تاریخ ارسال : ۲۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۳۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تعویض های طلایی بازیگران در فیلم های ایرانی

هفته نامه همشهری جوان – مرجان فاطمی: تعویض و جابجایی بازیگران در پروسه های یک فیلم، اتفاق دور از ذهنی نیست. ربطی به این ندارد که بازیگر تعویض شده ناتوان هست و بازیگر جایگزین، توانمند. سلسله اتفاق هایی توان دارد موجب گردد بازیگر در زمانی مشخص و شرایطی خاص امکان حضور در یک نقش را نداشته باشد و طبیعی هست کارگردان برای محافظت فیلمش دست روی گزینه دیگری بگذارد. در سینمای ایران، با انواع و اقسام بازیگرانی رو به رو بوده ایم که علی رغم قطعی بودن حضورشان در یک اثر، کنار رفته اند و جای خود را به بازیگران دیگری داده اند.   بازیگرانی که پس از خواندن فیلمنامه، قرارداد بستن یا ضبط چند بخش، به عللی امکان ادامه حضور در پروژه را ندارند و جایشان را به بازیگر دیگری می دهند. این پدیده آن مقدار رواج دارد که خیلی اوقات حتی کار به دعوا و جدل هم نمی کشد و بازیگر تعویض در پروژه ای دیگر، دوباره هم مشارکت اش را با آن کارگردان ادامه می دهد.
خفه گی؛ فریدون جیرانی
 امیررضا پاشا / نوید محمدزاده  فیلم هایی که با «تعویض بازیگر» رو به رو شدند 
چرا تعویض شد؟     فریدون جیرانی تصمیم داشت برای نقش مسعود، سراغ یک چهره ناشناس برود برای همین هم از بازیگری به نام امیررضا پاشا دعوت به مشارکت کرد. ماجرا از زمان اکران فیلم، ابعاد متفاوتی پیدا کرد. پولاد کیمیایی از آن جا که نقش اش در فیلم به ابزار حضور نوید محمدزاده کسرشده بود، در گفت و گو ای اعلام نمود جیرانی از او سوءاستفاده کرده هست.  
..
نتیجه چه شد؟ با تمام این اوصاف اما خود جیرانی در گفت و گو طولانیی که با مجله ۲۴ انجام داده، در مورد دلیل این تعویض، توضیح کوتاهی داده و منحصرا گفته که بازیگر جوان نمی توانست از پس نقش بربیاید و حذف گردید. در این که نوید محمدزاده بازیگر درجه یکی هست و به مطلوبی توان دارد از پس چنین نقش هایی بربیاید، شکی نیست. طبعا پیش از تماشای فیلم هم می توانستیم پیش بینی بزنیم با بازی دقیق و حساب شده ای از سوی او رو به رو هستیم.
 
روبان قرمز؛ ابراهیم حاتمی کیا
جمشید هاشم پور / پرویز پرستویی  فیلم هایی که با «تعویض بازیگر» رو به رو شدند
چرا تعویض شد؟     در مورد این تعویض هم روایت های متفاوتی وجود دارد.

مدام تمرین ها را ادامه می دهد تا این که یکی دو هفته مانده به فیلمبرداری، تصمیم می گیرد وی را تعویض کند. روایت دیگر این هست که هاشم پور اصلا متقاعد نمی گردد در این نشست ها تمرین پیش از ضبط فیلم حاضر گردد، چون معتقد هست حس بازیگر در شرایط حقیقی فیلم به وجود می آید و تمرین جز هرز رفتن این حس کار دیگری نمی کند.
نتیجه چه شد؟ برای همین هم مشارکت بر هم می خورد.
 
فرزند صبح؛ بهروز افخمی
جمشید هاشم پور / عبدالرضا اکبری  فیلم هایی که با «تعویض بازیگر» رو به رو شدند
چرا تعویض شد؟     بازی جمشید هاشم پور در نقش میانسالی امام خمینی (ره) در فیلم «فرزند صبح» تماما قطعی گردیده بود.
نتیجه چه شد؟
 
مرسدس؛ مسعود کیمیایی
فریبرز عرب نیا / محمدرضا فروتن  فیلم هایی که با «تعویض بازیگر» رو به رو شدند
چرا تعویض شد؟ فیلم پس از اکران پرحاشیه اش در جشنواره فجر، اکران دیگری نداشت و مردم آن را رویت نکردند تا بتوانند در مورد این نقش و بازی عبدالرضا اکبری قضاوتی دارا باشند.    مسعود کیمیایی پس از دو مشارکت موفق با فریبرز عرب نیا در دو فیلم «سلطان» و «ضیافت» تصمیم گرفت برای فیلم بعدش اش هم دست روی او بگذارد. عرب نیا آن زمان به سبب موفقیت همین دو فیلم، مبدل به ستاره سینما شده و در فیلم «بالاتر از خطر» و «شاهرگ» هم نقش اول بازی کرده بود.
محمدرضا فروتن تا پیش از مرسدس، بازیگر معروف ای نبود. از سال ۷۳ تا ۷۶ چند فیلم بازی کرده بود که در هیچ کدام مورد توجه قرار نگرفته بود.
نتیجه چه شد؟ فروتن با همین یک فیلم توانست جای خودش را در سینمای ایران پیدا نماید و توجه ها را به سمت خودش بازگرداند.
 
