تاریخ ارسال : ۲۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت : ۰۰:۴۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ترمز شتابزدگی در اجرای برجام کشیده شد

سخنان علی شمخانی درباره تشکیل هیئت نظارت بر برجام در جلسه دیشب شورای عالی امنیت ملی شاید پایانی بر برخی نگرانی‌هایی باشد در زمینه اجرای فرامین رهبری در خصوص برجام به ویژه بندی که ضرورت تشکیل هیئت نظارت بر برجام را ضروری می‌شمارد…

شلمچه نیوز- مهدی پورصفا؛ سخنان علی شمخانی درباره تشکیل هیئت نظارت بر برجام در جلسه دیشب شورای عالی امنیت ملی شاید پایانی بر برخی نگرانی‌هایی باشد در زمینه اجرای فرامین رهبری در خصوص برجام به ویژه بندی که ضرورت تشکیل هیئت نظارت بر برجام را ضروری می‌شمارد؛ بندی که بر اساس نامه مقام معظم رهبری به حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران و رئیس  شورای عالی امنیت ملی به این نکته اشاره می‌کند که وجود پیچیدگی‌ها و ابهام‌ها در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلفات و فریبکاری در طرف مقابل به ویژه امریکا، ایجاب می‌کند که یک هیئت قوی و آگاه و هوشمند، برای رصد پیشرفت کارها و انجام تعهّدات طرف مقابل و تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است، ‌تشکیل شود. ترکیب و وظایف این هیئت باید در شورای عالی امنیت ملّی تعیین و تصویب شود. بر اساس فرمان مقام معظم رهبری باید این هیئت علاوه بر رصد عملکرد طرف مقابل، بر اجرای برجام و جوانب مختلف آن، به خصوص انطباق با قوانین بالادستی، از جمله قوانین مجلس شورای اسلامی و فرامین رهبر معظم انقلاب نظارت کند، به خصوص آنکه این روزها برخی اخبار این شائبه را ایجاد می‌کند که این محدودیت‌ها زیر پا گذاشته شده است.

امریکایی‌ها برای نظارت بر برجام چه‌کردند
بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب هیئت نظارت بر برجام که توسط شورای عالی امنیت ملی تعیین می‌شود، عملکردی حساس بر عهده دارد و عملا هسته اصلی هرگونه ارزیابی و تصمیم‌گیری در قبال ادامه روند برجام و ارائه تدابیر لازم در مقابل بد عهدی طرف مقابل بر عهده این هیئت است.
جالب اینجاست با اینکه اولین بارفرمان تشکیل این هیئت از سوی مقام معظم رهبری صادر شد، اما امریکا در اجرای این تدبیر زودتر از طرف ایرانی همت به خرج داده و هیئتی را به صورت موازی با وزارت خارجه امریکا و زیر نظر شورای عالی امنیت ملی این کشور برای نظارت بر برجام تشکیل شد.
بر اساس خبری که در این باره در رسانه‌ها منتشر شده است، شورای امنیت ملی امریکا دفتری جدید جهت نظارت بر اجرای برجام تأسیس کرده و ریاست دفتر جدید را «پال ایروین»، مدیر کل دفتر امور منع اشاعه شورای امنیت ملی به عهده خواهد داشت.
در این باره نیز جیمز تیمبی، مشاور ارشد وزارت خارجه در امور کنترل تسلیحاتی و کریستوفر بک‌می‌یر، هماهنگ‌کننده ارشد وزارت خارجه در امور تحریم‌های ایران که همراه با «ایروین» از اعضای کلیدی تیم امریکا با تجارب دست‌اول در زمینه مذاکره با تیم مذاکره کننده کشورمان بودند هم اکنون به این دفتر پیوسته‌اند.  ایروین، مدیر قبلی امور عدم اشاعه در شورای امنیت ملی امریکا که از حاضران در مذاکرات دو ساله گذشته با طرف ایرانی بوده رهبری این اداره را بر عهده خواهد داشت.  البته در کنار این دفتر تیم دیگری پیش از آن به ریاست «اشتفان مول»، سفیر سابق این کشور در ارمنستان برای هماهنگی اجرای برجام در وزارت امورخارجه امریکا تشکیل شده بود تا هماهنگی با سایر دستگاه‌ها به خصوص درباره لغو تحریم‌ها را بر عهده داشته باشد.

