تاریخ ارسال : ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۱:۴۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تراز تجاری منفی۷میلیارد دلاری ایران در سال۹۶

وی دنبال کرد: ۵۷ درصد واردات ما دربردارنده مواد اولیه و کالاهای واسطه ای هست و در سال های گذشته هم این رقم از ۶۰ تا ۶۵ درصد در نوسان بود.

خسروتاج اضافه کرد: ۱۵ درصد کالای سرمایه ای و ۱۷ و هشت دهم درصد هم کالای مصرفی و ۱۰ درصد هم سایر کالاها را وارد کردیم.

ریاست سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: سال قبل طبق آمار گمرک حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان حقوق ورودی گمرکی بوده هست که به صورت میانگین قیمت موثر تعرفه ورودی کالا حدود ۱۲ و ۳ دهم درصد بود که در قیاس با سال ۹۵ حدود نیم درصد افزایش یافته هست یعنی حدود هزار میلیارد تومان درآمد جدید داشتیم.

خسروتاج اضافه کرد: واردات سال ۱۳۹۶ کشور در قیاس با سال ۱۳۹۵ حدود ۱۰ میلیارد دلار رشد داشت.

وی در جواب به این سوال که به چه سبب کالاهایی مثل سنگ پا وارد می گردد، اضافه کرد: نظام تجاری ما از اوائل انقلاب طبق نظام تعرفه ای تشریح شده و سیاستگذاری بر مبنای آن هست و طبق نوع کالا نبوده هست.

ریاست سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: طبق قانون صادرات و واردات، کمیسیونی تشکیل شده از نمایندگان بخش های دولتی، خصوصی و اتاق بازرگانی و تعاون در راستای واردات تصمیم می گیرند.

خسروتاج اضافه کرد همه بر پشتیبانی از کالای تولید داخل اتفاق نظر دارند اما در راستای چگونگی اجرا اختلاف نظر وجود دارد.

وی اضافه کرد: سال قبل حدود ۵۰۰ قلم کالا مشخص گردید که واردات آن توسط دولت ممنوع هست و با تخلف های در این زمینه برخورد می گردد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه مشخص برای واردات ندارد

ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم در رابطه عکسی با این برنامه با اشاره به اینکه به صورت میانگین، هر سال ۴۰ تا ۴۵ میلیارد دلار واردات داریم، اظهار کرد: حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ قلم کالای کلیدی وارداتی کشور حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد کل واردات را تشکیل می دهد.

محمدرضا پور ابراهیمی دنبال کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه مشخص برای واردات ندارد.

وی با اشاره به اینکه واردات زاید هم داریم، اظهار کرد: بعضی از کالاهایی که وارد می گردند حجم تولید آن در داخل وجود دارد.

وی اظهار کرد: سال قبل از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستیم تا اطلاعات ریز اقلام وارداتی کالاهای کلیدی را عرضه کند اما تاحالا این اطلاعات به کمیسیون اقتصادی مجلس عرضه نشد.

ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: فهرست اقلام وارداتی کشور باید به تفکیک میزان، کیفیت تولید و احتیاج کشور مشخص گردد تا طبق آن برنامه ریزی گردد.

پورابراهیمی اضافه کرد: پذیرفتنی نیست کالایی که با کیفیت بالا در کشور تولید می گردد همانند آن وارد گردد.

پورابراهیمی با بیان اینکه باید تنگنا های تولید را از روی دوش تولیدکنندگان برداریم، اضافه کرد: یکی از کارهای مجلس در برداشتن موانع تولید داخل، مبحث مالیات هاست.

وی اضافه کرد: این لایحه حدود ۳۰ کانون بنیادی مشکلات کلیدی فعالین اقتصادی را برطرف خواهد کرد.

قاچاق کالا عملکرد تعرفه را خنثی می کند

عضو هیئت علمی موسسه پژوهش های بازرگانی هم در رابطه تلفنی با این برنامه با اشاره به قاچاق کالا اظهار کرد: طبق آمارهای رسمی، کالاهای مصرفی پایانی حدود ۲۰ درصد از واردات را باید دربردارنده گردد و بقیه کالاهای سرمایه ای و واسطه ای را دربردارنده می گردد.

علی دینی ترکمانی اضافه کرد: مشکل کلیدی، قاچاق کالاهای مصرفی پایانی هست که به تولید داخل ضربه می زند و در آمارهای رسمی واردات کشور هم دیده نمی توان.

وی اضافه کرد: در مبحث تنظیم تعرفه ها و رژیم تجاری مشکل خاصی وجود ندارد و طبق معمول نظام تعرفه ای به شکلی هست که تولید داخلی پشتیبانی گردد اما قاچاق کالا عملکرد تعرفه را خنثی می کند و علاوه بر این افزایش قیمت ارز هم در این زمینه مشکل ساز هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94654

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.