تاریخ ارسال : ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت : ۲۳:۳۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تصاویر شگفت انگیزی از جنگلی در قزاقستان!

این دریاچه فیروزه ای رنگ در مرکز قاره آسیا، دریاچه ای فوق العاده که بر خلاف تصور، به سبب زیبایی و جاذبه های طبیعی اش نیست که اسمش بر سر زبان ها افتاده!

به گزارش شلمچه نیوز، نزدیک دریاچه که بشوی، با منظره ای عجیب رو به رو خواهی شد.

در نگاه اول شاخه های درختانی را می بینی که از آب دریاچه سر به بیرون آورده اند. بر بالای آب، چوب های دراز و بی برگ و بارِ درختان همچون دکل کشتی شکسته ای دیده می‌شوند که بر اثر جنگی دریایی غرق شده است و انعکاس مخوف و وهم آور تیرهای چوبی در میان آب های آبی و سرمای هوا بر اعجابش می‌افزاید!

اما اشتباه نکنید! با داستانی مخوف از دزدان دریایی رو به رو نیستید.

بلکه این مادر طبیعت است که با یکی از پدیده های عجیب و جالب انگیزش شما را میهمان خود می‌کند.

این دریاچه‌ی فیروزه ایِ کایندی در ارتفاعات و بر روی #کوه های قزاقستان است که در دل آب های نیلگونش، جنگلی مغروق به چشم می‌خورد. جنگلی که در زیر آب سرد و شفاف دریاچه نهان شده و تنها بخشی از چوبِ برهنه ی درختانِ بلند قامتِ سوزنی اش را در برابر دید عموم علم کرده است.

kaindy1
دریاچه کایندی قزاقستان

جنگل زیر آب، دریاچه کایندی | Lake Kaindy

در نزدیکی شهر آلماتی، بزرگ ترین شهر قزاقستان رشته کوه های کاجنی آلاتا ( Kungey Alatau ) قرار دارد که دامنه های آن از درختان سوزنیِ نوئل و توس پوشیده شده است. در ارتفاعات ۲۰۰۰ متریِ بخشی از این رشته کوه، دریاچه چشمگیرِ کایندی نظر هر کسی را به خود جلب می‌کند که با دریاچه های دیگر تفاوت زیادی دارد. دریاچه کایندی وسعتی ۴۰۰ متری دارد که بر روی قسمتی از کوهستان تیان شان ( Tian Shan ) واقع شده و عمق آن در برخی نقاط نزدیک به سی متر می‌رسد. این دریاچه اعجاب انگیز که وجه بارز و متفاوتی با بسیاری از دریاچه های دیگر دارد، در ۱۲۹ کیلومتری شهر بزرگ آلماتی قرار گرفته است و داستان جالبی در پس شکل گیری آن وجود دارد…

دریاچه کایندی قزاقستان

نحوه ی شکل گیری دریاچه

در سال ۱۹۱۱ وقوع یک زمین لرزه باعث رانش قسمت بزرگی از زمین شد که گلوگاه منطقه را مسدود کرد. گذر زمان و بارش باران، توأمان سبب پیدایش سدی طبیعی بر روی دامنه های این رشته کوه شدند، سدی که دریاچه کایندی نام گرفت. پس از رانش زمین بخشی از درختان جنگل نیز به همراه زمین به پایین گلوگاه رانده شدند و زمانی که این منطقه آبگیری شد، چونان، جنگلی عجیب و مغروق در آب پدید آوردند.

با آن که بیش از صد سال از عمر درختان سوزنی جنگل مغروق می‌گذرد، اما هنوز هم مخروط های درختان بر روی شاخه ها دیده می‌شوند. وجود این مخروط ها به سبب آب بسیار سرد دریاچه است که حتی در گرم ترین روزهای سال دمای دریاچه نهایتا تا ۶ درجه سانتیگراد بالا می آید. آب دریاچه ی کایندی به قدری شفاف است که با وجود عمق قابل توجه دریاچه، می توانی تا انتهای آن را ببینی.

