تاریخ ارسال : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۵۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تعیین تکلیف کنکور تا انتهاء فروردین

روزنامه ایران: کمتر از یک هفته از باز شدن مدرسه ها در سال جدید نگذشته که اکنون دو مرتبه مبحث حذف کنکور بر سر زبان‌ها افتاد. چند روز قبل سخنگوی کمیسیون تعلیم مجلس اعلام نمود که وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش تا انتهاء سال ۹۷ مجال دارند قانون حذف کنکور را اجرایی کنند. سوژه ای که البته وزیر علوم هم به آن عکس العمل نمایش داد و گفت: تحقق ساماندهی کنکور در حیطه آموزش و پرورش است و احتیاج داریم آموزش و پرورش ارزیابی‌هایش را طوری انجام دهد که این ارزیابی‌ها، ملاک انتخاب دانشگاه‌ها، خودشان باشد و نیازی به امتحان خاصی نباشد.

سال‌هاست مسأله کنکور به‌عنوان یکی از چالش‌های ورود به تعلیم عالی کشور مطرح است، اما علی رغم مصوبه مجلس مبنی بر تصویب قانون سنجش و پذیرش دانشجو به منظور حذف کنکور، هنوز هیچ اقدامی برای ساماندهی این مبحث انجام نشده است تا جایی که اکنون وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم هر کدام دیگری را مکلف به اجرای قانون سنجش و پذیرش دانشجو می‌داند. همین مبحث باعث شده حذف کنکور به‌عنوان یک معضل در نهاد آموزشی کشور بر جای بماند و متولی مشخصی نداشته باشد. تا جایی که اکنون این مجال برای نگاهی به گردش مالی، وضع تبلیغات و رخدادهای عجیب و غریبی که در این مؤسسات می‌افتد، سامانه آموزشی کشور را با غولی به مراتب بزرگ تر و سرسخت‌تر از کنکور رو به رو می‌کند. غولی به اسم مؤسسات آموزشی کنکور. کافیست سری به سایت‌های اینترنتی بزنید با انواع تبلیغات فریبنده در مورد حذف کنکور رو به رو می‌شویم.

فاطمه سعیدی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران» دراین باره گفت: در کمال تأسف از مبحث کنکور بعضی از اشخاص در قالب مؤسسه‌های کنکور از دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان سوء استفاده می‌کنند و باید یک اراده جدی برای حل این مشکل در جامعه باشد.

وی اضافه کرد: طبق قانون سنجش پذیرش دانشجو، وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش باید کنکور را حذف نمایند. اما بعید می‌دانم که کنکور سال کنونی حذف گردد چون که هنوز زیرساخت‌های آن در آموزش و پرورش وجود ندارد.

به گفته او هنوز عدالت آموزشی در مدرسه ها کشور وجود ندارد و آموزش و پرورش باید به صورت جدی پیگیر این باشد که چه طور می‌خواهد با حذف کنکور عدالت آموزشی را در مدرسه ها کشور ایجاد کند.

سعیدی با اشاره به اینکه مبحث حذف کنکور را در مجلس شورای اسلامی سال کنونی به صورت جدی پیگیری می‌کنیم گفت: در هفته آینده مبحث حذف کنکور را شخصاً پیگیری می‌کنم تا دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان تکلیفشان در مورد مبحث کنکور روشن گردد.

تیم کنکور هنوز به جمع‌بندی نرسیده است

با این همه حذف کنکور مبحث تازه ای نیست. چند سالی است که اخباری از حذف کنکور به میان آمده، تا جایی که مجلس شورای اسلامی قانون سنجش و پذیرش دانشجو را تصویب کرد که از علل تصویب قانون سنجش و پذیرش دانشجو لزوم حذف کنکور و اعمال سوابق تحصیلی بوده است. با این وجود آنچه امروز برای همگان مشخص گردیده است این است که سازمان‌ها هنوز به نتیجه قاطعی در راستای حذف کنکور نرسیده‌اند تا جایی که این روزها هر وزارتخانه، آن یکی را محکوم به کم کاری می‌کند. با این همه وزیر آموزش و پرورش اسفندماه سال گذشته اعلام نمود: «تا انتهاء سال ۹۶ در مورد حذف کنکور نتیجه‌گیری خواهیم کرد.» » او اعلام کرده بود مبحث ساماندهی کنکور برای وزارت آموزش و پرورش هم بسیار با اهمیت است و همه مسئولان آموزشی این وزارتخانه باور دارند که باید مدل پایانی حذف کنکور تهیه و اجرا گردد.

با این وجود هنوز خبری از جلسه پایانی سال گذشته تیم کنکور منتشر نشده است. دکتر ابراهیم خدایی ریاست سازمان سنجش تعلیم کشور در مورد نتیجه پایانی جلسه تیم حذف کنکور که اواخر سال گذشته برگزار گردید به خبرنگار «ایران» گفت: آخرین روزهای سال گذشته کار گروه تشکیل جلسه داد اما به نتیجه حتمی نرسید قرار گردید که در فروردین ماه سال ۹۷ تیم جلسه پایانی را تشکیل دهد و به جمع‌بندی لازم برای اعلام شدن زمان پایانی حذف کنکور برسد.

او تصریح کرد: پیش‌نویس مدل پایانی حذف کنکور تهیه گردیده است و به وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و معالجه و آموزش و پرورش ارسال شده است.

خدایی در جواب به این سوال که آیا سال ۹۸ کنکور حذف می‌شود یا خیر تصریح کرد: حذف کنکور یک مقدماتی لازم دارد که اگر به درستی اجرا نشود دانش‌آموزان لطمه می‌خورند در نتیجه هم‌اکنون مشخص نیست که بشود در سال ۹۸ کنکور را حذف نمود یا خیر.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95201

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.