تاریخ ارسال : ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۲۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تحلیل گفتمان تیتر روزنامه‌ها؛ مسابقات تیم‌های فوتبال پرسپولیس و الهلال توسط کریمی فیروزجایی

کریمی فیروزجایی در این مقاله با بررسی تیتر روزنامه های ورزشی از دیدگاه گفتمان شناسی انتقادی، مطالعه موردی از مسابقات تیم های پرسپولیس ایران و الهلال عربستان ارائه داد.

به گزارش شلمچه نیوز، دکتر علی کریمی فیروزجایی استاد دانشگاه پیام نور در جدیدترین مقاله خود که در نشریه علمی پژوهشی پژوهش های کاربردی در مدیریت ورزشی انتشار یافت، به بررسی تیتر روزنامه‌های ورزشی از دیدگاه گفتمان شناسی انتقادی و مطالعه موردی مسابقات تیم‌های فوتبال پرسپولیس ایران و الهلال عربستان پرداخت.

کریمی فیروزجایی که دارای دکترای زبان‌شناسی و رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه پیام نور است در این مقاله با روش گفتمان‌شناسی انتقادی و بر پایه چار‌چوب نظری و مدل سه‌بعدی نورمن فرکلاف (۱۹۹۲) به بررسی تیتر برخی روزنامه‌های ورزشی در خصوص مسابقات فوتبال بین ایران و عربستان سعودی می‌پردازد.

وی رسانه‌ها را وسایل ارتباط جمعی مهمی می‌داند که نقش ممتاز و بسزایی در سامان‌دهی افکار عمومی دارند و روزنامه یکی از رسانه‌های موثر است که به دلیل داشتن مخاطب از سطوح مختلف جامعه، نقش خود را در تاثیرگذاری بر فرهنگ و جامعه حفظ نموده است.

نویسنده این مقاله می‌گوید: تیتر روزنامه به دلیل‌ ارایه‌ تصویری کلی از یک ماجرای خبری، اهمیت نسبی و طبقه‌بندی آن، برداشتی را برای مخاطبین فراهم می‌سازد. یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد که تیترهای ورزشی هم از حیث استفاده از راهکارهای زبان‌شناختی و هم از بعد جهت‌گیری فرهنگی و ایدئولوژیک، سبک ویژه‌ای دارند.
اشاره می‌شود این مقاله پژوهشی در زمستان سال ۱۳۹۶ به پایان رسید.

اصل مقاله:

http://journals.pnu.ac.ir/article_4381_673.html


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=87380

برچسب ها:
, , , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.