دریاچه کایندی قزاقستان
دریاچه کایندی قزاقستان

تفریحات دریاچه کایندی

در اطراف دریاچه ی نیلگون کایندی و جنگل مغروقش جاذبه های بسیاری به چشم می‌خورد که در ادامه آورده ایم.

۱) غواصی و شنا

دریاچه کایندی به سبب جنگلی که در زیر آب خود پنهان کرده، مقصد محبوبی برای غواصان قزاقی محسوب می‌شود و بسیاری، از شنا در میان مناظر مهیب و جنگل های زیر آب لذت می‌برند. اگر قصد غواصی در این دریاچه را دارید، ضخیم ترین لباس غواصی خود را بپوشید، چرا که دمای آب این دریاچه در گرم ترین حالت، نهایتا تا ۶ درجه سانتیگراد بالا می‌آید.

در زمستان ها لایه ی سطحی دریاچه در اثر سرما و دمای پایین هوا دچار یخ زدگی می‌شود و برای غواصی زیر یخ نیز بسیار مناسب است، به طوری که دوست داران این رشته ورزشی، زمستان ها، دریاچه کایندی را بسیار دوست دارند.

دریاچه کایندی قزاقستان
دریاچه کایندی قزاقستان
دریاچه کایندی قزاقستان

 

۲) ماهی گیری و شکار

دریاچه کایندی مکان ایده آلی برای شکار ماهی های قزل آلا است و علاوه بر این نوع ماهی، طبیعت اطراف دریاچه پوشش جانوری متنوعی دارد. اگر به شکار علاقه دارید و یا بهتر از آن دوستدار طبیعت هستید و از دیدن حیوانات در حیات وحش لذت می‌برید، پرندگانی چون قرقاول، غاز، بلدرچین، اردک، چنگر و کبک و حیواناتی چون گورکن، گوزن سیبری، بز کوهی سیبری، گوزن، گراز وحشی، روباه و خرگوش را در طبیعت کنار دریاچه کایندی خواهید یافت.

دریاچه کایندی قزاقستان
دریاچه کایندی قزاقستان
دریاچه کایندی قزاقستان

۳) پیاده روی در طبیعتِ اطراف دریاچه

با پیاده روی در راه رسیدن به دریاچه ی کایندی، از دیدن چشم اندازهای زیبای بسیاری سرمست خواهید شد که مناظر گلوگاه ساتی، دره رود چیلیک و گلوگاه کایندی از آن جمله است. اگر برای پیاده روی چندین روز وقت دارید، می‌توانید در این مسیر از ۳ دریاچه کلسای قزاقستان هم بازدید کنید و اگر زمان بیش تری دارید می‌توانید تا ایسیک-کول قرقیزستان پیاده بروید. گرچه برای رفتن به قرقیزستان به مهرِ پاسپورت احتیاج دارید که برای این کار می‌توانید با تورهای گردشگری هماهنگ کنید.

اگر نمی خواهید فواصل زیادی را پیاده روی کنید، اطراف دریاچه ی کایندی به اندازه کافی جذاب هستند تا در کنار ساحلش پیاده روی کنید، چادر بزنید، قارچ و تمشکِ وحشی بچینید و از هوای پاک جنگل استفاده کنید. مواظب کنه ها باشید چرا که ممکن است موجب نوعی التهاب مغزی شوند. بهترین راه برای جلوگیری از هر گونه ناراحتی و بیماری، واکسیناسیون است.

دریاچه کایندی قزاقستان

تورهای بازدید از دریاچه ی کایندی

تمام تورهای موجود در آلماتی برای اقامت و بازدید از دریاچه کایندی برنامه دارند، که حمل و نقل، محل اقامت و وعده های غذایی شما به عهده تورها می باشد و علاوه بر آن، تمام امکاناتی را که برای ماهی‌ گیری، شکار، کوهنوردی و اسب سواری در منطقه لازم دارید در اختیار شما قرار می‌دهند. (اسب سواری هم از تفریحاتی است که در اطراف این دریاچه می توانید انجام دهید).  برخی از تورها نیز مسیرهای پیاده روی چند روزه به کلسای و طبیعت اطراف آن ارائه می‌دهند.

