تاریخ ارسال : ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت : ۱۴:۱۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تصدیق پیامبران به ولایت امیرالمؤمنین علی علیه السلام

حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمّد امیری سوادکوهی از محققین و اندیشمندان جوان شیعه و از نخبگان علمی کشور همزمان با دهه فرخنده غدیر در مقاله ای علمی عظمت و برتری امیرالمؤمنین علی علیه السلام را از کتب معتبر نزد شیعه و سنی اثبات و حقانیت حضرتش را به رخ مدعیان کشانید.

img_20160804_0053132
به گزارش شلمچه نیوز،  گزیده ای از مقاله ارزشمند و علمی این روحانی محقق جوان کشورمان بدین شرح می باشد:
… بر اساس آیات و روایات مشترک درکتب معتبر نزد شیعه و اهل تسنن، تمامی پیامبران ولایت امیرمؤمنان علی علیه السلام را تصدیق نموده و با آن حضرت عهد و پیمان بسته اند.خدای متعال در این باب می فرمایند:(وَإِذْ أَخَذَ اللّهُ مِیثَاقَ النَّبِیِّینَ لَمَا آتَیْتُکُم مِن کِتَابٍ وَحِکْمَهٍ ثُمَّ جَاءَکُمْ رَسُولٌ مُصَدِّقٌ لِمَا مَعَکُمْ لَتُؤْمِنُنَّ بِهِ وَلَتَنصُرُنَّهُ )؛ و (به خاطر بیاورید) هنگامى را که خدای متعال ، از پیامبران (و پیروان آنها) ، پیمان مؤکد گرفت، که هرگاه کتاب و دانش به شما دادم ، سپس پیامبرى به سوى شما آمد که آنچه را با شماست تصدیق مى‏کند ، به او ایمان بیاورید و او را یارى کنید! سپس ( خدای متعال ) به آنها گفت: آیا به این موضوع ، اقرار دارید؟ و بر آن، پیمان مؤکد بستید؟«از امام صادق علیه السلام در مورد این آیه نقل شده است که فرمودند: که « به او ایمان بیاورید » یعنی به رسول خدا ایمان بیاورید و « او را یاری کنید» یعنی وصی و جانشینش امیر مؤمنان علی را یاری کنید.
سپس فرمود: خدای متعال هیچ پیامبر و رسولی را مبعوث نفرموده جز آنکه از او به نوبت حضرت محمد و امامت حضرت علی پیمان گرفت ». همچنین قرآن کریم از امیرالمؤمنین علی علیه السلام بعنوان ریسمان محکم الهی یاد می کند و می فرماید: (وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا وَاذْکُرُوا نِعْمَهَ اللّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَاناً وَکُنْتُمْ عَلَى‏ شَفَا حُفْرَهٍ مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَکُم مِنْهَا کَذلِکَ یُبَیِّنُ اللّهُ لَکُمْ آیَاتِهِ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ )؛ و همگى به ریسمان خدا چنگ زنید ، و پراکنده نشوید! و نعمت (بزرگ) خدا را بر خود ، به یاد آرید که چگونه دشمن یکدیگر بودید، و او میان دلهاى شما ، الفت ایجاد کرد ، و به برکت نعمت او ، برادر شدید! و شما بر لب حفره‏اى از آتش بودید، خدا شما را از آن نجات داد; این چنین ، خدای متعال آیات خود را براى شما آشکار مى ‏سازد; شاید پذیراى هدایت شوید .«صاحب کتاب مناقب الفاخره از عبد الله بن عباس روایت کرده است که ما در خدمت رسول خدا صلى الله علیه و آله بودیم ، عربى آمد و عرض کرد یا رسول الله شنیدم که می فرمودى اعتصموا بحبل الله ! حبل خدا کدام است که به او تمسک جوئیم؟رسول خدا صلى الله علیه و آله دست خود را بر دست على علیه السلام زد و فرمود : به این شخص تمسک جوئید که این حبل المتین است».« از هفتمین پیشوای مسلمانان جهان ، امام کاظم علیه السلام نیز روایت شده است که حبل الله المتین، علی بن ابی طالب است» .ولایت امیرالمؤمنین علی علیه السلام برکاتی نیز در وادی خود دارد که از جمله آن می توان به دوچندان شدن درجات بهشتیان بواسطه ولایت امیرالمؤمنین علی علیه السلام اشاره نمود.آنجا که خدای متعال می فرماید:(أَفَمَنِ اتَّبَعَ رِضْوَانَ اللّهِ کَمَنْ بَاءَ بِسَخَطٍ مِنَ اللّهِ وَمَأْوَاهُ جَهَنَّمُ وَبِئْسَ الْمَصِیرُ )؛ آیا کسى که از رضاى خدا پیروى کرده ، همانند کسى است که به خشم و غضب خدا بازگشته؟! و جایگاه او جهنم ، و پایان کار او بسیار بد است.
