تاریخ ارسال : ۲۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۴۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تحلیل ترور یک ملت

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، « «ترور سرچشمه» در کنار مجموعه موفق «آخرین ایامی زمستان» دومین کار جدی و مطرح مهدویان در حوزه مستند هست که این بار دست روی موضوع ای ملتهب می گذارد.

عرض اندام مستندسازان

« «ترور سرچشمه» که برای نخستین بار در جشنواره سینما واقعیت پرده برداری شده هست، توانست فضای سالن های اکران این جشنواره آثار مستند را، شبیه به حال و هوای جشنواره فیلم فجر بکند. صف های طولانی و جمعیت بهم فشرده شده از هر قشر و سنی، بیننده را به یاد صفوف طویل بعضی از فیلم های ارزشمند جشنواره فیلم فجر می اندازد. ترور سرچشمه تا به این لحظه به جز دو اکران کلیدی در جشنواره واقعیت، به سبب ازدحام مخاطب های به دو سانس فوق العاده هم کشیده شده هست.

بنشینید و مرا نگاه کنید!

آ آقایان هادی بهروز مدیرفیلمبرداری و حبیب خزایی فر سازنده موسیقی فیلم می باشند. به سبب قالب اثر، دراین فیلم از حرکات خاص دوربین یا خودنمایی فرمالیستی خبری نیست که اتفاقاً کاملاً منطقی و بجاست. البته در تصمیمی درست، موسیقی خزایی فر در طول فیلم کاملاً جاری هست و اتفاقاً به گوش می رسد که همین اقدام موجب ایجاد تعلیق، هیجان و ریتم مناسب در فیلم شده هست. مهدویان برای قالب روایی مستندش انتخاب فراوانی نداشته و ترجیح داده، باتوجه به حضور شاهدان مکرر و زوایای نگاه متنوع از سانحه، به داخل استودیوی خاص خودش برود. اتاقی علی رغم المان های خاص، من جمله تصاویر، سندهای و به صورت کلی وسایل مرتبط به دهه۶۰ لوکیشن کلیدی فیلم هست. محمدحسین مهدویان شخصاً در جایگاه سؤال کننده قرار گرفته و بدون این که در عکس باشد، سوالاتش را از مهمان های می پرسد.

سیستم نوپای امنیتی

شاهدان متفاوتی از سانحه در این مستند حضور می یابند و گفت وگو می کنند. اعضای حزب جمهوری، محافظت، آتش نشانی، کمیته، دادستانی و اعضای دولت، من جمله کسانی اند که مقابل دوربین مهدویان حاضر می شوند. هریک از آنان از اوائل سانحه تا پس از ان را از زاویه خودشان و میزان معلوماتی که دارند روایت می کنند. شاید ارزشمند ترین نکته مشترک در روایت تمام شاهدان، عدم رعایت استانداردهای امنیتی در سانحه فوق هست. عدم نرمالی که منحصر به این ترور نبوده و تقریباً در بیشتر اتفاقات دهه۶۰ دیده می گردد. .. (

(عدم ترور رهبرکبیرانقلاب، علی رغم این سامانه نوپای امنیتی زیادتر شبیه به یک معجزه است) شاید همین اتفاقات مکرر تلخ، موجب پایه گذاری و تشکیل سامانه امنیتی با اقتداری در کشور گردید که به قول یکی از شاهدان مستند ترورسرچشمه، امروز اگر کسی در «فردو» یک قدمش دوتا گردد، زیر چتر معلوماتی قرار می گیرد…

« در اواسط فیلم و با توجه به معلومات راویان، مظنون کلیدی ترور مشخص می گردد. (.. مهدویان دراین فیلم از اظهار اشکالات و کمبودها هراسی نداشته هست. بیننده با هرگرایش سیاسی، لحظه هایی از فیلم را متلک به خودش و لحظه هایی را متلک به حریف حساب می کند. مکانی بهش برمی خورد و مکانی خوشش می آید؛ اما هرآنچه که هست، این هست که همین رویه موجب فراجناحی بودن روایت فیلم ترور سرچشمه شده هست.

منبع: صبح نو


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79370

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.