده آمده ام ریاست جمهور شوم!

ادبیات نامزدها 

نامزدهای مختلف، هر کدام با ادبیات و راهبردی خاص، به دنبال جلب رأی های عمومی می باشند. حسن روحانی نامزد اصلاح طلبان، اهتمام داشت تا با تمرکز بر مسائل سیاسی، بازشدن فضا و آنچه در ادبیات رایج، توسعه سیاسی خوانده می گردد را وعده بدهد.

روحانی در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه در اجتماع هوادارانش در ورزشگاه ۱۲ هزارنفری آزادی، بدون توجه خاص به آمار و اعداد اقتصادی، اهتمام داشت با تندکردن فضا در عرصه سیاسی، مخالفانش را به حاشیه بکشاند.

وی مخالفان برجام را «کاسبان تحریم» نامید و گفت: این دولت انتقاد را راه رهایی کشور و حل مشکلات کشور می داند. برای اینکه نتوانیم املاک نجومی را بر ملا کنیم برای اینکه شما می دانید با فساد مبارزه می کنیم. ما می خواهیم با دنیا در همکاری سازنده موثر باشیم، ما می خواهیم فضای افکار عمومی ما باز باشد، ما می خواهیم جوانان ما با صدای بلند حرف بگویند، دورانی که منحصرا یک صدا و سیما بخواهد بر افکار مردم حاکم باشد تمام شده است.

پیش از این، روحانی پا را از این هم فراتر گذاشته و در بعضی سخنرانی ها، اظهاراتی را مطرح نموده بود که به گمان بعضی آنالیز گران، به چالش کشیدن بعضی رویدادها در سال های انتهایی دهه ۶۰ از آن برداشت می گردید.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم، در روز ۱۸ اردیبهشت ماه در جمع هوادارانش در شهر همدان گفت: ما در انتخابات آمده ایم تا به بداخلاقی ها انتهاء دهیم و به خشونت وزران و تندروهای بگوییم دوره شما تمام شده است. اردیبهشت ۹۶ هم دوباره مردم ایران اعلام می نمایند آن هایی که در طول ۳۸ سال منحصرا اعدام و زندان بلد بودند، را نپذیرفته اند.  

 هر چه قدر روحانی فضا را به سمت رادیکالیزه کردن سیاسی پیش می برد، رقیبان وی با عرضه آمارهای رسمی، مدیریت دولت یازدهم در حوزه اقتصادی را به چالش می کشیدند.

ترجیع بند سخنان ابراهیم رئیسی در سفرهای پردامنه استانی اش، مسئله های اقتصادی و معیشتی بود. وی در سفرهای مختلف، با انتقاد از مدیریت دولت در حل و فصل مشکلات معیشتی، بهبود شرایط را به طرفداران وعده می داد.

رئیسی در کنار همه انتقادهایی که به ساختار اقتصادی دولت وارد می دانست، گاهی صحبت های سر بسته ای هم مطرح می کرد که می گردید از آنان، نوعی اعاده حیثیت در مقابل امواج تخریبی اصلاح طلبان که نسبت به کارکرد وی در سال های دهه ۶۰ ایجاد شده بود را برداشت کرد.

رئیسی روز ۲۳ اردیبهشت ماه در سفری که به شهر اردبیل داشت، در جمع مردم این شهر با اشاره تلویحی به رسانه ها و چهره های نزدیک به حسن روحانی گفت: آقایان بدانند سینه من مملو از اسرار است اگر قرار باشد لب به حرف باز کنم هیچ کس توان ندارد صحبتی بزند اما اخلاق به من اجازه نخواهد داد.   

  در کنار روحانی و رئیسی – که با توجه به روند انتخابات آشکار بود، دو قطبی عموما میان این دو شخصیت ایجاد می گردد – قالیباف و میرسلیم هم سفرهای انگشت شمار و محدودی را به استان های مختلف کشور ترتیب دادند. مصطفی هاشمی طبا که به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرده بود، حضور خودش در عرصه انتخابات را بدون حتی یک سفر و سخنرانی به اتمام رساند!

