تاریخ ارسال : ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۴۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تلویزیون از جان سینما چه قصد دارد؟

روزنامه هفت صبح: با حتمی شدن پخش «هفت» عدد برنامه هایی که به نحو روتین در شب های جشنواره فجر روی آنتن می روند به سه رسید: سینما دو و شب های شفاهی به علاوه چند مخصوص برنامه دیگر قرار هست این رخداد را پوشش دهند، آن هم در حالی که سال کنونی تعداد فیلم ها کاهش یافته. نتیجه سیاست نادرست تلویزیون دودی هست که به چشم خودش، سینما و بیننده ها می رود.

پیش درآمد
در سال های تقریبا دور ارتباط تلویزیون با سینما شکرآب بود تا جایی که در دوران اصلاحات خبر اختتامیه جشنواره فجر محدود می گردید به یک خبر کوچک که آن هم ذیل خبرهای فرهنگی خوانده می گردید و کسی نمی دانست اصلا جشنواره و اختتامیه چی هست! اندک اندک قسمت جشنواره فیلم فجر در تلویزیون زیادتر و زیادتر گردید. بماند که اختتامیه با کلی سانسور روی آنتن می رود اما اگر مسئولین تلویزیون ترس فشارهای بیرونی را نداشتند، چه بسا عکس فلان بازیگر خانم و بهمان مهمان با همان پوشش که جزء تشریفات افتتاحیه و اختتامیه شده، روی آنتن می رفت.   تلویزیون از جان سینما چه قصد دارد؟
مهران مدیری مهمان برنامه هفت
     این یعنی جشنواره فجر جای خود را در تلویزیون باز کرده و مخصوص برنامه های متعددی بمناسبت آن تهیه و پخش می گردد. در سال های گذشته، برنامه «هفت» به تفصیل به متن و حاشیه جشنواره می پرداخت و علاوه بر آن برنامه هایی چون سینما آی فیلم، سینمایش و نمونه هایی از این دست به استقبال جشنواره می رفتند. تازه، بخش های متفاوت خبری و مخصوص برنامه های دیگر هم بودند که به قسمت خود جشنواره را پوشش می دادند.

ترافیک، ترافیک، ترافیک
شبکه های تلویزیونی سال کنونی هم به شیوه پیشین سراغ جشنواره می روند منتها یک تفاوت بنیادی هست: تعداد برنامه های تخصصی به مراتب بیشتر از قبل هست. به این مفهوم که سال کنونی «هفت» یکه تاز نیست و برنامه محوری تلویزیون شمرده نمی توان. همان طور که می دانید تکلیف «هفت» در دقیقه ۹۰ مشخص گردید و مهران مدیری اجرای آن را عهده دار است. در کنار آن، دو برنامه تخصصی روتین هر شب قرار هست روی آنتن باشند: «سینما دو» با اجرای حامد عنقا و «شب های شفاهی» با اجرای محمود گبرلو. از آن سو، «شهر فرنگ» حمیدرضا مدقق که پنجشنبه ها از شبکه خبر پخش می گردد، مخصوص جشنواره خواهدبود.
این تغییر رویکرد در میز سینمایی «چشم شب روشن» هم که اجرای آن را اکبر نبوی برعهده دارد و چهارشنبه ها روی آنتن شبکه چهار می رود، رخ خواهدداد. تا همین جا متوجه شده اید که در شب های جشنواره با ترافیک برنامه های سینمایی روبه رو می گردیم. ترافیک وقتی زیادتر می گردد که بدانیم شبکه های دیگر هم مخصوص برنامه دارند من جمله «سینما آی فیلم» و نمونه هایی از این دست.
  تلویزیون از جان سینما چه قصد دارد؟
بضاعت محدود جشنواره
به احتمال زیاد می فرمایید چه عیبی دارد تلویزیون برای سینما و جشنواره فیلم فجر سنگ تمام بگذارد، در ظاهر نه فقط ایرادی به این رویه نیست که باید به مسئولین تلویزیون دست مریزاد هم اظهار کرد. قطعا اطلاع دارید که سال کنونی فیلم های بخش سودای سیمرغ کسرشده و روی ۲۳ فیلم مانده هست. بلیت ها هم پیش فروش گردید تا مطمئن شویم قرار نیست بخش های جنبی به جشنواره سال کنونی اضافه گردد.    در چنین شرایطی لازم هست سه برنامه تخصصی هر شب روی آنتن باشد؟ تازه دو فیلم مستند هستند و برای برنامه های تلویزیونی اولویت نیستند. وانگهی روزانه فقط سه فیلم در سینمای رسانه نمایش خواهند داشت که بدین ترتیب در عمل متریال کافی برای برنامه ها وجود نخواهدداشت. از یاد نبریم که غیر از سه برنامه تخصصی که قرار هست هر شب به نحو روتین روی آنتن بروند، چهارشنبه «چشم شب روشن» و پنجشنبه «شهر فرنگ» هم هستند و به همین نسبت دست سه برنامه روتین کوتاه می گردد.
  تلویزیون از جان سینما چه قصد دارد؟
برنامه شهر فرنگ افت کیفی برنامه ها
با چنین شرایطی که ذکرش رفت، بدیهی ترین دستاوردی که به دست می آید، افت کیفی برنامه هاست. موفقیت مخصوص برنامه های جشنواره به حضور صاحبان کلیدی فیلم ها (کارگردان، بازیگر کلیدی و…) ) بستگی دارد که در ترافیک موجود، در عمل امکان حضور آنان در هر سه برنامه نیست. فرض کنیم هفت، سینما دو و شب ها شفاهی هر شب موفق به کشاندن عاملان هر سه فیلم بشوند؛ آیا جذابیت از بین نمی رود؟ این سینماگران عزیز چقدر سخن برای گفتن دارند؟ آیا بیننده از سخن و چهره های تکراری زده نمی توان؟
نمی دانیم علی رغم دو برنامه تخصصی سینما دو و شب های شفاهی چه اصراری به راه اندازی دو مرتبه «هفت» بود؟ اگر برای معاون سیما این برنامه ارجحیت دارد، به چه سبب زودتر آن را مهیا نکرد؟ اگر نشده یا نتوانسته، به چه سبب اینگونه عجله ای آن هم با مهران مدیری قصد دارد «هفت» را پخش کند؟ و سؤال مهمتر؛ وقتی تلویزیون حاضر می گردد یک برنامه را عجولانه به آنتن برساند و خطر آوردن مدیری را به نرخ لطمه خوردن «دورهمی» بپذیرد، به چه سبب آن را برنامه کلیدی تلویزیون در شب های جشنواره نمی کند؟
 تلویزیون از جان سینما چه قصد دارد؟برنامه چشم شب روشن

