تاریخ ارسال : ۲۲ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۳۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ترکیب نیروی انسانی در کشور نامتعادل است

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، علی لاریجانی در همایش مسئولان ستاد و استانی و کانون انجمن صنفی آموزشگاه‌های سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشورکه صبح پنجشنبه در سالن همایش‌های مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد، با اشاره به اینکه وضعیت آموزش در کشور نامتعادل است، اظهار کرد: به طور طبیعی در مقابل هر مهندس در کشور باید ۵۰ الی ۶۰ تکنسین وجود داشته باشد اما ترکیب نیروی انسانی متوازن نیست.

 
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: این نشان از اشکال بزرگ در کار است، ما معمولاً در بحث‌های آماری مشکل داریم اما شواهد نشان می‌دهد که به جای اینکه به سمت رویکرد حرفه‌ای که در کشور نیاز داریم برویم به سمت آموزش‌های کلاسیک رفته‌ایم و این بازار را افت می‌دهد.

 
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید به سمت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای حرکت کنیم، تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات عدم تعادل در نظام بودجه کشور است، ۹۰ درصد بودجه کشور مربوط به امور جاری و ۱۰ درصد به امور عمرانی اختصاص دارد.
 

وی ادامه داد: اینکه تحول عظیمی در امور عمرانی به وجود نمی‌آید به این دلیل است که تزریق این بخش کم است، همین ۱۰ درصد بودجه عمرانی هم با یک تبصره یعنی اوراق مشارکت  تحقق می‌یابد و این گیر مهمی در کشور است، درسال گذشته اوراق مشارکت دادیم  و نتوانستیم پول آن را بدهیم.

 
لاریجانی با تاکید بر اینکه منابع ما از پول گاز و نفت کفاف بودجه جاری را نمی‌دهد، تصریح کرد: از رئیس جمهور و همه مسئولان می‌خواهم که با مردم صریح صحبت کنند تا مردم همه مشکلات را بدانند و بتواند در همه امور یاری کنند.

 
رئیس مجلس شورای اسلامی  ادامه داد: دولت و مجلس همه می‌خواهند که به سازمان فنی و حرفه‌ای کمک کنند اما گاهی امکانات و منابعی برای کمک رسانی وجود ندارد، بخشی از منابعی که در دانشگاه‌ها مصرف می‌شود باید به این حوزه منتقل شود.

 
وی با اشاره به اینکه سیاست کشور توسعه بخش‌های دولتی نیست، عنوان  کرد: در برنامه ششم هم کاهش ۱۵ درصدی حوزه  دیوانی کشور آمده شده است وتا این مسئله ایجاد نشود بودجه‌ای آزاد نمی‌شود.
 

لاریجانی با تاکید بر اینکه حمایت در سطح کلان کشور از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و آموزش‌های آزاد باید صورت بگیرد، تصریح کرد: در امور تدوین قوانین و حمایت‌های لازم در قوانین دیگر از جمله قانون مالیات مورد توجه مجلس قرار خواهد گرفت.
 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رویکرد سازمان فنی حرفه‌ای نیز باید واگذاری به بخش خصوصی باشد، بیان کرد: هر چه منابع در این حوزه اضافه شود می‌تواند به بخش‌های خصوصی تزریق شده و از آنها حمایت شود.
 

وی با بیان اینکه عدم تعادل در کل آموزش‌های حرفه‌ای در سطح کلان وجود دارد و این بخش باید مورد حمایت قرار گیرد، افزود: سازمان فنی حرفه‌ای باید سیاست گذاری، هدایت و نظارت کاهش بار دولتی آموزش مهارت را برعهده بگیرد و سازمان را به بخش خصوصی واگذار کرده و به سرزندگی سازمان کمک کند.

 
لاریجانی با تاکید بر اینکه باید سازمان فنی و حرفه‌ای باید تنها در بخش‌هایی که بخش خصوصی توانایی ندارد، کارهای اجرایی را انجام دهد، افزود: یک مشکل دیگر به روز نبودن امکانات و آموزش‌ها است که این مسئله نیاز به توجه بسیار جدی و سرمایه گذاری دارد و باید فکر شود که کدام یک از ظرفیت‌های منابع در کشور آزاد شده و در این بخش صرف شود، حتی جا دارد که از صندوق توسعه ملی در این بخش هزینه شود.

 
رئیس قوه مقننه با تاکید بر استفاده از بخش‌ها و نهادهای مرتبط، تصریح کرد: سازمان فنی و حرفه‌ای می‌تواند با دانشگاه‌ها و کارخانه‌ها همکاری کرده و از ظرفیت آنها استفاده کند.

 
وی با بیان اینکه سازمان فنی و حرفه‌ای به عنوان مرکز سیاست گذار در آموزش فنی باید از همه ظرفیت‌های موجود استفاده کند، تاکید کرد: پیشنهاد احیای صندوق کارآموزی در شرایط فعلی مقتضی نیست و نمی‌توانیم واحدهایی که مشکلات مالی بسیاری دارند را به ایجاد صندوق کارآموزی ترغیب کنیم، اما با یافتن راه‌های دستیابی به درآمد پایدار می‌تواند تا حدودی ممکن باشد.

 
لاریجانی ادامه داد: باید سازمان فنی و حرفه‌ای مکانیزم هایی عملیاتی  با توجه به شرایط کشور برای توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای بیابد.

 
قوه مقننه با بیان اینکه سازمان فنی و حرفه‌ای اساسنامه ندارد، افزود: این مشکل عجیبی است که باید مورد توجه قرار گیرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=56518

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.