قرمز؛ فریدون جیرانی
امین حیایی / محمدرضا فروتن  فیلم هایی که با «تعویض بازیگر» رو به رو شدند
چرا تعویض شد؟     امین حیایی تا پیش از این که فریدون جیرانی نقش ناصر در فیلم «قرمز» را برای او در دیدگاه بگیرد، هیچ وقت نقش اول بازی نکرده بود.
نتیجه چه شد؟ آ آن زمان محمدرضا فروتن، تازه فیلم «مرسدس» را بازی کرده و برای آن نامزد دریافت سیمرغ شده بود اما قرمز، به نقطه عطفی در کارنامه کاری او بدل گردید.
 
درباره الی؛ اصغر فرهادی
حامد بهداد / شهاب حسینی  فیلم هایی که با «تعویض بازیگر» رو به رو شدند
چرا تعویض شد؟ فروتن بازی درجه یکی از خودش به نمایش گذاشت و سیمرغ خوب ترین بازیگر نقش اول مرد را از جشنواره هفدهم گرفت و پس از ان زندگانی کاری اش دگرگونی کرد.     حامد بهداد بخشی از بازیگران کلیدی در مورد الی بود.
نتیجه چه شد؟ قرار بود بهداد نقشی را که پیمان معادی در در مورد الی داشت، بازی کند، پیمان هم نقش احمد را بازی کند، همان کاراکتری که شهاب نقشش را بازی کرد. برپایه تصمیم او پیمان معادی قرار گردید نقش حامد بهداد را بازی کند و شهاب حسینی هم عهده دار نقش احمد گردد.
 
سوپراستار؛ تهمینه میلانی
محمدرضا گلزار / شهاب حسینی  فیلم هایی که با «تعویض بازیگر» رو به رو شدند

چرا تعویض شد؟ اگر به گفت و گو های بهداد مراجعه کنید او گفته که پیمان معادی جایگزینش شده، از انجایی که معادی از همان روز اول در ترکیب بازیگران قرار داشت و منحصرا با رفتن بهداد نقش دگرگونی کرد.     انتخاب اول تهمینه میلانی برای فیلم سوپراستار محمدرضا گلزار بود. گلزار ابتدا می پذیرد در این فیلم بازی کند اما پس از این که فیلمنامه را تا انتها می خواند، منصرف می گردد.
آ سبب انصرافش هم این هست که همه وی را بعنوان سوپراستار سینمای ایران می شناختند و با توجه به مضمون فیلم که عکس قبح از سوپراستارها به نمایش می گذارد، احساس می کرد با بازی در این فیلم، یک جورهایی دست به خودزنی می زند.
نتیجه چه شد؟ شهاب حسینی با سوپراستار تماما دیده گردید و نخستین سیمرغ بلورین کارنامه بازیگری اش را از جشنواره بیست و هفتم گرفت.
 
تردید؛ واروژ کریم مسیحی
محمدرضا فروتن / حامد کمیلی  فیلم هایی که با «تعویض بازیگر» رو به رو شدند
چرا تعویض شد؟ این نقش موجب گردید دیدگاه بسیاری از کارگردان های ارزشمند سینما به او جلب گردد. محمدرضا فروتن، بهرام رادان و ترانه علیدوستی، سه بازیگر کلیدی بودند که کریم مسیحی برای فیلم آخرش دست روی آنان گذاشت. آ وادار گردیدند بازیگر را دگرگونی دهند.
نتیجه چه شد؟
 
شام آخر؛ فریدون جیرانی
آزیتا حاجیان / کتایون ریاحی  فیلم هایی که با «تعویض بازیگر» رو به رو شدند
چرا تعویض شد؟ آ آن زمان چیدمان بازیگران به این صورت بود که محمدرضا شریفی نیا نقش آتیلا پسیانی یا همسر پیشین وطن مشرقی را دارا باشد و آزیتا حاجیان هم خود وطن باشد. توافققات اولیه انجام می گردد جیرانی فیلمنامه را برای حاجیان ارسال خواهد کرد. او فیلمنامه را می خواند اما به عللی دیگر هیچ وقت پاسخ جیرانی را نمی دهد. جیرانی هم تصمیم می گیرد کلا کست فیلم را دگرگونی دهد.
نتیجه چه شد؟ اکنون که فیلم را دیده ایم و به تمام جوانب آن آشنا هستیم، توان داریم با قدرت بگوییم که این تعویض به سود فیلم بوده هست.  
مهمان مامان؛ داریوش مهرجویی
محمدرضا گلزار / پارسا پیروزفر  فیلم هایی که با «تعویض بازیگر» رو به رو شدند
چرا تعویض شد؟ روایت اول این هست که گلزار که آن زمان به سبب بازی در فیلم های «شام آخر» و «بوتیک» برای خودش سوپراستاری شده بود و فیلم هایش بشدت می فروخت، دستمزد یک سوپراستار را از مهرجویی طلب کرد.