انصراف همزمان قالیباف و جهانگیری

مصطفی هاشمی طبا که به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرده بود، حضور خودش در عرصه انتخابات را بدون حتی یک سفر و سخنرانی به اتمام رساند!در سوی دیگر، اصولگرایانی حاضر بودند که با تشکیل جبهه مردمی نیروهای انقلاب، اهتمام کردند تا همگرایی را پیشه راه سیاست ورزی خود کنند. این جبهه بعد از برپایی نشست ها مختلف و برپایی دو مجمع عمومی سر انجام به ۵ گزینه پایانی مد نظر و مورد پشتیبانی خود دست یافت. این ۵ گزینه به ترتیب بیشترین آراء عبارت بودند از رئیسی، زاکانی، بذرپاش، قالیباف و فتاح.

فتاح البته با ارسال پیامی، کناره گیری اش از انتخابات را اعلام نمود. از میان گزینه های باقی مانده، بذرپاش سر انجام در انتخابات ثبت اسم نکرد و زاکانی هم علی رغم ثبت اسم از سوی شورای نگهبان، صلاحیت اش احراز نشد.

تنها دو گزینه مانده بود؛ رئیسی و قالیباف. محمدباقر قالیباف هم سر انجام در روز ۲۵ اردیبهشت ماه با صادر کردن اطلاعیه ای، انصراف خود از انتخابات را به صورت رسمی اعلام نمود. در قسمتی از بیانیه قالیباف آمد: از همه حامی های مردمی خود در سراسر کشور می خواهم، که تمام ظرفیت و پشتیبانی خود را برای موفقیتِ برادر ارجمندمان حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی و به بار نشستن دولت کار و کرامت برای خدمت به مردم قرار دهند.

قالیباف فردا اعلام انصراف و در فاصله تنها سه روز به آغاز فرآیند انتخابات، در اجتماع بزرگ طرفداران ابراهیم رئیسی در مصلی امام خمینی(ره) شرکت نمود تا به صورت رسمی به وجود اختلاف بین خود و نامزد پایانی جبهه اصولگرایی خط بطلان بکشد.

در طرف دیگر اسحاق جهانگیری حاضر بود که احتمال کناره گیری اش از عرصه انتخابات – به ویژه بعد از انصراف قالیباف – وجود داشت. جهانگیری یک روز بعد از انصراف قالیباف، با صادر کردن اطلاعیه ای از انتخابات کناره گیری نمود. جهانگیری در بیانیه خود ضمن پشتیبانی از حسن روحانی آورد: از شما می خواهم که با همکاری و حضور تاثیرگذار خود در انتخابات به مدد رییس جمهور و دولتی بیائید که قصد دارد اقدامات بزرگی را با قوت و قدرت زیادتر به پیش برد.

سر انجام انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم با حضور ۴ کاندیدا به اسامی ابراهیم رئیسی، حسن روحانی، سیدمصطفی میرسلیم و سیدمصطفی هاشمی طباء در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۹۶ برگزار و بعد از شمارش آراء روحانی با اکتساب ۲۳ میلیون رای به عنوان ریاست جمهور کشورمان برگزیده گردید.

کَلَک شان کنده است

بدون شک یکی از مهمترین و جنجال برانگیز ترین رویدادها در سال ۹۶، سانحه تروریستی در مجلس شورای اسلامی بود. ساعت ۱۰:۳۰ صبح روز ۱۷ خرداد ۹۶ دو عملیات تروریستی به صورت همزمان، در حرم امام(ره) و ساختمان مراجعین مردمی مجلس(ساختمان ۷ طبقه) انجام گردید. این سانحه در مجلس تا ساعت ۱۶ عصر ادامه داشت. گروهک تروریستی داعش، همان روز ۱۷ خرداد با انتشار اطلاعیه ای، به صورت رسمی این حمله های کور تروریستی را به عهده گرفت.

مقام معظم رهبری، روز ۱۷ خرداد در دیدار جمعی از دانشجویان، این حمله های را به «ترقی بازی» تشبیه کردند. وی در بیانات خود فرمودند: ملت ایران دارد حرکت می کند، پیش می رود. این کارها و این ترقه بازی های شبیهِ کاری که امروز گردید، در عزم مردم هیچ تأثیری نخواهد گذاشت؛ این را همه بدانند و این ها کوچک تر از آن می باشند که بتوانند در عزم ملت ایران و مسئولین کشور اثری بگذارند و البته همین گونه که دوستان در اینجا گفتند، خود این حوادث نمایش داد که اگر چنانچه جمهوری اسلامی در آن نقطه ای که مرکز کلیدی این فتنه ها است ایستادگی نمی کرد، تا اکنون ما گرفتاری های زیادی از این ناحیه در داخل کشور داشتیم.

