تاریخ ارسال : ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۲۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ترک تحصیل کودکان مانع ریشه کنی بیسوادی

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی باقرزاده در برنامه تلویزیونی پرسشگر با مبحث چالش‌های سوادآموزی اظهار‌کرد: در ۵۰ سال موخر معنا مربوط با سواد دایم در حال توسعه هست و دست کم در ۱۰ سال گذشته موسسات بین المللی در تشریح سواد به چند کلیدواژه بنیادی اشاره کرده‌اند که  تکثر سواد دربردارنده سواد اقتصادی، فرهنگی، اطلاعاتی، سیاسی و اجتماعی من جمله آنهاست.

فرد باسواد باید بتواند مشکلات فردی، اجتماعی و اقتصادی‌اش را در این محیط حل نماید.

* باسوادی ۸۷ درصد مردم

ریاست سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه وظیفه داریم آخرین آمار باسوادی را بر طبق آخرین آمار سرشماری سال ۹۵ اعلام کنیم، به قیاس آمار بیسوادی ازسال ۵۵ تا ۹۵ در رتبه سنی تمام اشخاص بالای ۶ سال پرداخت و اظهار کرد: در سال ۵۵ ، ۴۷٫۵۵درصد باسواد داشتیم. این عدد در سال ۶۵ به ۶۱٫۸ ۸ درصد، در سال ۷۵ به ۷۹٫۵ ۵ درصد، درسال ۸۵ به ۸۴٫۶ ۶ درصد، در سال ۹۰ به ۸۴٫۸ ۸ درصد  و در سال ۹۵ به ۸۷٫۶ ۶ درصد دست یافته هست.

* ۸ میلیون بیسواد در کشور

باقرزاده تعداد اشخاص بیسواد را در سال‌های ذکر شده نیز اعلام نمود و اظهار کرد: سال ۵۵، ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر، سال ۶۵، ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر، سال۷۵، ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر، سال ۸۵، ۹ میلیون و ۸۳۰ هزار نفر، سال ۹۰، ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر و سال ۹۵، ۸ میلیون و ۷۹۰ هزار نفربیسواد در کشور داشته‌ایم.

وی اضافه کرد: درصد باسوادی در گروه سنی ۱۰ تا ۱۹ سال ، ۹۸٫۲ ۲ درصد، در گروه سنی ۱۰ تا ۲۹ سال به ۹۷٫۳ ۳ درصد و در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال به ۹۴٫۷ ۷ درصد دست یافته هست.

ریاست سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه از مجموع ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بیسواد اعلام گردیده در سال ۹۵،  2میلیون و ۸۵۰ هزار نفر زیر ۵۰ سال سن دارند و حدود ۵ میلیون و ۸۶۰ هزار نفر بالای ۵۰ سال سن دارند که در اولویت کاری نهضت نیستند، اظهار کرد: در حقیقت وضع بیسوادی برخلاف آمار هشت میلیونی گروه سنی بالای ۶ سال آنقدرها هم بد نیست و در حقیقت این قیمت در جمعیت فعال کشور حدود ۹۵ درصد هست.

بعضی مردم در سرشماری عنوان کرده بودند بیسوادند اما ارزیابی کردیم مدرک بالای کلاس پنجم داشتند. در پژوهش هایی از آنان سؤال کردیم ۲۹ درصد  اظهار کردند " پنجم خستین الان سواد نیست و باید دیپلم داشته باشی".

* علل ریشه‌کن نشدن بیسوادی

ریاست سازمان نهضت سوادآموزی علل ریشه کن نشدن بیسوادی در کشور را تشریح کرد و اظهار کرد: از عمده ترین علل این هست که نمی‌توانیم کودکان شش ساله را کامل تحت پوشش ببریم.

