تاریخ ارسال : ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۲۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تعطیلی ۱۵ روزه مطبوعات و طرح چند سوال

پژمان موسوی در روزنامه شرق درج کرد: تعطیلی ١۵روزه جریانِ حرفه‌ای رسانه‌ای در ایران، سوژه ای هست که مکررا از سوی فعالین مطبوعاتی و بعضی مصلحان اجتماعی به‌عنوان یک نقیصه جدی در سپهر اطلاع‌رسانی کشور طرح شده هست؛ معضلی که علی رغم اتفاق‌نظر در «معضل بودگی» آن، کوششی برای حل آن صورت نگرفته هست.

مانعِ بزرگی که مدافعان تعطیلی مطبوعات در روزهای تعطیلی نوروز بدان اشاره می‌کنند، تعطیلی شبکه توزیع، سفرهای نوروزی مردم و عدم تمایلِ صاحبان بنگاه‌ها و شرکت‌ها به درج آگهی در روزنامه‌ها در این ایام هست.

تعارف نباید کرد، شبکه‌های اجتماعی به خودی خود رقیبی جدی برای مطبوعات و رسانه‌های مکتوب‌اند و همین هم هست که تعطیلی مطبوعات در ایام نوروز را به‌طور حیرت‌انگیزی عجیب می‌کند؛ باید پذیرفت که این تعطیلی یعنی تقدیمِ جریان اطلاع‌رسانی به شبکه‌های اجتماعی. .. این یعنی ١۵ روز حذف آنالیز و تفسیر… غیبتِ ما حضور آنهاست و چه فرصتی خوب تر از این دو هفته برای احساس بی‌نیازی مطلق مردم به روزنامه‌ها؟

واقعا در مقابل این سوال که «وقتی روزنامه‌ها دو هفته به تعطیلات می‌روند و آب از آب تکان نمی‌خورد پس به طور اساسی چه نیازی هست به مطبوعات در دیگر روزهای سال»، چه جوابی می‌توان داد؟ وقتی خودمان خودمان را جدی نمی‌گیریم، چگونه انتظار داریم مردم ما را جدی دریافت کنند؟ این مبحث در سطح ملی و بین‌المللی هم دارای تفسیرها و خوانش‌های تأمل‌برانگیزی هست؛ این تعطیلی این پیام را به جهان مخابره می‌کند که روزنامه‌نگاران ایرانی ١۵ روز کار نمی‌کنند!

غیبتِ ما حضور آنهاست و چه فرصتی خوب تر از این دو هفته برای احساس بی‌نیازی مطلق مردم به روزنامه‌ها؟این یعنی ١۵ روز بی‌خبری مطلق از مجاری رسمی و حرفه‌ای مطبوعاتی و مهم‌تر از همه این تعطیلی یعنی حذف مرجعیت از رسانه‌های معتبر داخلی. درحالی‌که این روزها چهار رسانه بین‌المللی یعنی یونایتدپرس، آسوشیتدپرس، فرانس‌پرس و رویترز، همه روزه نزدیک به ۴٠ ‌میلیون کلمه خبر به سراسر دنیا مخابره می‌کنند و ٩٠ درصد خبر ها بیگانه روزنامه‌ها و سایر وسایل رابطه جمعی، از این چهار مرجع خبری تهیه و پخش می‌شود و بی‌بی‌سی هم شانه به شانه آنان در این مسیر گام برمی‌دارد، تعطیلی دوهفته‌ای مطبوعات چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

درحالی‌که این روزها چهار رسانه بین‌المللی یعنی یونایتدپرس، آسوشیتدپرس، فرانس‌پرس و رویترز، همه روزه نزدیک به ۴٠ ‌میلیون کلمه خبر به سراسر دنیا مخابره می‌کنند و ٩٠ درصد خبر ها بیگانه روزنامه‌ها و سایر وسایل رابطه جمعی، از این چهار مرجع خبری تهیه و پخش می‌شود و بی‌بی‌سی هم شانه به شانه آنان در این مسیر گام برمی‌دارد، تعطیلی دوهفته‌ای مطبوعات چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟وقتی خودمان حذف مرجعیت رسانه‌ای داخلی را دامن می‌زنیم، چگونه از جریانِ نابرابر رسانه‌ای می‌توانیم حرف بگوییم؟ در روزگاری که روزنامه‌ها به علت ویژگی‌هایی از قبیل ارزانی، فراوانی، نقل صحیح و دقیق خبر ها، اختصار و تنوع مطالب و سادگی زبان و…، قادر می باشند طیف گسترده‌ای از اقشار متفاوت جامعه را تحت پوشش اطلاعاتی قرار دهند و نیز به‌واسطه مقبولیتی که در مردم دارند می‌توانند ابزار خوبی برای جابه جایی آگاهی‌های متفاوت به ذهن و خاطر مردم و ترمیم و تصحیح ارتباطات و ضابطه های موجود در جامعه باشند، به چه سبب ما خود عاملی می‌شویم برای کم‌رنگ‌شدنِ جریانِ حرفه‌ای رسانه‌ای؟ مگر غیر از این هست که آسیب‌پذیرترین بخش رسانه‌ای در جامعه ما، بخش رسانه‌های نوشتاری آن هست؟

، قادر می باشند طیف گسترده‌ای از اقشار متفاوت جامعه را تحت پوشش اطلاعاتی قرار دهند و نیز به‌واسطه مقبولیتی که در مردم دارند می‌توانند ابزار خوبی برای جابه جایی آگاهی‌های متفاوت به ذهن و خاطر مردم و ترمیم و تصحیح ارتباطات و ضابطه های موجود در جامعه باشند، به چه سبب ما خود عاملی می‌شویم برای کم‌رنگ‌شدنِ جریانِ حرفه‌ای رسانه‌ای؟ مگر غیر از این هست که آسیب‌پذیرترین بخش رسانه‌ای در جامعه ما، بخش رسانه‌های نوشتاری آن هست؟مگر غیر از این هست که این بخش که به‌لحاظ پایداری و پیوستگی آن و از طرف دیگر به سبب سابقه و زمینه تاریخی‌اش، باید به‌جد در برنامه‌های توسعه کشور مورد توجه قرار گیرد؟ به نظر می‌رسد باید یک بازبینی بنیادی در نوع نگاه به انتشارِ روزنامه‌ها در تعطیلاتِ طولانی نوروز داشت؛ نگاهی که هم عاملان محدود و تهدید‌کننده انتشار روزنامه‌ها را از میان بردارد و با اتخاذ راهکارهایی، شرایط را برای انتشار و دیده‌شدن مطبوعات فراهم آورد و هم این پیام را به مخاطب های از یک‌سو و جهان از طرف دیگر مخابره نکند که کشوری در جهان هست که می‌تواند دو هفته یا زیادتر روزنامه نداشته باشد و آب هم از آب تکان نخورد!.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94466

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.