این سانحه تروریستی در مجموع باعث به شهادت رسیدن ۱۷ نفر من جمله مامورین مراقبت مجلس و مراجعین مردمی گردید. 

سخنان حاشیه ساز ریاست جمهور

 روز شنبه ۲۷ خرداد ۹۶ حسن روحانی در جمع فعالان رسانه، سخنانی را مطرح نمود که جنجال های زیادی را بهمراه داشت. روحانی در این سخنرانی گفت: حضرت امیرالمومنین(ع) مبنای ولایت و حکومت را نظر و انتخاب مردم می داند. نظر و رای مردم، هدیه دنیای غرب برای ما نیست.

بعد از این سخنان متعددی در رد ادعای ریاست جمهور مطرح گردید. یکی از این چهره ها محمد یزدی ریاست جامعه مدرسین حوزه علمیه شهر قم بود. وی روز چهارشنبه ۳۱ خرداد ضمن نقد سخنان ریاست جمهور گفت: سخنان موخر در باب ولایت و مبنای حکومت و ولایت از دیدگاه امیرالمومنین علی خطائی بزرگ و سخنی برخلاف برهان و سبب عقل و شرع است.

داستان انتخاب یک شهردار

بعد از برپایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور و پس به دست گرفتن تمام و نهایت همه ۲۱ کرسی شورای شهر تهران از سوی اصلاح طلبان، بحث بر سر اینکه چه کسی باید شهردار و چه کسی باید ریاست شورای شهر تهران گردد، داغ گردید.   

  روز یکشنبه ۲۸ خرداد یک مرجع باخبر در صحبت با سایت اصلاح طلب «عصر ایران» از جمع بندی اصلاح طلبان برای تصدی ریاست شورای شهر تهران از سوی محسن هاشمی نفر نخست لیست امید تهران اطلاع داد. این مرجع باخبر گفت: در نشستی که شورای سیاستگذاری اصلاحات تشکیل داد قرار بر این گردید که آقای محسن هاشمی به سبب رای بالا و اولی که در انتخابات شورای پنجم شهر اکتساب کردند، به عنوان ریاست شورای شهر انتخاب و شهردار از خارج از لیست و اعضای شورای شهر تهران انتخاب گردد.

در همین باره «زهرا نژادبهرام» از اعضای منتخب شورای شهر تهران ضمن مخالفت با شهرداری محسن هاشمی گفت: بر طبق مصوبه شورای منتخب شهر تهران، هیچ عضوی حق خارج شدن از شورا را ندارد.

با این وجود، «افشین حبیب زاده» دیگر عضو شورای شهر تهران ضمن رد ادعای نژادبهرام گفت: ایده ای مبنی بر اینکه کاندیداهای شهرداری نباید عضو شورای پنجم باشند، رای نیاورده است.

یکی از علل عمده مخالف اصلاح طلبان با شهردارشدن محسن هاشمی، ورود یک عضو علی البدل – که علی القاعده یکی از اعضای لیست شورای شهر اصولگرایان می بود – به جمع یک دست اصلاح طلب شورای شهر دوره پنجم تهران بود.

««محمدجواد حق شناس» عضو منتخب شورای شهر تهران، روز دوشنبه ۲۹ خرداد، طی اظهاراتی در توضیح چرایی این مخالفت گفت: اگر یک نفر از اعضای لیست امید خارج گردد، طبعا یکی از علی البدل ها وارد می گردد. مسئله با اهمیت این است که جامعه به این مبحث حساسیت دارد و برایش با اهمیت است که وقتی با این ظرفیت رأی بی پیشینه تفاوت معنی داری بین نفر آخر لیست امید و نفر اول لیست حریف ایجاد نموده است، دیگر کسی از لیست حریف وارد شورا نشود.

