تاریخ ارسال : ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت : ۰۰:۱۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تنظیم بازار انتخابات با تدبیر واردات کالا‌های اساسی!

ماه‌هاست که دولت ادعا می‌کند نرخ تورم کاهش یافته اما در آمارهای ماهانه بانک مرکزی همچنان شاهد افزایش قیمت موادمصرفی مردم هستیم… روز گذشته نیز رئیس ستاد تنظیم بازار مدعی شد که آرامش بر بازار حاکم است‌! به راستی آرامشی که شریعتمداری از آن سخن می‌گوید، به چه معنی است‌؟ آیا با کاهش تعرفه واردات و سرازیری کالاهای خارجی در آستانه انتخابات می‌توان ادعای آرامش را داشته باشیم‌؟

به گزارش شلمچه نیوز، بر اساس آمار بانک مرکزی در یک ماه گذشته قیمت مرغ، گوشت، لبنیات، برنج، میوه، سبزی و… گران شده است و هرچه به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم، این آشفتگی قیمت‌ها و گرانی‌ها افزایش خواهد یافت. حال در چنین شرایطی رئیس ستاد تنظیم بازار که هر از چند گاهی، به بهانه کاهش قیمت‌ها در راستای حمایت از وارد‌کنندگان مجوز ورود کالاهای دپو شده در گمرک را صادر می‌کند، ادعا می‌کند که بازار در آرامش است و کاهش تعرفه واردات کالاهای اساسی با نظر وزیر جهاد کشاورزی انجام گرفته است. این درحالی است که وزارت جهاد کشاورزی اعلام می‌کند که کاهش تعرفه این کالاها  خودسرانه در ستاد تنظیم بازار به تصویب رسیده و اعتراضات وزیر جهاد نیز نتوانسته کاری از پیش ببرد!

آیا تناقضی که در اظهارات اعضای ستاد تنظیم بازار و تیم اقتصادی دولت است، قابل توجیه است‌؟ هنوز بعد از دوسال مشخص نیست که بر اساس قانون تجمیع کدام سازمان وظیفه نظارت بر گرانفروشی را دارد و کدام سازمان باید با واردات کالا مقابله کند.

آیا نظرات حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در ستاد تنظیم بازار می‌تواند بر کرسی بنشیند یا خیر؟ متأسفانه در این آشفته‌بازاری که در دولت و تنظیم بازار مواد غذایی وجود دارد، اصناف نیز در بلا‌تکلیفی هستند و همواره از موازی‌کاری‌ها انتقاد می‌کنند.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور که این روزها انتقادات بسیاری بر مدیریت وی در ستاد تنظیم بازار وجود دارد، با بیان اینکه آرامش در بازار حاکم است، گفت: کاهش تعرفه هشت قلم کالا با نظر وزرای مربوطه انجام شده و ربطی به انتخابات ندارد.  وی با اذعان به اینکه در نظام تنظیم بازار از هم گسیختگی وجو دارد از قانون انتزاع انتقاد کرد و گفت: به عنوان مثال تولید شیر در حوزه کشاورزی است اما اگر به آن توت فرنگی اضافه شود، دیگر وزارت صنعت متولی آن است و این امر نشان می‌دهد که ما قانونی را به تصویب رساندیم که خودمان در تغییر آن مانده‌ایم.

شریعتمداری افزود:‌هر زمان در مورد تنظیم بازار صحبت می‌کنیم، می‌گویند تا مرحله عمده فروشی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است، اما در مرحله خرده‌فروشی به اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت برمی‌گردد که تمام این مسائل نشان می‌دهد، ما در نظام تنظیم بازار شاهد از هم گسیختگی هستیم و پس از ۴۰ سال هنوز در روابط بازار و دولت در اول راه قرار داریم.محمد شریعتمداری در حاشیه این اجلاسیه در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه آیا تصمیم دولت مبنی بر کاهش تعرفه‌های هشت کالا به دلیل نزدیک شدن به انتخابات بوده است، گفت: هر تغییر در نظام تعرفه، بنابر قانون فقط با پیشنهاد وزرای تولیدی ذی‌ربط قابلیت طرح در دولت دارد.  رئیس ستاد تنظیم بازار در پاسخ به اینکه چرا در چند ماه مانده به شب عید و انتخابات ریاست جمهوری بدون جلب رضایت وزارت جهاد کشاورزی به یکباره تعرفه واردات هشت کالای اساسی و حساس کاهش یافت، گفت: هر تغییری در نظام تعرفه باید به پیشنهاد وزارتخانه ذیربط صورت گیرد تا قابلیت طرح در دولت داشته باشد.  وی افزود: تعرفه‌ها اگر قرار است تغییر کند قانونگذار اعلام کرده که با پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی باشد و کمیسیون ماده یک نیز موضوع تعرفه‌ها را در کشور ساماندهی می‌کند و در نهایت باید اذعان داشت که تغییر در نظام تعرفه‌ها با طی شدن این مراحل صورت می‌گیرد.  رئیس ستاد تنظیم بازار ادامه داد: برای برخی از اقلام نیز تمهیدات فصلی داریم و تعرفه‌ها را کاهش می‌دهیم تا در زمان برداشت محصول حمایتی از تولیدکنندگان صورت گیرد و بعد از فصل برداشت که باید کالا در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد اجحافی در حق آنها انجام نشود.  وی گفت: با پیشنهاد وزارتخانه‌های تولیدی تعرفه‌ها را تغییر می‌دهیم و محدودیت‌های مقداری را نیز برطرف می‌کنیم.

رئیس اتاق اصناف: مشکلات از تعدد بانک‌ها است
همچنین رئیس اتاق اصناف ایران نیز در هشتمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران   در واکنش به برگزاری نمایشگاه‌های فروش بهاره بدون هماهنگی با اصناف گفت: گرفتاری ما این است که رئیس در کشور زیاد داریم و هر نهادی ساز خود را می‌زند و تنها کسانی که به بازی گرفته نمی‌شوند، مردمند.   رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به نامه‌هایی که برای برگزاری نمایشگاه به معاون اجرایی رئیس‌جمهور نوشته می‌شود تأکید کرد که برگزاری نمایشگاه‌ عرضه کالا بر عهده اتاق اصناف ایران است و هیچ سازمان یا نهاد دیگری حق تصمیم‌گیری در مورد آن را ندارد.  فاضلی همچنین با اشاره به موضوع برگزاری نمایشگاه‌ها، گفت: به عناوین مختلف هر کسی نامه‌ای می‌نویسد به جنابعالی که در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل اجازه بدهید تا نمایشگاه برگزار کنیم در حالی که موضوع برگزاری نمایشگاه‌های عرضه کالا بر عهده اتاق اصناف ایران است و هیچ سازمان یا نهاد دیگری حق تصمیم‌گیری در مورد آن را ندارد.  وی افزود: عده‌ای برای نمایشگاه‌ها کاسب شده‌اند در حالی که کل خرید از شبکه نظام نمایشگاه‌ها از کشور در نمایشگاه‌های بهاره‌ ۵/۴ درصد است.

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=41479

برچسب ها:
, , , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.