تاریخ ارسال : ۰۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۳۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

“تعزیه سیار اراک” همنوایی با حوادث جانسوز عاشورا + تصاویر و فیلم

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از اراک، تعزیه به معنای متعارف، نمایشی است که در آن واقعهٔ کربلا به دست افرادی که هر یک نقشی از شخصیت‌های اصلی را بر دوش دارند، نشان داده می‌شود و این نمایش نوعی نمایش مذهبی و سنتی ایرانی- شیعی و بیشتر دربارهٔ شهادت جانسوز سیدالشهدا(ع) و مصائب اهل بیت است.

هنر تعزیه از یک‌سو به بالندگی تئاتر در ایران کمک کرده و از سوی دیگر، نشانی هنری از مذهب شیعه است و از مکان‌های مطرح در زمینهٔ اجرای تعزیه در ایران می‌توان استان‌های اصفهان، مرکزی، قم، کرمان، یزد، همدان و خوزستان  را نام برد.

در عین حال، تعزیه سیار بازار تاریخی اراک از قدیمی ترین آیین‌های عزاداری در این شهر است که پس از سه دهه دوباره با همت پیشکسوتان و فعالان عرصه تعزیه شهر اراک احیا شده است.

طبق رسوم گذشته ابتدا نقاره زنان و شتران وارد بازار می‌شوند، سپس گروه سینه زنان و بعد از آن شبیه خوانان می‌آیند و طول بازار را از ابتدا تا انتها طی می‌کنند و سپس دسته شبیه خوانان وارد می‌شوند و هر دسته به طور مجزا گوشه‌هایی از یک تعزیه را می خوانند.

در گذشته اجرای تعزیه سیار به گونه‌ای بود که هر روز از ایام محرم متعلق به یک تعزیه بود و تعزیه خوانان پس از تقسیم نسخه‌ها به گروه‌هایی تقسیم می‌شدند سپس هرکدام بخشی از تعزیه را در بازار که حسینیه اراک بود، می‌خواندند.

تعزیه سیار اراک قدمتی طولانی دارد، در گذشته بازار اراک حسینیه اصلی مردم اراک بوده که از قدیم دو هییت بزرگ محله‌های قلعه و حصار در آن عزاداری می‌کردند.

مردم شهر برای بازدید از اجرای این آئین همگی در طول بازار و سر در گذرهای آن می‌ایستادند و در گذر ها به پخش نذری و پذیرایی از عزاداران با شربت و چای می‌پرداختند.

از عصر قاجار و با بنا نهادن شهر اراک، حضور علمای طراز اول دینی در این شهر و وجود مدرسه علمیه به اشاعه هنر دینی و آئین‌های مذهبی کمک شایانی کرد و نسخ به جا مانده از شبیه خوانی‌های گذشته و همچنین نسخ مراثی نوشته شده توسط شعرا بنام آن دوره هم اکنون مرجع مهمی در نگاشت مداحی‌ها و نسخه‌های جدید شبیه خوانی است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی با اشاره به اجرای تعزیه سیار در اراک به خبرنگار تسنیم گفت: رسم تعزیه سیار بازار اراک در چند دهه گذشته رفته رفته رو به فراموشی گذاشته بود که با همت اداره کل میراث فرهنگی استان و جمعی از تعزیه داران اراک احیا و در فهرست میراث ملی معنوی به ثبت رسیده است.

سیدمحمد حسینی افزود: طبق رسوم گذشته در جریان برگزاری این تعزیه ابتدا نقاره‌زنان و شترها وارد بازار می‌شوند، سپس گروه سینه‌زنان و پس از آن شبیه‌خوانان می‌آیند و طول بازار را از ابتدا تا انتها طی می‌کنند.

وی عنوان کرد: سپس دسته شبیه‌خوانان وارد می‌شوند و هر دسته به طور مجزا گوشه‌هایی از یک تعزیه را می‌خوانند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=67848

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.