««غلامحسین کرباسچی» دبیرکل حزب کارگزاران، بعدها در روز شنبه ۱۷ تیرماه در مورد این منطق اصلاح طلبان که اظهار می کرد محسن هاشمی نباید شهردار گردد، چون عضو علی البدلی که جای هاشمی در شورای شهر تهران را می گیرد، اصولگرا می باشد به روزنامه «شهروند» گفت: به نظرم شورا اندکی سختگیرانه به مبحث خارج شدن یک نفر از اعضا برای تصدی شهرداری نگاه می کند. به هر حال وقتی که همه اعضای شورای شهر از یک طیف سیاسی می باشند، طبیعی است که خارج شدن یک نفر از اعضا مشکل خاصی را به وجود نمی آورد.

  در ایام بعد از انتخابات، گزینه های متعددی برای شهرداری تهران من جمله محمدعلی نجفی مطرح بود. نجفی روز چهارشنبه ۳۱ خرداد در حاشیه نشست هیئت دولت در مورد شائبه های شهردارشدنش گفت: صحبت جدی برای شهردار شدنم نشده.

شلیک «لباس سبزها» به قلب داعش!

ساعت ۱ بامداد روز دوشنبه ۲۹ خردادماه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ۶ فروند موشک بالستیک را به سمت مقر فرماندهی داعش در «دیرالزور» سوریه شلیک کرد. سپاه پاسداران در اطلاعیه ای این اقدام را در جواب حمله تروریستی داعش به مجلس و حرم امام عنوان نمود.

««حسن روحانی» روز سه شنبه ۳۰ خرداد در جمع علما و روحانیون در مورد این اقدام سپاه گفت: پرت موشک از سوی سپاه به طرف سران تروریست های داعش با تصمیم شورای امنیت ملی و بسیار به جا و درست بود.

««محمدباقر نوبخت» سخنگوی دولت هم در مورد هدف قرارگرفتن مقر تکفیری های داعش توسط سپاه گفت: جواب سپاه به داعش نمادی از ابهت ملی است و این ابهت نشان می دهد که منحصرا در جهت امنیت ملی نیست و فراتر از آن، امنیت منطقه هم است.

تفنگ بازی به سبک ریاست جمهور

روز چهارشنبه ۳۱ خرداد، حسن روحانی ریاست جمهور، دیگربار سخنانی به زبان آورد که تا مدت ها رسانه ها و محافل تحلیلی را مشغول خود کرد. این بار، هدف روحانی، به صورت تلویحی فعالیت های اقتصادی سپاه بود. ریاست جمهور در جمع  فعالان اقتصادی گفت: اصل ۴۴ برای واگذاری اقتصاد به مردم بود اما قسمتی از اقتصاد که دست «دولت بی تفنگ» بود را به یک «دولت با تفنگ» تحویل دادند.

در همین باره، سردار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه روز سه شنبه ۶ تیر در اظهاراتی گفت: ما به درخواست دولت ها و با اصرار آنان و بدون اینکه حتی دولت، به زیادی از تعهدها خود در ازای سپاه عمل کنند، وارد عرصه سازندگی گردیدیم.

فرمانده کل سپاه تصریح نمود: نمی توان که آقایان اقدامات سخت را با پایین ترین منفعت های به سپاه واگذار نمایند و به پروژه هایی که سپاه می سازد افتخار کنند اما در مقابل و در حالیکه هزاران میلیارد تومان بابت پروژه ها بدهکارند بر علیه سپاه با بی انصافی صحبت کنند.

سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس هم روز سه شنبه ۱۳ تیر در جمع رزمندگان و پیشکسوتان دفاع مقدس استان کرمان در مورد نقش سپاه گفت: نباید کسی سپاه را تضعیف و مورد حمله های گوناگون قرار دهد، نباید تداعی حرف های دوره های گذشته را کرد، زیرا امروز سینه سپاه برای ایثار در راه کشور و مردم سپر است و فرقی بین بالای شهر و پایین شهر نمی کند، ما باید حساس باشیم و سیاسی نگاه نکنیم.

بر علیه فحش

راهپیمایی روز قدس در تهران در تاریخ جمعه ۲ تیر۹۶، حواشی کم نداشت. یکی از این حواشی که بسیار سر و صدا به پا کرد، طرح شعارهای حاشیه ای و فحش آمیز بر علیه ریاست جمهور، توسط تعدادی بود.