جایی برای هماهنگ شدن سیاست‌های نظام برای اجرای برجام
در این میان و با وجود پیش دستی امریکایی‌ها خبری از تشکیل این هیئت درمجموعه شورای عالی امنیت ملی نبود و حتی در این باره علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی وعضو حقوقی این شورا نیز به این نکته اشاره کرد که هیئت نظارت بر برجام باید از افراد قوی و آگاه تشکیل شود.
در این میان شاید بانگاهی به وظایف این هیئت در دستور مقام معظم رهبری بتوان به اهمیت آن به خصوص در اجرای برجام پی برد؛ نکته‌ای که مورد نظر امریکایی‌ها در اجرای برجام بوده است.
واقعیت آن است که برجام سندی است که عملا حوزه‌های مختلف همچون فناوری هسته‌ای، اقتصاد و رفع تحریم‌ها، فناوری، امور حقوقی و پادمانی را در بر می‌گیرد و طبیعی است که دستگاه‌های درگیر در این مسئله تنها محدود به مذاکرات خارجی نمی‌شود و حوزه‌های گوناگونی را همچون امور امنیتی که جزو حوزه‌های حساس امنیت ملی است، در بر‌می‌گیرد.
تشکیل اداره‌ای مخصوص برجام در شورای امنیت ملی امریکا که محل تلاقی و تعیین سیاست‌های امنیتی و نظامی این کشور است، نشان می‌دهد که علاوه بر دستگاه سیاست خارجی امریکایی نهادهای دیگری نیز در اجرای برجام از دیدگاه امریکایی‌ها نقش دارند که از جمله آنها می‌توان به نهادهای اطلاعاتی و حتی دستگاه اقتصادی نیز اشاره کرد.
این نکته‌ای است که اهمیت آن برای کشورمان غیر قابل کتمان است. در اجرای برجام تنها وزارت امورخارجه نیست که ایفای نقش می‌کند، بلکه برجام به دلیل ماهیت خود سایر نهادهای متولی را درگیر خود می‌کند. از جمله این نهادها می‌توان به سازمان انرژی اتمی و همچنین دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی و حتی دستگاه اقتصادی کشور نیز اشاره کرد.
برداشته شدن تحریم‌ها و اهمیت آن برای کشور نکته‌ای است که حضور دستگاه‌های اقتصادی را به منظور صحت از عملکرد امریکایی‌ها به تعهدات خود در برجام برجسته می‌کند. اما صرف‌نظر از این موضوع هیئت نظارت بر برجام یک وظیفه نظارتی مهم نیز بر عهده دارد.

ترمز‌گیری برای اشتباهات بیجا در اجرای برجام
سخنان دبیر شورای عالی امنیت ملی نکته دیگری هم داشت و آن هم پاسخ به سؤال خبرنگاری بود که درباره آغاز به کار جمع آوری سانتریفیوژ‌ها در نطنز و فردو که این روزها محل بحث و جدل فراوانی در عرصه سیاسی کشور شده بود، پرسیده بود. وی در پاسخ به سؤال این خبرنگار گفت که همین طور است. قبل از اینکه این اقدام صورت بگیرد، با یک اخطار جلوی آن گرفته شده است.
برای اولین بار بحث آغاز جمع آوری سانتریفیوژ‌ها را علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در توکیو و در نشست خبری با خبرنگاران بیان کرد.
انتشار این خبر و بحث تعجیل در اجرای تعهدات ایران در برجام بدون لغو تحریم‌ها سبب شد که برخی نمایندگان مجلس به این مسئله معترض شوند، از جمله در همین زمینه ۲۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در تذکری به حسن روحانی رئیس‌جمهور خواستار توقف دستور جمع‌آوری سانتریفیوژهای فردو و نطنز شدند.
در شرح تذکر نمایندگان آمده است: متأسفانه در دو روز گذشته چند پیمانکار برای جمع‌آوری سانتریفیوژهای فردو وارد این سایت شده‌اند و شروع به جمع‌آوری زیرساخت‌های این سایت نموده‌اند و گفته‌اند دو هفته اینجا می‌مانیم تا کار را تمام کنیم.
این در حالی است که سانتریفیوژ‌های دور بالا به دلیل سرعت بسیار بالای خود از حساسیت زیادی در هر گونه نقل و انتقال و همچنین ضربه برخوردارند. سانتریفیوژ‌های موجود در سایت‌های غنی‌سازی ایران با سرعت ۵۰ هزار دور در دقیقه گردش می‌کنند و طبیعی است که هر گونه جابه‌جایی کوچک در روتور‌ها و تجهیزات چرخشی این دستگاه منجر به از کار افتادن یا حتی انفجار آن می‌شود و با توجه به این حساسیت هر گونه نقل و انتقال باید در کمال دقت انجام شود.
به نظر می‌رسد که پاسخ دبیر شورای عالی امنیت ملی پاسخی به همین نگرانی است. هیئت نظارت بر برجام در صورت تشکیل شدن از افراد آگاه و همچنین ارائه گزارشات منظم از اجرای برجام می‌تواند تضمینی مناسب در مقابل هرگونه سهل انگاری در اجرای برجام باشد؛
سهل‌انگاری‌هایی که خطرات فراوانی برای منافع ملی خواهد داشت. از سوی دیگر تشکیل این هیئت و نظارت بر اقدامات طرف مقابل پاسخی روشن به امریکایی‌ها خواهد بود که هرگونه اقدامی که برخلاف روح و متن برجام یا تفسیری غیر معمول از آن باشد بدون شک رصد شده و با پاسخی درخور از سوی مراجع تصمیم‌گیر ایرانی به خصوص شورای عالی امنیت ملی روبه رو خواهد شد.

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=5369

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.