 

* ترک تحصیل کودکان

باقرزاده با اشاره به ترک تحصیل کودکان اظهار کرد: افرادی را داریم که وارد مدرسه می‌شوند اما در دوره ابتدیی آن را ترک می‌کنند که  53 درصد به حوزه اقتصادی برمی‌گردد. ۳۵ ۳۵ درصد علل اجتماعی چون طلاق و اعتیاد والدین، ۷ درصد علل فردی عموما در حوزه جسمانی و ۵ درصد علل آموزشی چون نبودن مدرسه دارد  بر این اساس ۸۸ درصد ترک تحصیل علل اقتصادی و اجتماعی دارد، در نتیجه اگر بخواهیم مشکل را حل نماییم باید در این بخش سرمایه‌گذاری کنیم.

ریاست سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینکه باید در این میان به نهادهای حمایتی توجه کنیم، تاکید کرد: البته گمان می‌کنم آموزش و پرورش می‌تواند خوب ترین متولی باشد و باید هزینه‌های تحصیل، کتاب، یونیفرم و بیمه را با مکانیسمی در اختیار مدرسه، آموزش و پرورش محلات قرار دهیم.

آموزش و پرورش باید کودکان را شناسایی و دخالت بهنگام انجام دهند.

وی در مورد اجباری شدن سوادآموزی در کشور اظهار کرد: برنامه ای را به دولت پیشنهاد دادیم که در سال ۹۴ مصوب گردید و در بند ۴ آن آمده بود از اوائل سال ۹۵ هر فردی بخواهد گواهینامه یا جواز اکتساب بگیرد باید سواد داشته باشد.
ریاست سازمان نهضت سوادآموزی در مورد علل بالابودن قیمت بیسوادان در دهه گذشته اظهار کرد: به هرحال باید این را هم در نظر دارا باشید که جمعیت کشور در این سال‌ها از ۲۷ به ۶۸ میلیون افزایش یافته و به همان نسبت مشکلات اقتصادی نیز رشد نموده و علل عدم ورود کودکان به مدرسه متنوع شده هست. از طرف دیگر قیمت پایداری سواد در بزرگسالان در دنیا پایین هست.  

حالا متون و کتب موجود در بازار یا برای اشخاص زیر هجده سال یا برای بزرگسالان تحصیلکرده هست و در حقیقت برای بزرگسال کم سواد محتوا و کتاب بسیار کم هست و جمعیت کم سواد در سیاست‌گذاری‌ها مورد غفلت قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه جمعیت قابل ملاحظه ای در این رتبه داریم اظهار کرد: در کنار جمعیت بیسواد حدود ۸ میلیون نفری، حدود ۱۰ میلیون کم سواد داریم که درواقع باسواد می باشند اما تحصیلاتشان در حد خستین هست.

  رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه جزء انگشت شمار کشورها و دولت‌هایی هستیم که جایزه باسوادی به اشخاص می‌دهیم، اظهار کرد: این رقم در سال ۹۴، ۱۳۰ هزار تومان در سال ۹۵، ۱۳۴ هزار تومان و حالا ۱۳۸هزار تومان هست که به کسانی که باسواد می‌شوند تعلق می‌گیرد.

* وضع استخدام تعلیم دهندگان نهضت سواد‌آموزی

وی با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های سوادآموزی، گره خوردن مشارکت تعلیم دهندگان با استخدام رسمی آنهاست عنوان نمود: در اساسنامه سازمان نهضت سوادآموزی آمده هست که هرشخصی پنج سال در سازمان کار کند استخدام می گردد.

ریاست سازمان نهضت سوادآموزی در مورد استخدام تعلیم دهندگان نهضت سوادآموزی اظهار کرد: قریب به ۸۵ تا ۱۰۰ درصد تعلیم دهندگان ما مدرک لیسانس و بالاتر دارند.

به گفته باقرزاده ۹۵ درصد فعالیت های این سازمان از طریق برونسپاری صورت می‌گیرد و ۵۷۰ شرکت همه ساله اقدام به عقد قرارداد با این مجموعه می کنند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83989

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.