علاوه بر چهره های دولتی و اصلاح طلب، تعدادی از چهره های اصولگرا هم فحش به ریاست جمهور در راهپیمایی روز قدس را محکوم نمودند. یکی از این چهره ها غلامعلی حداد عادل بود. حدادعادل روز شنبه ۳ تیر در صحبت با خبرگزاری تسنیم گفت: سفارش مقام معظم رهبری همیشه بر این بوده که حرمت مراکز به طور مستمر محافظت گردد، رخدادی که دیروز افتاد و تعدادی در حاشیه راهپیمایی راهپیمایی روز قدس به ریاست جمهور فحش کردند، خلاف سفارش مقام معظم رهبری بود.

بعد از انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در اردیبهشت ماه ۹۶ که در آن مهلت ماموریت شورای عالی سیاستگذاری برای دومین مرتبه تمدید شده بود، بحث بر سر ضرورت انتهاء پذیرفتن کار این شورا تبدیل به ترجیع بند بعضی محافل اصلاح طلبی گردید.

««محمدرضا عارف» ریاست شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان روز شنبه ۳ تیرماه ۹۶ در مصاحبه ای با خبرگزاری «ایسنا» با تاکید روی این مطلب که انحلال شورای عالی اصلاح طلبان معنی ندارد گفت: شورا برای ماموریتی متشکل که ماموریت خود را انجام داده است اما اینکه به چه صورت ادامه پیدا نماید با توجه به انتخاباتی که در پیش داریم و طبق جمع بندی نظرات در زمان مناسب مشخص می گردد.

وی علاوه بر این ضمن تایید بعضی خبر ها و شائبه های پر دامنه مبنی بر اخذ مبلغ ۲ میلیارد تومان از نامزدهای انتخابات شورای شهر از طرف بعضی چهره های اصلاح طلب گفت: در مورد دو میلیارد تومان هم پیش از این که واردبستن لیست شویم گزارشی دریافت گردید مبنی بر اینکه حدود ۶-۵ ماه قبل فردی به یک فرد دیگر گفته برای اینکه در لیست قرار بگیری باید دو میلیارد تومان بپردازی. آن فرد هیچ رابطه ای با شورای عالی سیاست گذاری نداشت. در آن زمان آقای محمودصادقی نایب ریاست هیئت رئیسه شورای عالی بود، او را مامور پیگیری کردیم و وی بحث جدی را با هر دو نفر داشت، هم آن خانمی که مدعی شده بود و هم آقایی که قرار بود پول را بگیرد. اولا مشخص گردید هیچ ربطی به شورای عالی سیاست گذاری  نداشته و توسط وابستگان یکی از احزاب این مبحث طرح شده است.

عارف در حالی از ادامه فعالیت های شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان پشتیبانی کرد که «رسول منتجب نیا» روز یکشنبه ۴ تیرماه در صحبت با «خبرآنلاین»، این شورا را «نماد استبداد» دانست.

منتحب نیا گفت: شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان نماد استبداد است و باید منحل گردد. شورای عالی سیاستگذاری اگر در حد ائتلاف احزاب باشد، پذیرفتنی است آن هم نه همیشه و منحصرا در دوره انتخابات.

حواشی نماز عید فطر

نماز عید سعید فطر در روز دوشنبه ۵ تیر در مصلی امام خمینی برگزار گردید. پیش از اقامه نماز، میثم مطیعی از مداحان اهل بیت(س) ابیاتی را در نقد سیاست های جاری کشور من جمله برجام و سند «۲۰۳۰» قرائت کرد. ۲۰۳۰ ۲۰۳۰ چیست که تعلیم جهان از دل ماست؛ هان که جمهوری اسلامی ایران اینجاست.

بعد از این ماجرا، رسانه های معاند و تعداد قابل ملاحظه ای از رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلب، با خیز سازی بر علیه مطیعی، ابیات قرائت شده از سوی این شاعر و مداح اهل بیت را حمله و فحش به دولت و شخص ریاست جمهور القا کردند.  

