تاریخ ارسال : ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۷:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تشدید تنش میان ایران و عربستان بر نرخ نفت

کارشناس اقتصاد انرژی در روزنامه شرق درج کرد: یکی از نگرانی‌های بزرگ تولیدکنندگان نفت در شرایط حاضر، تأثیر منفی تشدید تنش‌های سیاسی میان ایران و عربستان سعودی بر قیمت نفت در بازارهای جهانی هست.

نگرانی مزبور عموما ناشی از این مساله هست که افزایش تنش‌های سیاسی میان ایران و عربستان، به‌عنوان دو تولیدکننده بزرگ اوپک، اجماع نظری‌ را که از یک سال و نیم پیش در مورد محدودیت ارائه نفت به بازارها ایجاد شده هست، تحت‌الشعاع قرار داده و زمینه برهم‌خوردن این توافق و در پی آن سقوط دو مرتبه قیمت‌ها در بازار گردد.

واقعیت این هست که توافق برای کاهش ارائه نفت به بازارها که البته محدود به کشورهای عضو اوپک هم نیست، توافقی بزرگ، بی‌سابقه و درعین‌حال راهبردی برای کشورهای تولیدکننده نفت به‌شمار می‌آید. این توافق که زمینه افزایش قیمت نفت را بعد از یک دوره کاهش شدید قیمت نفت فراهم کرد، در درجه نخست حاصل همکاری مثبت دو قدرت نفتی یعنی ایران و عربستان بود.

همراهی راهبردی ایران و عربستان علی رغم بالاگرفتن تنش‌های نفتی بین دو کشور در نتیجه اجرای برجام و برگشت ایران به بازارهای جهانی نفت، نه‌تنها زمینه و بستر همراهی اعضای اوپک را فراهم کرد، لکن برای نخستین‌بار تولیدکنندگان عمده نفت غیراوپک، به‌ویژه روسیه را نیز به همکاری با اوپک مجبور کرد.

به این ترتیب روندی جدید و تاثیرگذار در همکاری اوپکی‌ها و غیراوپکی‌ها ایجاد کرد؛ روندی که بعد از تقریبا یک سال و نیم از زمان توافق و نمایان‌شدن آثار مثبت این توافق، زمینه بروز زمزمه‌های تشکیل سازمانی فراگیرتر در بازار با حضور کشورهای تولیدکننده عضو اوپک و غیراوپک شده هست.

گرچه چنان‌که بیان شد، در ایجاد این توافق، همکاری و همکاری ایران و عربستان بسیار تعیین‌کننده بود؛ اما اجرای موفق این توافق و استمرار آن، حاصل حضور و پایبندی کشورهای تولیدکننده نفت به این توافق ازجمله کشورهای غیراوپک به‌ویژه روسیه هست. بنابراین دو کشور ایران و عربستان به‌خوبی به این واقعیت معتقدند که توافق نفتی، منفعت های زیادی را برای کشورهای تولیدکننده در زمان اجرای آن بهمراه داشته و این توافق که به‌سختی به‌خصوص در همراه‌کردن غیراوپکی‌ها به‌دست‌آمده، نباید در میانه راه و در شرایطی که می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد سازوکاری جدید و تاثیرگذار در بازار نفت به نفع کشورهای تولیدکننده نفت متعارف باشد، رها گردد.

هر دو کشور ایران و عربستان در زمان اجرای توافق اخیر از مواهب و دستاوردهای آن به‌خوبی بهره مند شده‌‌اند.

بنابراین همان‌گونه که در یک سال و نیم گذشته، دو کشور نگهدارى کرده‌‌اند که چالش‌ها و تنش‌های سیاسی تشدید آن، خلل و تأثیری منفی بر اجرای توافق نفتی نداشته باشد، به نظر می‌رسد در آینده و تا زمانی که اجماع عمومی کشورهای تولیدکننده نفت بر استمرار اجرای این توافق هست، تنش‌های سیاسی ایران و عربستان تأثیری منفی بر توافق نداشته باشد.

علی رغم رقابت‌های سخت دو کشور در حوزه‌های مختلف، به‌ویژه جذب مشتریان نفتی در بازار و همچنین کوشش برای افزایش تولید و رقابت در میادین مشترک نفتی، ایران و عربستان در ١٨ ماه پیش نشان داده‌‌اند تماما به توافق نفتی پایبند بوده و کوشش دارند این توافق و منفعت های به دست آمده از آن را از گزند تنش‌های سیاسی روزمره دور نگه دارند. علاوه بر این، باید بر این نکته نیز تأکید کرد که تولیدکنندگان عمده نفت در اوپک و خارج از آن نیز در قالب نگهدارى کلی از توافق نفتی، کوشش دارند توافق یادشده را از گزند اختلافات و تنش‌های سیاسی ایران و عربستان دور نگه دارند. این شرایط البته نمی‌تواند در بلندمدت استمرار داشته باشد؛ چراکه امکان دارد در پرتو افزایش تنش‌های سیاسی و… میان ایران و عربستان، نفت به ابزاری برای اعمال فشار برای طرفین تبدیل گردد.

نکته پایانی اینکه در‌حال‌حاضر نفت و اوپک مهم‌ترین و مؤثرترین کانال ارتباطی ایران و عربستان به‌شمار می‌آیند. همکاری و همکاری نفتی ایران و عربستان می‌توانست و می‌تواند آغازی برای کاهش تنش‌های سیاسی دو کشور باشد؛ ظرفیت و فرصتی که در کمال تأسف از آن تاحالا بهره‌برداری نشده و بیم آن نیز می‌رود که همچنان بلااستفاده باقی بماند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95310

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.