اگر سایت تور مورد نظر تنها به زبان روسی بود، با شماره دفترشان تماس بگیرید و یا شخصا به دفترشان بروید، کارکنان تورها ملزم به آنند که با زبان انگلیسی پاسخگو باشند.

دریاچه کایندی قزاقستان

پوشش گیاهی اطراف دریاچه ی کایندی

در اطراف رشته کوه ها، جنگلی از درختانِ سوزنیِ توس و نوئل به چشم می‌خورند که اتفاقا درختان مغروق در دریاچه ی کایندی نیز توس اند. جالب آن که کایندی در لغت به معنای مکانی مملو از درخت توس است. علاوه بر این درختان، تنوع بالایی از گل ها و گیاهان وحشی در این منطقه وجود دارد که از آن جمله انواع میوه های ریز وحشی مانند تمشک و توت فرنگی است. همان طور که قبلا اشاره شد، در اطراف دریاچه ی کایندی قارچ خوراکی نیز پیدا می‌شود.

دریاچه کایندی قزاقستان
دریاچه کایندی قزاقستان

اقامت و فصل مناسب برای بازدید از جنگل زیر آب

۱) اجاره‌ی خانه های محلی در روستای ساتی برای مسافران مستقل گزینه مناسبی است. طیف هزینه ها برای هر فرد با سه وعده غذا، بین شبی ۲۰۰۰ تا ۴۵۰۰ تنگه (بین ۱۷۰۰۰ تومان تا ۴۰۰۰۰ تومان) متفاوت است.

۲) اگر با تورهای گردشگری هماهنگ کنید برای اقامت شما در نزدیکی ساحل برنامه ریزی می‌شود.

+ فصل مناسب سفر به دریاچه ی کایندی بین ماه‌های می تا اکتبر است و این یعنی از اوایل بهار تا اوایل پاییز بهترین فصل سفر به دریاچه است. البته از آنجا که این دریاچه در ارتفاع ۲۰۰۰ متری‌ست، انتظار مواجهه با هوای سرد را حتی در بعدازظهرهای تابستانی داشته باشید.

دریاچه کایندی قزاقستان

دسترسی به دریاچه ی کایندی و جنگل زیر آب

آدرس: آسیا، قزاقستان، ۲۸۰ کیلومتری آلماتی، دریاچه ی کایندی

Address: Kaindy Lake, 280 km to Almaty, Kazakhstan, Asia

با ۲۸۰ کیلومتر رانندگی از شهر آلماتی می‌توانید به دریاچه کایندی قزاقستان برسید، که با توجه به وضعیت جاده ۵ تا ۷ ساعت در راه خواهید بود. از آنجا که دریاچه کایندی درون پارک ملی قرار دارد برای ورود باید هزینه ۵۰۰ تنگه (حدود ۱٫۵ دلار یا حدود ۴۵۰۰ تومان) بپردازید. اگر قصد اقامت و خوابیدن در پارک ملی را داشته باشید، هزینه ۷۰۰ تنگه (حدود ۲ دلار یا ۶۱۰۰ تومان) از شما دریافت می‌شود.

دریاچه کایندی قزاقستان

 ۱- با ماشین شخصی 

شرایط جاده ی ساتی تا دریاچه ی کایندی بسیار سخت و نامطلوب است و در راه مجبورید دوبار از روی رودخانه بگذرید. البته اگر ماشین شما (۴WD) است مشکلی پیش روی شما نیست. اما حواستان باشد که در ۱۰۰ کیلومتر اول خیلی تند نرانید چرا که در جاده دوربین کنترل سرعت وجود دارد.

