تاریخ ارسال : ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۲۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تغییر چهره های پایدار در فیلم های سینمایی ایران

روزنامه هفت صبح: گریم جزو جدایی ناپذیر سینما هست اما گریم سنگین و دگرگونی چهره آن هم برای بازیگران زن، رخدادی متمایز هست.   9 9 گریم ارزشمند را مرور می کنیم.

فاطمه معتمد آریا
گیلانه | پریناز تغییر چهره های ماندگار 
* چهره پرداز:
   مهرداد میرکیانی، مدیر چهره پردازی فیلم «گیلانه» بود و در فیلم «پریناز»، عبدالله اسکندری گریم متمایزی روی صورت معتمد آریا انجام داد.
* چه گریمی داشت؟ او طوری گریم شده بود که در نگاه اول بشود به رنج موجود در صورتش پی برد. در فیلم پریناز گریمی اغراق شده داشت.
* موفقیت گریم: : چهره پردازی معتمد آریا در فیلم گیلانه، در جشنواره فجر چندان دیده نشد اما مهرداد میرکیانی تندیس زرین خوب ترین چهره پردازی را از جشن مسکن سینما گرفت. گریم اغراق شده عبدالله اسکندری روی صورت معتمد آریا در پریناز هم موفقیتی در بر نداشت و در نهایت منتج به توقیف فیلم گردید.
 
گلاب آدینه
روسری آبی | هنگامی همه خواب بودند  تغییر چهره های ماندگار
* چهره پرداز:     در فیلم «روسری آبی»، عبدالله اسکندری گریم تماما متمایزی روی صورتش انجام داد و گریم او در «وقتی همه خواب بودند» هم زیر دیدگاه محمدرضا طایفهی انجام گردید.
* چه گریمی داشت؟ کبوتر فیلم روسری آبی، زنی میانسال با چهره ای مردانه بود که به سبب خشونت چهره و موهایی که مانند ته ریش مردانه، در صورتش داشت، زیاد زشت به دیدگاه می رسید. کاراکتر کبوتر با این که نقش کلیدی فیلم نبود اما زیاد مورد توجه جای گرفت. گلاب آدینه در «وقتی همه خواب بودند»، گریم یک پیرزن زیاد مسن را داشت با موهای سفید و صورتی لاغر که دیگر توانی برای گفت وگو کردن نداشت.
* موفقیت گریم:
آ آدینه برای نقش کبوتر، سیمرغ بلورین خوب ترین بازیگر نقش مکمل زن را گرفت و عبدالله اسکندری هم نامزد سیمرغ گردید. آ آدینه برای «وقتی همه خواب بودند» نامزد سیمرغ فجر گردید اما طراح چهره پردازی این فیلم، کارش چندان دیده نشد.
 
مهتاب کرامتی
بیست  تغییر چهره های ماندگار
* چهره پرداز:     نوید فرح مرزی گریم متمایز مهتاب کرامتی در فیلم «بیست» را طراحی نمود. جالب اینجاست که در کارنامه این طراح چهره پرداز، فعالیت دیگری به چشم نمی خورد.
* چه گریمی داشت؟ گریم کرامتی در فیلم بیست به اندازه ای متمایز بود که خیلیها نتوانستند در همان دفعه اول چهره اش را تشخیص دهند.
* موفقیت گریم: مهتاب کرامتی برای این نقش سیمرغ بلورین خوب ترین بازیگر نقش دوم زن را از جشنواره بیست و هفتم فجر گرفت اما نوید فرخ مرزی، علی رغم گریم متمایزی که روی صورت او طراحی نمود، هیچ پاداش ای نگرفت.
 
آزیتا حاجیان
دزد عروسک ها | ساعت شنی  تغییر چهره های ماندگار
* چهره پرداز:    گریم تماما متمایز آزیتا حاجیان در فیلم «دزد عروسک ها» ماحصل کار عبدالله اسکندری بود و در سریال «ساعت شنی» هم مسعود ولدبیگی طراحی گریمش را انجام داد.
* چه گریمی داشت؟ گریم صورتش آنقدر اغراق شده بود که در نگاه اول نمی گردید حس کرد که آزیتا حاجیان این نقش را بازی می کند.
* موفقیت گریم: : این فیلم مربوط به سینمای کودک بود و گریم ها زیادتر حالتی نمایشی داشتند.
 
