تاریخ ارسال : ۰۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۲۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تغییرات زیرپوست ساختار مجمع

روز نو :

با سامان گرفتن جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام، تغییر و تحولات آن نیز در حال انجام است؛ تغییراتی که از یک سو محل برگزاری جلسات را دربرمی‌گیرد و از سوی دیگر برای همیشه به کار مرکز تحقیقات استراتژیک پایان خواهد داد، بالاخره در دوران پس از هاشمی رخ می‌دهد تا این مجمع کمترین شباهت ممکن با مجمع پیش از زمان فوت او را داشته باشد. دیروز در خبری که از سوی خبرگزاری فارس منتشر شد، آمده: «قرار است مرکز پژوهش‌های مجلس از خیابان شهید قرنی نقل مکان کرده و به ساختمان مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در نیاوران برود و ساختمان مجلس سابق نیز برای برگزاری جلسات تحویل مجمع تشخیص مصلحت نظام شود.» در این خبر دلیل چنین اقدامی نیز این گونه عنوان شده که «ساختمان فعلی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی استحکام خود را از دست داده است و قرار است ساختمان این مرکز بازسازی شود.»

خبری که جلالی یک هفته پیش
اعلام کرده بود

اما این اقدام در بدنه مجمع تشخیص مصلحت نظام را شاید بتوان استفاده از فرصتی دانست که در خطر ریزش بودن ساختمان مرکز پژوهش‌های مجلس برای آنان فراهم ساخت. کاظم جلالی، نماینده مردم تهران که ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی را هم برعهده دارد، انگار پس از رایزنی‌های انجام شده، در هفته گذشته نامه‌ای را خطاب به محمدعلی نجفی شهردار تهران می‌نویسد و در آن نسبت به ناایمن بودن ساختمان این مرکز هشدار می‌دهد. جلالی که در متن درخواستش این حادثه را برای کل خیابان شهید قرنی محتمل می‌داند، به گونه‌ای به جابه‌جایی این مرکز اشاره کرده و می‌گوید: «هم اینک ساختمان مرکز پژوهش‌ها در حال انتقال است.» او هرچند از محلی که به آن در حال انتقال هستند خبر نمی‌دهد اما با اعلام دیروز خبرگزاری فارس معلوم می‌شود که حداقل چند هفته‌ای باید از این تصمیم گذشته باشد که او هفته قبل از «در حال انتقال بودن مرکز پژوهش‌ها» خبر می‌دهد.

تغییرات مجمع چرا و چگونه؟

اما تغییرات جدید مجمع چگونه در حال شکل‌گیری است؟ رهبر انقلاب در بخشی از حکم انتصاب رییس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به ضرورت تغییر در ساختار و محتوای مجمع در دوره جدید اشاره کردند و نوشتند: «اکنون با آغاز دوره‌ جدید این نهاد، به حکم تجربه‌های ارزنده‌ موجود، تغییراتی در ساختار و محتوا ضروری می‌نماید که عمدتا عبارت است از: سامان بخشیدن به مجموعه‌ سیاست‌های کلی و بازنگری در عناوین و نیز در فرآیند تعیین و تنظیم آنها، سامان بخشیدن به مساله‌ نظارت بر اجرای سیاست‌ها، سازوکار لازم برای ارزیابی کارآمدی و اثربخشی سیاست‌ها، ایجاد انسجام کامل در ساختار تشکیلاتی و مدیریتی و تمرکز برنامه‌ها براساس آیین‌نامه‌ مصوب و چابک‌سازی تشکیلات و حذف بخش‌های موازی و غیرضرور.» همین حکم رهبری اکتفا می‌کرد تا تغییرات در تشکیلات و ساختار مجمع را شاهد باشیم. از این میان آن گونه که مجتهد شبستری پیش از این و در خصوص یکی از پنج دستور رهبری انقلاب که به بحث چابک‌سازی و حذف تشریفات اختصاص داشت، عنوان کرده بود، قرار بر این گذاشته شد که بخش‌های مختلف مجمع ازجمله دبیرخانه و مرکز تحقیقات استراتژیکی تغییراتی را به خود ببینند. موضوعی که در همان روزهای نخست مورد پیگیری مسوولان مجمع قرار گرفت و در نخستین اقدام نیز غلامرضا فروزش، معاون اجرایی این مرکز از سمت خود کناره‌گیری کرد، نشان‌دهنده عزم جدی مسوولان برای اجرایی شدن این تصمیم بود. اکنون هم با گذشت نزدیک به یک ماه، ساختمان مرکز تحقیقات استراتژیک به مرکز پژوهش‌های مجلس واگذار می‌شود تا تغییرات به طور کامل‌تری انجام بپذیرد.

تغییر دیگر اما خارج از آنچه بود که در دستورات رهبری انقلاب به آن اشاره شد و آن تغییر محل جلسات مجمع تصمیمی بود که خود اعضا در مورد آن به این نتیجه رسیدند و از مدت‌ها پیش از اعلام این خبر از سوی خبرگزاری فارس، این احتمال را مطرح کرده بودند که مجلس شورای اسلامی قدیم به عنوان محل جدید جلسات مجمع باشد. با این حال باز هم باید منتظر ماند تا صحت و سقم هر دو تغییر از سوی مسوولان مجمع اعلام شود. اثاث‌کشی مرکز پژوهش‌ها شاید تا یک هفته دیگر پایان یابد و جلسه شنبه‌های مجمع نیز دو هفته دیگر برگزار می‌شود، اینکه اخبار هر کدام از این دو نهاد از کدام سمت تهران منتشر شود، خود گویای راستی تغییرات انجام شده خواهد بود. 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=66914

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.