اگر از خروجی شرقی شهر آلماتی استفاده کنید، از شهر آلماتی تا دریاچه ی کایندی، در طی جاده اصلی از سه شهر چیلیک ( Chilik )، کِگِن ( Kegen ) و نارینکُل ( Narynkol ) عبور می‌کنید. پس از ۱۲۰ کیلومترِ ابتدایی از چیلیک عبور خواهید کرد و پس از ۷۰ کیلومتر نیز کِگِن و نارینکُل را پشت سر خواهید گذاشت. پس از آن که ۱۹۰ کیلومتر از شهر آلماتی فاصله گرفتید، با دیدن تابلو ژالاناش (Zhalanash) به سمت راست بپیچید. ورود به این جاده یعنی جاده ناهموار تر دیگری پیش روی شماست. پیش از آن که به رودخانه چیلیک برسید، از ژالاناش و روستای دیگری عبور می‌کنید. نقطه بعدی، روستای ساتی است که گزینه ی مناسبی برای اقامت محلی محسوب می‌شود. ۱ کیلومتر پس از ساتی به گورستانی خواهید رسید که این بار نیز به راست بپیچید و جاده ی بسیار ناهموار و کثیف را دنبال کنید؛ پس از ۱۵ کیلومتر به دریاچه ی کایندی و جنگل مغروق خواهید رسید.

دریاچه کایندی قزاقستان
دریاچه کایندی قزاقستان
دریاچه کایندی قزاقستان

۲- با اتوبوس یا تاکسی

۱) هر روز ساعت ۷ صبح، یک اتوبوس از ایستگاه سایاچاتِ (Sayachat) شهر آلماتی به سمت روستای ساتی حرکت می‌کند که توصیه می‌شود برای گیر آوردن جای خالی زودتر به ایستگاه بروید. همچنین روزانه در ساعت ۵ صبح، اتوبوسی از روستای ساتی به سمت آلماتی حرکت می‌کند.

به همین ترتیب اتوبوس هایی هم از ایستگاهِ سایاچات به سمت شهرهای کِگِن و نارینکُل حرکت می‌کنند. در نهایت سرِ دو راهی ژالاناش بایستید و منتظر ماشینی شوید تا شما را به ژالاناش و روستای ساتی ببرد.

۲) راه راحت تر این است که در ایستگاه سایاچات به دنبال تاکسی خصوصی بگردید و تا روستای ساتی را با تاکسی بروید. اگر ظرفیت ماشین تکمیل شود، ۱۲۰۰۰ تنگه (حدود ۱۰۰ هزار تومان) هزینه بر می‌دارد که برای برگشت نیز همین مقدار باید هزینه بکنید.

برای آن که از ساتی به دریاچه ی کایندی برسید، دو راه دارید. راه کم هزینه و طولانی آن است که ۵ ساعت پیاده روی را به جان بخرید و راه آسان تر و هزینه بر این است که کسی را با ماشین (۴WD) گیر بیاورید.

۳) راه دیگر این است که یک تاکسی سفری از راهنمایان محلی تور اجاره کنید. با هزینه ای پرداختی یک ماشین و راننده در اختیار خواهید داشت که شما را تا دریاچه های کلسای خواهد برد و تا برگشت نیز با شما خواهد. هزینه ۶ نفر در دو روز ۳۲۰ یورو (حدود ۱ میلیون تومان) است که نفری ۵۳ یورو (۱۷۰ هزار تومان) می‌شود و برای ۶ نفر در سه روز ۳۸۰ یورو (۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان) که نفری ۶۳ یورو (حدود ۲۰۰ هزار تومان) می‌شود. همان طور که اشاره شد هزینه های ذکر شده تا دریاچه ی کلسای بود و این یعنی اگر بخواهید تا دریاچه ی کایندی بروید، باید ۶۰ یورو بیش‌تر بپردازید.

فراموش نکنید که هزینه های ذکر شده تنها هزینه های راه بود و به همه ی این ها، هزینه ی اقامت، غذا، ورودی و تجهیزاتِ کمپینگ را هم اضافه کنید! همان طور که می‌بینید هزینه ها چند برابر است و اصلا صرفه اقتصادی ندارد.

دریاچه کایندی قزاقستان

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=24630

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.