از امام صادق علیه السلام روایت شده است که فرمود: مقصود از ” الذین اتبعوا رضوان الله ” امامان هستند . سپس فرمود : به خدا سوگند آنها درجات مؤمنین نزد خدای متعال هستند و به واسطه ولایت و معرفت ما اعمال مؤمنین دو چندان می شود و خدای متعال درجات عالی به آنها عطا می فرماید ». مطلب بسیار جالبی که در قرآن بدان اشاره شده،حالات امیرالمؤمنین علی علیه السلام است که به روایت قرآن حلاوت دیگری دارد. خدای متعال در این باره می فرماید:« الَّذِینَ یَذْکُرُونَ اللّهَ قِیَاماً وَقُعُوداً وَعَلَى‏ جُنُوبِهِمْ وَیَتَفَکَّرُونَ فِی خَلْقِ السَّماوَاتِ وَالْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هذَا بَاطِلاً. فَاسْتَجَابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِّی لَا أُضِیعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِنْکُم مِن ذَکَرٍ أَوْ أُنْثَى‏ بَعْضُکُم مِن بَعْضٍ فَالَّذِینَ هَاجَرُوا وَأُخْرِجُوا مِن دِیَارِهِمْ وَأُوذُوا فِی سَبِیلِی وَقَاتَلُوا وَقُتِلُوا لَأُکَفِّرَنَّ عَنْهُم سَیِّآتِهِمْ وَلَأُدْخِلَنَّهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ ثَوَاباً مِنْ عِندِ اللّهِ وَاللّهُ عِندَهُ حُسْنُ الثَّوَابِ » ؛ همانها که خدا را در حال ایستاده و نشسته ، و آنگاه که بر پهلو خوابیده ‏اند ، یاد مى‏ کنند; و در اسرار آفرینش آسمانها و زمین مى ‏اندیشند; (و مى‏گویند:) بار الها! اینها را بیهوده نیافریده ‏اى! منزهى تو! ما را از عذاب آتش ، نگاه دار خدای متعال ، درخواست آنها را پذیرفت; (و فرمود:) من عمل هیچ عمل‏ کننده‏اى از شما را ، زن باشد یا مرد ، ضایع نخواهم کرد; شما همنوعید ، و از جنس یکدیگر! آنها که در راه خدا هجرت کردند ، و از خانه‏ هاى خود بیرون رانده شدند و در راه من آزار دیدند ، و جنگ کردند و کشته شدند ، به یقین گناهانشان را مى‏ بخشم و آنها را در باغ هاى بهشتى ، که از زیر درختانش نهرها جارى است ، وارد مى ‏کنم.
این پاداشى است از طرف خدای متعال و بهترین پاداش ها نزد پروردگار است. «در کتاب امالی شیخ الطائفه از ابن ابی رافع و پدر عبیده نقل شده است که گویند : بعد از هجرت رسول خدا از مکه به طرف مدینه علی نیز بعد از ادای امانات و انجام سفارشات پیامبر زن های هاشمیه را که فواطم نامیده شده اند حرکت داد و برای رسیدن به رسول خدا به طرف مدینه هجرت نمود و در بین راه با عده ای از سواران دشمن روبه رو شد و یک تنه با شمشیر آنها را از خود دور نمود و با سرافرازی به طرف مدینه هجرت نمود تا اینکه به ضجنان رسید و در آنجا یک شبانه روز ماند و عده ای از ضعفای مومنین به او ملحق شدند . پس امیرالمومنین و همراهان او که بین آنها فاطمه زهرا و فاطمه بنت اسد مادر امیرالمومنین و فاطمه بنت زبیر نیز بودند همگی در آن شب نماز خواندند و تا طلوع فجر به نماز و دعا و رکوع و سجود مشغول بودند . چون نماز صبح را خواندند به راه خود ادامه دادند و به ذکر خدای متعال مشغول بودند تا به مدینه رسیدند و این آیه در شأن آنها نازل شد. سپس اضافه می کند مقصود از « من ذکر » علی و منظور از « انثی » فاطمه و از « بعضکم من بعض» علی و فاطمه و یا علی و فواطم می باشد »… .

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=24935

برچسب ها:
, , , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.