تاریخ ارسال : ۰۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۱۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ترجمه کتاب «رنج و امید» درباره جنبش ۱۴ فوریه بحرین

«علیرضا بیگی» مترجم کتاب «ألم و أمل» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص این کتاب به عنوان تجربه‎ای واقعی در زندان‌های آل خلیفه، با اشاره به اینکه جنبش ۱۴ فوریه بحرین از جنبه­‌های مختلفی مظلوم واقع شده است، بیان داشت: کتاب رنج و امید به قلم سید مرتضی السندی به شرح وقایع مربوط به جنبش ۱۴ فوریه بحرین می‌پردازد. این کتاب به برخی از فعالیت­‌های خاندان حاکم همچون رصد فعالیت طلبه­‌های بحرینی مقیم ایران اشاره می­‌کند و بیان می­‌دارد که حکومت بحرین برخی از این افراد را بازداشت کرده و به زندان انداخته است.

وی با توجه به اینکه این کتاب به چگونگی آغاز جنبش ۱۴ فوریه بحرین اشاره کرده است، گفت: کتاب «ألم و أمل» بیان می­‌کند که حکومت بحرین چگونه به بازداشت رهبران مردمی این کشور پرداخت. حوادث جنبش ۱۴ فوریه بحرین حوادث بسیار پیچیده­ای است و منابع فارسی در این زمینه بسیار محدود است؛ لذا این کتاب فارسی از لحاظ موضوعی نیز قابل‌ توجه است.

مترجم کتاب «ألم و أمل» برخی از مهم‌ترین موضوعات کتاب را به شرح زیر دانست:

* بیان شیوه تسلط ارتش بحرین بر مردم.

* توضیح در مورد انواع و میزان شکنجه­‌ها.

* ذهنیت اهل سنت متعصب غیر بحرینی موجود در بحرین در مورد جامعه ایرانی.

* اتهام به دستگاه­های سیاسی- امنیتی جمهوری اسلامی به دخالت در بحرین.

* ذکر حوادث درون زندان.

* توضیح در مورد شیوه نیروهای آل خلیفه برای جمع­ آوری اطلاعات از زندانیان.

* شرح اقدام زندانیان برای رهایی از قیدوبند سختی­‌های زندان.

مترجم کتاب «تاریخ و مبانی سیاه آل خلیفه» با اشاره به اینکه کتاب رنج و امید در قالب خاطره‌نویسی تهیه شده است، افزود: این کتاب دارای ادبیات روان و جذابی است که موضوعات آن نیز بر میزان جذابیت آن افزوده است.

وی با تأکید بر اینکه جنبش ۱۴ فوریه بحرین از جنبه­‌های مختلفی مظلوم واقع شده است، مطرح کرد: عدم پوشش رسانه‌ای حقایق رخ‌ داده در این کشور، عدم واکاوی جریان­ها و گروه­های سیاسی شیعه و سنی این مجمع‌ الجزایر، عدم تبیین توطئه­‌های نظام حاکم در قبال اکثریت مظلوم شیعه، عدم شرح چگونگی آغاز جنبش ۱۴ فوریه و نحوه سرکوب آن از سوی حکومت بحرین، عربستان سعودی با مشاوره آمریکا و انگلستان، عدم تبیین نقشه‌های آمریکا و انگلستان برای تغییر نسبت جمعیتی شیعیان این کشور، عدم بازتاب چگونگی سرکوب مردم و بازداشت رهبران مردمی و شکنجه آنان در زندان‌های بحرین تنها برخی از مهم‌ترین مشکلات و امور مرتبط با بحرین و جنبش­‌های مردمی این کشور است.

بیگی با توجه به اینکه مسائل مذکور به هیچ‌وجه در عرصه سیاسی و پژوهشی مورد توجه قرار نگرفته است، تأکید کرد: پژوهش در رابطه با شیوه پیشبرد جنبش مردمی ۱۴ فوریه بحرین از سوی جریان­های سیاسی این کشور و موشکافی دقیق رویکردهای آنان از مهم‌ترین اقداماتی است که باید برای آسیب‌شناسی عدم موفقیت این جنبش صورت پذیرد. دستیابی به منابع مهم و متقن گام نخست برای مبادرت به این اقدام است.

وی با اشاره به اهمیت کتاب رنج و امید گفت: خاطرات رهبران، نخبگان و مردمی که به صورت مستقیم در این جنبش حضور داشتند و از نزدیک شاهد تحولات بوده‌اند، از مهم‌ترین منابع و حتی اسناد به شمار می­‌رود؛ لذا مطالعه این کتاب به عنوان منبع مستند به پژوهشگران، سیاستمداران و حتی هواداران کتب داستانی و جذاب پیشنهاد می­‌شود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=66642

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.