تاریخ ارسال : ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۴۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تراز صادراتی کشور وضعیت مناسبی ندارد

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمان، محمدرضا پورابراهیمی صبح صبح امروز در بیست وششمین جلسه شورای گفت‌و‌گوی استانی دولت و بخش خصوصی در محل سالن پیامبر اعظم‌(ص) استانداری کرمان با اشاره به اینکه در ۵ ماهه نخست سال جاری واردات کشور ۱۹٫۵ میلیارد دلار و ۱۷٫۵ میلیارد دلار صادرات بوده است، اظهار داشت: تراز صادراتی کشور وضعیت مناسبی را نسبت به سال گذشته نشان نمی‌دهد و منفی بودن تراز تجاری کشور نیازمند اهتمام جدی مسئولان برای بهبود وضعیت تجاری کشور است.

وی با انتقاد از افزایش واردات و کاهش صادرات در ۵ ماهه سال جاری  بیان داشت: سالانه میلیاردها تومان سرمایه کشور را برای تفاوت نرخ ارز هزینه می‌کنیم که هیچ سودی ندارد و نرخ ارز باید براساس مکانیزم عرضه و تقاضا باشد و روند موجود به صلاح کشور نیست.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم راه‌اندازی بورس ارز در کشور تصریح کرد: تفاوت نرخ ارز در اقتصاد کشور رانت ایجاد کرده و یکسان‌سازی نرخ ارز واقعیتی است که هر چه دیرتر به آن بپردازیم، هزینه سنگینی را به کشور تحمیل می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه سالانه ۹ میلیون مسافر ایرانی، ۱۱ میلیارد دلار ارز را از کشور خارج می‌کنند، خاطرنشان کرد: این در حالی است که سالانه تنها ۴ میلیارد دلار ارز وارد کشور می‌شود و  7 میلیارد دلار تراز گردشگری کشور منفی است.

پورابراهیمی با بیان اینکه مواد غذایی و خودرو به ترتیب بیشترین میزان واردات به کشور را دارند گفت: طی ماه‌های اخیر ۱٫۳ میلیارد دلار خودرو وارد کشور شده است.

وی با اشاره به لزوم تسهیل فضای حوزه صادرات کشور از راه‌اندازی بورس پسته در استان کرمان خبر داد و افزود: تولید محصول پسته استان کرمان ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در راستای حمایت از تولیدات ملی لیستی از کالاهایی که در داخل کشور تولید می‌شود را آماده می‌کنیم گفت: تاکنون برای میزان تعرفه و ممنوعیت ۲۰۰ قلم کالای وارداتی کشور تعامل کرده‌ایم که قرار است این تعداد به ۵۰۰ قلم کالا افزایش یابد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=64827

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.