تاریخ ارسال : ۰۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۵۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تبعات اقتصادی بی انضباطی بودجه ای

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، روز گذشته گزارش تفریغ بودجه سال ۹۵ در مجلس توسط آقای عادل آذر، ریاست دیوان محاسبه های کل کشور در مجلس قرائت گردید. ارزیابی جزئیات این گزارش نشان می‌دهد در بودجه سال گذشته منحصرا ۲۰درصد احکام بودجه به صورت کامل اجرا شده و ۸۰ درصد یا اجرا نشده یا به صورت ناقص به اجرا در آمده هست. فلسفه وجودی بودجه که پیش‌بینی درآمدها و هزینه‌های یک سال هست با گزارش تفریغ بودجه سال ۹۵ زیر سؤال می‌رود.

سازمان برنامه و بودجه کشور زمان بسیاری را صرف تدوین بودجه می‌کند و علاوه بر این مجلس برای تصویب آن زمان بسیاری می‌گذارد، اما گزارش‌ها بیانگر از تحقق ۲۰درصدی بودجه هست. اگر قرار هست منحصرا ۲۰ درصد بودجه پژوهشگر گردد، خوب تر هست در این شرایط دولت و مجلس بودجه‌ای تدوین و تصویب نکنند و زحمتی بر دوش هم نگذارند.

در گزارش روز گذشته دیوان محاسبه های کل کشور، مشخص گردید ۲۰هزار میلیارد تومان در بخش نفت به خزانه واریز نشده که این مبحث، بی‌انضباطی وسیع را نشان می‌دهد. بعضی شرکت‌های دولتی و بنگاه‌های اقتصادی احکام بودجه را رعایت نمی‌کنند و وجوهی را که باید به خزانه واریز گردد، انکار می‌کنند که این کار موجب اخلال در نظام اقتصادی کشور می‌شود.

با توجه به ارقام و ارقامی که قابل تأمل بوده و به خزانه واریز نمی‌شود، مسئله مهم‌تر کسری بودجه هست. دولت باید قسمتی از درآمدهای خود را به خزانه واریز و به بخش‌های تخصیص یافته بپردازد، اما از این کار صرف‌نظر می‌کند و جالب این که کسری بودجه در دولت را با چاپ اسکناس پوشش می‌دهد. در این شرایط مشخص می‌شود کسری بودجه نیز جعلی هست و از جیب همه مردم ایران باید ناکارآمدی مالی پوشش داده گردد.

دیوان محاسبه های می‌تواند گزارش‌های اجمالی و کلی درباره بودجه‌ها تهیه کند و نباید همسو با دولت باشد. جدیدا هم شنیده می‌شود آقای لاریجانی، ریاست مجلس شورای اسلامی به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس فرمان داده این بی‌انضباطی مالی را پیگیری کنند. دیوان محاسبه های در این اعمال نظارت نقش با اهمیت و بنیادی را ایفا می‌کند و تخطی در این زمینه موجب بی‌اعتمادی سرمایه‌های اجتماعی و افزایش بی‌انضباطی دولت می‌شود.

یادداشت جام جم/ کاظم انبارلویی

کارشناس اقتصادی


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84554

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.