«  «محمدمهدی سیار» یکی از ۴ شاعر شعر نماز عید سعید فطر، در عکس العمل به خیز خراب کردن ها بر علیه مطیعی گفت: شنیده ام بعضی از صفحات و رسانه های عموما تندروی سیاسی این شعر را خصومت و فحش به ریاست جمهور محترم جناب آقای روحانی تلقی کرده اند. در حقیقت نمی دانم کدام بیت یا ابیات از این مثنوی حدودا هفتاد بیتی را می توان مصداق چنین برچسبی دانست. در حالی که کوشش ما و جناب آقای مطیعی به طور مستمر این بوده که ضمن بیان نقدها و درد دل های مردم خطاب به مسئولین دولت و قوه قضاییه(در مباحثی مثل کار، حقوق کارگران و عدالت و مبارزه با فساد و زمینخواری) رویکردی خیرخواهانه و همدلانه نسبت به «صف اول نشینان» دارا باشیم.

سبزشدن یک شهردار دیگر

غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی روز سه شنبه ۱۳ تیر در صحبت با خبرگزاری ایسنا، از شهردارشدن حسین مرعشی پشتیبانی کرد. وی در این باره گفت: تا جایی که می دانم تعداد قابل ملاحظه ای از اعضای شورای شهر نظر مثبتی به آقای مرعشی دارند و وی را از گزینه های قابل ملاحظه و با اهمیت شهرداری می دانند.

وی تاکید کرد: در محافل اصلاح طلبان نیز بحث شهردارشدن آقای مرعشی فراوان طرح شده و خود وی به علل مختلف برای قبول این پست اظهار تمایل نمی کردند اما مباحث زیادی با وی انجام گردید و می اندیشم متقاعد گردیدند.

««صادق زیباکلام» فعال سیاسی اصلاح طلب فردای گفتگوی کرباسچی، در مورد احتمال شهرداری حسین مرعشی مدعی گردید: گمان کنید کرباسچی، مرعشی یا تاجزاده شهردار تهران گردد از همان لحظه اصولگرایان برای حمله به شهردار تهران زمین و زمان را به هم می دوزند.

کرباسچی در حالی از شهرداری مرعشی پشتیبانی کرد و در مورد نظر مثبت اعضای شورای شهر تهران نسبت به این مبحث حرف زد که خود مرعشی روز سه شنبه ۲۰ تیرماه در صحبت با خبرآنلاین، از آماده نبودنش برای پذیرفتن سمت شهرداری تهران حرف زد.

مرعشی در همین باره گفت: برای تصدی ریاست شهرداری نه علاقه مند هستم و نه آمادگی دارم. به آقای الویری هم اظهار کردم که اولویت من این نیست و علاقه ای به شهردار شدن ندارم و صلاحیتی را هم در خودم نمی بینم ولی دوستانم را هم تنها نمی گذارم.

«آقای سکوت» در بهشت!؟

روز یکشنبه ۱۸ تیرماه، روزنامه اصلاح طلب «آفتاب یزد» در گزارشی از تصدی شهرداری تهران توسط «محمدرضا عارف» پشتیبانی کرد. در قسمتی از این گزارش آمد: در شرایطی که روزانه نداهایی از درون اصلاحات در جهت به چالش کشیدن نهادهایی مثل شورایعالی یا حتی پیر اصلاحات به گوش می رسد، واضح است اگر شهردار یک چهره حزبی باشد در مقابل این حمله های تنها خواهد ماند. محمدرضا عارف علی رغم تمام انتقادات تنها فردی است که تاحالا توانسته است با احزاب هزار سلیقه اصلاح طلب همکاری مشترک داشته باشد و آنان را در کنار هم نگه دارد. او منطقی ترین گزینه در میان رجال موجود و ممکن برای شهردار شدن است.

آفتاب یزد در حالی در گزارش خود از شهرداری عارف پشتیبانی کرد که ریاست فراکسیون امید چند روز قبل از این، در روز چهارشنبه ۱۴تیر در عکس العمل به شائبه های شهردار شدنش گفت: من ان شاءالله در خدمت مردم تهران در مجلس هستم.

دو روز بعد از گزارش روزنامه آفتاب یزد، روزنامه «قانون» در گزارشی با عنوان «پیله تنهایی»، در مورد برنامه اطرافیان عارف برای شهرداری تهران درج کرد: شاید محمدرضاعارف از لحاظ شخصیتی فردی وارسته و استاد دانشگاهی قابل باشد ولی بی شک جریانی که او را کنترل و علت می گردد شورای عالی، این تصمیم های را اتخاذ نماید باید مسیر خود را تغییر دهد. خودبرتر بینی هایی که بعد از انتخابات سال ۹۲ مدام اطرافیان عارف در گوش او زمزمه می کنند، حبابی است که ماه هاست در نگاه مردم شکسته و منحصرا عارف و اطرافیان خودش همچنان اصلاحات و مردم را بدهکار خود می بینند.