بهناز جعفری
آب و آتش  تغییر چهره های ماندگار
* چهره پرداز:    : عبدالله اسکندری در سال ۱۳۷۹ گریم سنگینی روی صورت بهناز جعفری انجام داد تا سوختگی صورت وی را در فیلم آب و آتش به نمایش بگذارد.
* چه گریمی داشت؟ جعفری تقریبا در این فیلم نصف صورتش را از دست داده بود.
* موفقیت گریم: : نقش جعفری در این فیلم خیلی کوتاه بود و در زیادتر قسمت ها روی صورتش پارچه ای می کشید که کسی متوجه سوختگی آن نشود. در جشنواره هم برای سیمرغ نامزد نشد. عبدالله اسکندری هم بعنوان چهره پرداز نتوانست موفقیتی در جشنواره های متفاوت به دست بیاورد. با این وجود این نقش یکی از نقش های پایدار جعفری گردید.
 
شبنم مقدمی
سقوط یک فرشته | ابله  تغییر چهره های ماندگار
* چهره پرداز:
* چه گریمی داشت؟ بهرام بهرامیان علاقه بسیاری به گریم های سخت روی صورت بازیگرانش دارد. در سریال ابله، مقدمی با گریم یک زن ثروتمند بالاشهری ارائه گردید. او در فیلم «نفس» هم گریم متمایزی داشت.
* موفقیت گریم: مقدمی با هردو گریم متمایز به دیدگاه رسید اما غیر از این که مورد توجه مخاطب های جای گرفت، موفقیت خاص دیگری نصیبش نشد.
 
ویشکا آسایش
ورود آقایان ممنوع  تغییر چهره های ماندگار

* چهره پرداز:     طراح چهره پرداز فیلم که از ویشکا آسایش، یک خانم دارابی خلق کرد، فاطمه نهایتی بود.
* چه گریمی داشت؟ ویشکا آسایش تا قبل از «ورود آقایان ممنوع»، هیچ وقت به این اندازه دگرگونی چهره نداده بود. اگر چه در «امام علی (ع)» و «ساحره»، گریم های بسیاری روی صورتش داشت اما در ورود آقایان منع شده نخستین بار بود که چهره اش تا این حد متمایز به دیدگاه می رسید. چهره او در نگاه اول مضحک بود و مخاطب های می موفق شدند از روی عکس پیش بینی بزنند با چه فیلمی مواجه می باشند.
* موفقیت گریم: ویشکا آسایش برای نقش تماما متمایز خانم دارابی، سیمرغ خوب ترین بازیگر نقش اول زن را گرفت اما فاطمه نهایتی برای این طراحی چهره، نامزد پاداش نشد.
 
پانته آ پناهی ها
نفس  تغییر چهره های ماندگار
* چهره پرداز:     مهرداد میرکیانی، همان طراح چهره پرداز «گیلانه» که عکس متمایزی از فاطمه معتمد آریا به نمایش گذاشت، در فیلم «نفس» ایده جدیدی برای دگرگونی چهره پانته آ پناهی ها داشت و در نهایت اثر جالبی خلق کرد.
* چه گریمی داشت؟ گریم طوری بود که وی را با صورت آفتاب سوخته به عکس می کشید. برخلاف گریم های اینچنین که بر بر اساس مرسوم اغراق شده به دیدگاه می رسند، چهره پناهی ها به هیچ عنوان غلو نداشت و مخاطب های وی را در این سن و سال می قبول کردند. البته قسمت ارزشمندی از جذابیت چهره به حرکات صورت خود پناهی ها بر می گشت که یک جورهایی مکمل گریم بود.
* موفقیت گریم: مهرداد میرکیانی هم برای طراحی چهره پردازی این فیلم نامزد سیمرغ گردید.
 
مهناز افشار
نهنگ عنبر  تغییر چهره های ماندگار

* چهره پرداز:    طراح چهره پردازی فیلم نهنگ عنبر، سعید ملکان بود که خوب ترین عکس را از یک دختر و پسر جوان دهه شصت به عکس کشید.
* چه گریمی داشت؟ طوری صورتش را طراحی کرده بودند که وقتی که برای نخستین بار چهره اش در فیلم نمایان می شود، همه می زنند زیر خنده.
* موفقیت گریم:


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78482

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.