نتیجه چه شد؟ گلزار گفته همان زمان محمدرضا شریفی نیا، مسئول انتخاب بازیگران فیلم به امین حیایی گفته علتش برای تعویض این بوده که گلزار کم اطلاع او سر فیلم «کما» رفته و ته ریشش را زده هست. نقش گردوفروش به پارسا پیروزفر رسید و یکی از متمایز ترین بازی هایش را در این فیلم به نمایش گذاشت.
 
سنتوری؛ داریوش مهرجویی
محمد سلوکی / بهرام رادان  فیلم هایی که با «تعویض بازیگر» رو به رو شدند
 
چرا تعویض شد؟ طبعا اگر محمدرضا گلزار با مهرجویی توافق می کرد، این کار می توانست تجربه تازهی در کارنامه بازیگری اش باشد. آ    داریوش مهرجویی از وقتی که تصمیم به ساخت سنتوری گرفت، قصدش این بود که برای نقش علی سنتوری از یک بازیگر ناشناس استفاده کند. آن زمان، محمدرضا شریفی نیا مسئول انتخاب بازیگران فیلم بود. از چند بازیگر آزمایش گرفتند و در نهایت محمد سلوکی برای این نقش انتخاب گردید.
نتیجه چه شد؟ حتی تصورش هم سخت هست اما هر چه بود، رادان با سنتوری، درخشید و می گردد عنوان کرد پادشاه نقش اش را در این فیلم بازی کرد. او به سبب سنتوری سیمرغ بلورین خوب ترین بازیگر نقش اول مرد را گرفت.
 
خیابان های آرام
هدیه تهرانی / نیکی کریمی
رضا عطاران / حسن معجونی  فیلم هایی که با «تعویض بازیگر» رو به رو شدند
چرا تعویض شد؟     تعویض دو بازیگر فیلم خیابان های آرام، یک جورهایی به هم مربوط هست. قضیه از این قرار هست که حضور هدیه تهران و رضا عطاران در فیلم تماما قطعی گردیده بود.
نهایت تبریزی برای این که مشکل برطرف گردد، ۱۰ روز فیلمبرداری را عقب می اندازد اما مشکل تهرانی حل نمی گردد و آنان وادار می شوند کار را با بازیگر دیگری پیش ببرند و از نیکی کریمی قصد دارند این نقش را بازی کند. طوری برنامه ریزی کرده بود که بلافاصله پس از انتهاء فیلمبرداری خیابان های آرام، ضبط فیلمش را آغاز کند.
نتیجه چه شد؟ وقتی که فیلمبرداری به سبب هدیه تهرانی ۱۰ روز عقب افتاد، رضا عطاران دیگر نتوانست با این تیم مشارکت کند و وادار گردید به سبب ساخت فیلمش از این پروژه انصراف دهد.

•     در هر صورت فیلم پس از نمایش در جشنواره توقیف گردید و کلا کسی آن را رویت کرد. •    مانی حقیقی پس از ساخت فیلم «پذیرایی ساده» مکررا در گفت و گو هایش اعلام نمود که اصلا مایل به بازی در آن نداشته و قصدش این بوده که نقش را به محمدرضا گلزار بسپارد.»   فیلم هایی که با «تعویض بازیگر» رو به رو شدند
•    » با این وجود حقیقی کماکان معتقد بود این فیلم در صورت بازی گلزار اثری متمایز تر می گردد و حتی دوست دارد که اگر فرصتش باشد یک بار هم آن را با بازی گلزار بسازد.   •    پیمان معادی قرار بود نقش کلیدی فیلم «نگار» رامبد جوان را بازی کند اما درست چند ساعت مانده به آغاز ضبط به حضورش در این فیلم شک می کند و کنار می رود.
•    
•     آ آنان قرار بود در فیلم «سه بیگانه» حضور دارا باشند اما به دستاویز بازی در فیلم گینس، انصراف دادند و محمدرضا شریفی نیا و مجید صالحی جایگزین آنان گردیدند.
•     این تعویض تماما به سود این دو بازیگر تمام گردید. •    در فیلم «عادت نمی کنیم» هم یک تعویض بنیادی وجود داشت. قرار بود نیکی کریمی در این فیلم بازی کند. حتی در نشست ها دورخوانی فیلمنامه هم شرکت کرده بود اما در نهایت انصراف داد و ابراهیم ابراهیمیان از هدیه تهرانی برای بازی در این نقش دعوت نمود.

فیلم هایی که با «تعویض بازیگر» رو به رو شدند


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78990

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.