نگرانی اصلاح طلبان از «تَکرار» قبلی ها!  

با نزدیک شدن به موعد معرفی کابینه از سوی ریاست جمهور، رسانه ها با عرضه گزارش های مختلف، آنالیزهای متفاوتی را در این زمینه عرضه کردند. رسانه های اصلاح طلب به صورت عمده از تکرار معرفی چهره هایی مثل رحمانی فضلی و علی ربیعی به مجلس دلواپس بودند. در همین باره، روزنامه «شرق» روز چهارشنبه ۴ مرداد در گزارشی، در مورد معرفی دو مرتبه رحمانی فضلی به مجلس به عنوان گزینه ایده ای وزارت کشور درج کرد: نصب دو مرتبه رحمانی فضلی به گفته سیاسیون نگرانی از باقی ماندن بعضی فرمانداران و استانداران را به دنبال خواهد داشت که بقایای دولت محمود احمدی نژاد می باشند و در این مدت بر طبل مخالفت کوبیده اند و بعضی از آنان حتی در بزنگاه انتخابات بر علیه دولت روحانی موضع گرفته اند.

این روزنامه در ادامه درج کرد: نظرخواهی های «شرق» از نمایندگان مجلس نشان می دهد که رحمانی فضلی نه تنها با مخالفت نمایندگان اصلاح طلب رو به رو است که حتی از بعضی نمایندگان نزدیک به طیف علی لاریجانی هم نمره قبولی نمی گیرد.

روزنامه شرق علاوه بر این در شماره یکشنبه ۸ مرداد خود، گمانه هایی را در مورد بعضی ریزش ها در ترکیب کابینه آینده مطرح نمود. این روزنامه اعلام نمود که علی طیب نیا، رضا صالحی امیری، محمد فرهادی، حمید چیت چیان و محمود واعظی در دولت بعدی در سمت های کنونی خود نخواهند بود یا به کل از کابینه خواهند رفت.

شرق علاوه بر این در همین شماره، مدعی گردید که «بیژن نامدار زنگنه» استعفای خود را تقدیم ریاست جمهور کرده و دیگر در دولت بعدی حضور نخواهد داشت.

رد یک مدعا

رسانه های معاند و مغرض، با انتشار مدعیات واهی، اهتمام داشتند اینچنین وانمود کنند که مقام معظم رهبری در معرفی و گزینش صفر تا صد وزرای ایده ای نقش دارند. سایت دفتر مقام معظم رهبری روز جمعه ۶ مرداد با انتشار مطلبی تاکید کرد: از حدود دو هفته پیش، یک جریان خبری که از پشتیبانی پر ظرفیت رسانه های خارج از کشور نیز بهره مند است، درصدد القای این ادعاست که تک تک اعضای کابینه با نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی انتخاب می گردند.

رویه ثابت در همه دولت ها، سازگاری با رهبری در انتخاب وزیران دفاع، امور خارجه و اطلاعات بوده است.

این سایت در بخش دیگری از بیانیه خود تصریح نمود: در مورد بعضی وزارتخانه ها مثل علوم، تعلیم و پرورش و ارشاد اسلامی، رهبر معظم انقلاب اسلامی حساسیت هایی دارند، چراکه انحراف در آنان، باعث ایجاد انحراف در حرکت کلان کشور به سمت آرمان ها می گردد و نگهبانی و مراقبت در مورد حرکت عمومی به سمت آرمان ها وظیفه حتمی رهبری است اما در انتخاب مسئولین این وزارتخانه ها، ورود نمی کنند؛ و در مورد اکثریت کابینه نیز در همه ادوار تا آنجاکه از سوابق امر بر می آید دیدگاهی ابراز نمی کنند بلکه به طور مستمر اهتمام دارند که وزیران، افرادی کاری و به دور از حاشیه باشند.

