تاریخ ارسال : ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۲:۴۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تلگرام تبهکاران و پنهانکاری مسئولین!

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، ساکنان خیابان پاسداران بی تردید قدر امنیت این روزها را خوب تر می دانند، همچنانکه پس از حوادث و ناآرامی های دی ماه سال گذشته مردمی که در این درگیری ها عارضه نگاه کردند و همین گونه گروگان هایی که برای برطرف مشکلاتشان به مجلس رفته بودند، اما در خانه ملت با گروگانگیری داعش رو به رو گردیدند!

نکته قابل تأمل اینجاست که آبشخور همه این حوادث یکجا بود و همگی در یک بستر واحد برای اختلال در امنیت ملی کشورمان هدایت گردیدند و آن بستر چیزی نیست جز نرم افزار پیام رسان تلگرام ! شبکه ای که با فیلتر موقتش در اوج ناآرامی های دی ماه سال ۹۶ به ناگهان همه چیز به حالت عادی برگشت و امنیت دو مرتبه برقرار گردید و با برطرف فیلتر دو مرتبه آن واقعه ی دراویش گنابادی سرآغازی بر فتنه هایی تازه بود که با شهادت سه تن از مأمورین نیروی انتظامی و یک بسیجی خنثی شد تا دو مرتبه امنیت بازگردد، اما فتنه های بعدی شاید هزینه های برچیده شدنش بسیار فراتر از اینها باشد و همه اینها به اندازه کافی قانع کننده هست تا بنا گردد تلگرام برود و جای خود را به یک پیام رسان داخلی بدهد.

تلگرام ظاهرش یک پیام رسان هست که ابزارها متنوعی را در اختیار اعضاء قرار می دهد، اما رخدادهایی مثل واقعه ی گروگانگیری در مجلس و هجوم انتحاری به حرم امام نمایش داد تلگرام تنها یک پیام رسان نیست و بی فایده نیست که این نرم افزار خدمات رایگان گوناگونی را در اختیار اعضاء اغلب ایرانی خود قرار داده هست. بعدترها ابعاد تازه تری در مورد برنامه های گردانندگان تلگرام برای به هم زدن امنیت کشور معلوم گردید. از ناآرامی های دی ماه سال گذشته و مدیریت تلگرامی این ناآرامی ها گرفته تا به آرامش رسیدن کشور با فیلتر موقتی این پیام رسان.

این اما انتهای ماجرا نبود و با برطرف فیلتر از تلگرام فتنه دراویش گنابادی و شهادت چندین تن از هموطنانمان در این فتنه دیگربار بر بستر تلگرام اجرایی گردید. همه اینها هم نهادهای امنیتی کشور مثل وزارت اطلاعات و شورای عالی امنیت ملی را بر سر یک انتخاب قرار داده هست؛ اینکه یا تلگرام را با همه عارضه ها و خطراتی که برای امنیت کشور دارد، قبول کنیم و هزینه های جانی، مالی و امنیتی آن را هم پرداخت کنیم یا آن را با یک پیام رسان داخلی همانند جایگزین کنیم. واضح هست که تصمیم دوم عاقلانه تر به نظر می رسد؛ بر همین اساس هم هست که روزهای انتهایی تعطیلات نوروزی خبر فیلترینگ تلگرام و جایگزینی آن با یک سیستم همانند ملی رسانه ای گردید.

ریشه های موضع متناقض ریاست جمهور

« ما در پی فیلتر کردن شبکه های اجتماعی نیستیم؛ وزیر ما اینجاست و به مردم قول می دهد دستش روی فیلتر کردن شبکه های اجتماعی نخواهد رفت.» دکتر حسن روحانی و علاوه بر این وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قبل از این نیز در مواجهه با خبرهایی که در مورد احتمال فیلتر تلگرام دهان به دهان نقل می گردید، مخالفت ضمنی خود را با فیلترینگ این شبکه اجتماعی اعلام کرده بودند و دستاویز این مخالفت هم عارضه دیدن زیادی از اکتساب و کارهاست.

علی رغم این، اما نهادهای امنیتی پیگیر فیلتر تلگرام شورای عالی امنیت ملی و وزارت اطلاعات یعنی دو زیرمجموعه امنیتی دولت می باشند و مشخص نیست سبب ژست ریاست جمهور و علاوه بر این وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای مخالفت با فیلتر تلگرام بر چه مبنایی هست؛ چراکه کوشش زیرمجموعه های دولت برای فیلتر یک پیام رسان بیگانه که در طول مدت فعالیتش اثبات کرده توان دارد در امنیت ملی اختلال ایجاد کند، بدون اطلاع ریاست جمهور توان ندارد اتفاق افتد و بگذریم از اینکه منطقاً خود دولت پیگیر این ماجراست.

معروف سازی یک اقدام عادی

خانه تبهکاران و تروریست ها

حساسیت ها در مورد تلگرام اختصاص به ایران ندارد؛ تلگرام به سبب ذخیره کلیدهای رمزنگاری در سرورهای خود مورد انتقاد زیادی از کارشناسان امنیتی قرار دارد. متیو گرین، استاد رمزنگاری در دانشگاه جان هاپکینز زمانی در مورد تلگرام در توئیتر خود درج کرد: اعتماد به سیستم رمزنگاری تلگرام مثل چنگال در چشم فرو کردن هست.

اکنون هم یک دادگاه عالی در روسیه از تلگرام خواسته هست کلیدهای رمزنگاری پیام رسان تلگرام را در اختیار مقام های دولتی این کشور قرار دهد. تلگرام سال گذشته این درخواست را رد نموده بود، اما اکنون دادگاه عالی روسیه آن را مجدداً مطرح نمود. حال تلگرام علاوه بر متحمل شدن جریمه، رگولاتور ارتباطات دولت روسیه ملزم شده هست که مدت ۱۵ روز کلیدها را در اختیار مقام های دولتی این کشور قرار دهد. چنانچه تلگرام از این اقدام اجتناب کند، سرویس تلگرام در روسیه مسدود خواهد گردید.

وی تصریح نمود: ما خواستار مشارکت زیادتر از سوی پلتفرم های کوچک تر مثل این (تلگرام) هستیم.

مرجع: روزنامه جوان


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94414

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.