حراج آنتن
فرض کنیم هفت، سینما دو و شب ها شفاهی هر شب موفق به کشاندن عاملان هر سه فیلم بشوند؛ آیا جذابیت از بین نمی رود؟ این سینماگران عزیز چقدر سخن برای گفتن دارند؟ آیا بیننده از سخن و چهره های تکراری زده نمی توان؟ در جشنواره فجر علاوه بر شبکه های رادیویی و تلویزیونی مطبوعات، خبرگزاری ها و سایت ها هم فعال هستند. تلویزیون در مقابل این حریف قدیمی مشکل خاصی نداشته چون که ماهیت فعالیت شان متمایز بوده هست. سر و کله حریف کلیدی یکی دو سال هست پیدا شده و سال کنونی با قدرت زیادتر پا به جشنواره خواهدگذاشت: برنامه های اینترنتی. این برنامه ها تنگنا تلویزیون را به لحاظ پوشش و نیز گفته های سینماگران ندارند و راحت تر توان دارند از سینماگران میزبانی کنند. این را بگذارید کنار رقابت خود برنامه های تلویزیون.    نتیجه چه می گردد؟ خیلی از چهره های مطرح برنامه برند را انتخاب می نمایند و بقیه مجبورند به عاملان درجه دو و سه رضایت دهند. بی تعارف بگوییم نام این کار می گردد آنتن فروشی؛ درست نظیر رخدادی که در طول سال در برنامه های متفاوت تلویزیون می بینیم که حاضر هستند برای پرکردن تایم، سراغ چهره های تکراری بروند و سخن سطحی تحویل بیننده دهند. تازه اگر همین دست مهمان ها، در روزهایی که رسانه ها به وفور کنار خود خواهند دید، ناز نکنند و پز ضدتلویزیونی برندارند!
 تلویزیون از جان سینما چه قصد دارد؟ برنامه شب های شفاهی

دودی در چشم سینما
تازه اگر همین دست مهمان ها، در روزهایی که رسانه ها به وفور کنار خود خواهند دید، ناز نکنند و پز ضدتلویزیونی برندارند!در طول ۱۰ روز برگزاری جشنواره، تعدد برنامه های تلویزیون موجب می گردد این رخداد توی بوق و کرنا رود. نتیجه به سود سینماست یا عارضه؟ تجربه می گوید گزینه دوم محتمل تر هست. برنامه های متفاوت فیلم ها را نقد می کنند؛ آن هم نه در بستری درست. هیجان و ترافیک فیلم دیدن موجب می گردد بیننده های، اهالی رسانه، منتقدان و برنامه سازان تحلیلی حقیقی نداشته باشند و آن که فیلم را ندیده نسبت به آن گارد می گیرد. اصلا یکی از عللی که فیلم های جشنواره عموما در اکران شکست می خورند همین هجمه و هیجان کاذب ۱۰ روزه هست.
تا اکنون فقط یک برنامه به نام «هفت» چنین می کرده و قرار هست دو برنامه ثابت و چندین برنامه متغیر دیگر پا در مسیر «هفت» بگذارند. مسئولین تلویزیون نمی دانند، همه سینما جشنواره نیست و باید در طول سال به سینما کمک کرد؟ برنامه ها برای نقد فیلم ها به منتقد احتیاج دارند. به احتمال زیاد فقط یکی دو نفر از سرشناسان راضی به مشارکت باشند و بالاجبار دست برنامه ساز به سوی درجه دوها دراز گردد که وجودشان برای سینما از هر عامل دیگری مضرتر هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84491

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.