سایه نجفی روی شهرداری تهران

روز یکشنبه ۸ مرداد شائبه فراگیری در رسانه ها آغاز به پیچیدن گرفت با این مضمون که «نجفی شهرداری تهران را قبول کرد.» » حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران عصر همین روز در حاشیه مراسم ختم مادر «علی اکبر محتشمی پور» ضمن رد خبر منتشرشده اعلام نمود: آقای نجفی نامزدی خود برای شهرداری را پذیرفته و مشغول تدوین برنامه های خود است.

با این وجود، سایت اصلاح طلب «عصر ایران» روز دوشنبه ۹ مردادماه در گزارشی با عنوان «محمدعلی نجفی و شهرداری تهران؛ ترس ها و امیدها» به حتمی شدن شهرداری نجفی پرداخت و درج کرد: اجماع شورای جدید شهر بر سر محمدعلی نجفی امری حتمی است. موافقت محمد علی نجفی با پذیرش(نامزدی) شهرداری تهران  که از طرف حسین مرعشی دیگر گزینه جدی این مسؤولیت اعلام شده را میتوان به این معنی دانست که تا کمتر از یک ماه دیگر او اداره اَبَر شهر تهران را بر عهده می گیرد و جانشین «محمد باقر قالیباف» ی می گردد که رکورد طولانی ترین دوره یک شهردار را به اسم خود ثبت نموده است.

روز سه شنبه ۱۷ مرداد، ریاست جمهور گزینه های ایده ای خود برای وزارتخانه ها را به مجلس معرفی کرد. در میان گزینه های ایده ای، وزیر علوم به چشم نمی خورد.

فردای این روز، اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهور در حاشیه نشست هیئت دولت در مورد معرفی نشدن گزینه وزارت علوم و تعیین تکلیف آن گفت: برای تصدی وزارت علوم با یکی از دوستان(اشاره به علی خاکی راستگو ریاست دانشگاه خواجه نصیر) توافق شده بود اما در لحظه های انتهایی اعلام نمود به عللی نمی تواند خضور داشته باشد، برای اینکه اعلام لیست کابینه معطل نماند دیروز ١٧ نفر از اعضای کابینه معرفی گردیدند، وزیر ایده ای علوم هم در نخستین مجال معرفی خواهد گردید.

««خاکی صدیق» اما در اظهاراتی، ادعای جهانگیری حول انصرافش از تصدی وزارت علوم را تکذیب نمود و گفت: به عنوان گزینه پایانی برای پست وزارت علوم معرفی خواهم گردید و بر همین اساس برنامه های خود را برای تصدی پست وزارت علوم عرضه داده ام.

تعیین تکلیف بهشت

بعد از هفته ها گمانه زنی، در نهایت در روز پنج شنبه ۱۹ مردادماه، محمدعلی نجفی در رقابت با محسن مهرعلیزاده، شهردار تهران گردید. الهه کولایی، محمدعلی افشانی و حسین مرعشی پیش از این انصراف خود را از رقابت اعلام کرده بودند.

۹ ۹ روز بعد از شهردارشدن نجفی، منتخبان شورای پنجم شهر تهران در آخرین جلسه غیرعلنی در مورد ترکیب هیئت رئیسه خود تصمیم گیری کردند و به این ترتیب با کناره گیری دو گزینه دیگر ریاست شورا یعنی احمد مسجدجامعی و مرتضی الویری، محسن هاشمی رفسنجانی با ٢١ رأی به عنوان ریاست شورای پنجم تهران انتخاب گردید.  

 روز یکشنبه ۲۹ مردادماه، جلسه علنی مجلس برای رای اعتماد به گزینه های ایده ای ریاست جمهور تشکیل گردید. در این جلسه، همه گزینه های ایده ای روحانی جز «حبیب الله بی طرف» توانستند از فیلتر مجلس گذر و ردای وزارت را بر تن کنند.

عبدالرضا رحمانی فضلی برخلاف فشار و جوسازی رسانه های اصلاح طلب، توانست با اکتساب ۲۵۳ رای قبول کننده راهی ساختمان بتنی وزارت کشور گردد. رحمانی فضلی موفق شد بعد از امیر حاتمی، قاضی زاده هاشمی و محمود علوی، بیشترین رای اعتماد را از بهارستانی ها بگیرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94263

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.