تاریخ ارسال : ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت : ۲۳:۴۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تنها کسی که می تواند فضا را بشکند احمدی نژاد است

اگر بخواهند در میان نیروهای موجود برنامه ریزی کنند. به نظر من تنها کسی که از پسِ این مسائل برمی آید آقای احمدی نژاد است. منتها باید دوستان به جای بدگویی و انتقادهای زننده، بیشتر به فکر اصلاح نواقص گذشته آقای احمدی نژاد باشند.

به گزارش شلمچه نیوز، حجت الاسلام روح الله حسینیان نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در گفت و گوی تفصیلی با خبرنگار میدان ۷۲ پیرامون اصولگرایی و وضعیت سیاسی کشور به گفت و گو پرداخت.

متن کامل این گفت و گو در ادامه می آید:

 برداشت شما از فضای سیاسی امروز چیست؟ به نظرتان، پایگاه اجتماعی دولت روحانی در حال حاضر، در مقایسه با سال ۹۲ چگونه هست؟

پایگاه اجتماعی روحانی از اولش، شکننده بود یعنی با توجه به این که در مجموع روحانی پنجاه به اضافه هفت دهم درصد رأی آورد، یک پایگاه اصیل و جدی نبود. در طول این مدت هم به دلیل عملکرد سیاسی و اقتصادی، قطعاً یک ریزش هایی را داشته و نه تنها کار عملی برای مردم انجام نداده بلکه امیدی هم برای اصلاح در دل ها خشکانده است و من بعید می دانم که پایگاه اجتماعی روحانی صعودی داشته بلکه در مجموع به نظر می رسد نزول داشته و شکننده تر از اول ریاست جمهوری شان است.

 به نظرتان وضعیت نیروهای انقلابی در انتخابات مجلس آینده چگونه خواهد بود؟ با توجه به فضای سیاسی و اجتماعی حال حاضر رسانه ها و عموماً رسانه های مکتوب که به خصوص در دست جریان مخالف است و همچنین فضاسازی های رسانه ای ، فکر می کنید نیروهای انقلابی که برچسب های زیادی هم خوردند، مردم چه رویکردی به ایشان خواهند داشت؟

به نظر من نیروهای اصولگرا، مشکل اساسی از طرف خودشان است نه از طرف دولت، یعنی دولت به همان دلیلی که عرض کردم نه مشکل اقتصادی مردم را حل کرده، نه براساس آن قول هایی که داده پاسپورت ایرانی در جهان محترم شده است. البته بر مبنای تعریفی که خودشان از احترام می دهند و نه تهدیداتی که همیشه از اول انقلاب تاکنون ابرقدرت ها نسبت به ایران داشته اند تغییر پیدا کرده است. بنابراین چیزی را تغییر نداده است که مردم دلشان به آن خوش باشد. مشکل اصولگرایان، مشکل خودشان است که در این مدت، نه کار چندان مثبتی در مجلس انجام دادند و نه لااقل روی اصول خودشان ایستادند که نیروهای مذهبی برای پیروزی آن ها، این انگیزه را داشته باشند که با جدیت بیرون بیایند، فضاسازی کنند و به تبلیغ بپردازند. لذا اگر به نظر من نیروهای اصولگرا یک لیست انقلابی و کسانی که روی اصول خودشان لااقل عقب نشینی نکرده اند بتواند ارائه دهد، موفقیت را همچنان با نیروهای اصولگرا می دانم اما شرطش و تاکیدم بر همین هست و من معتقدم که اگر نیروهای اصولگرا به جای ائتلاف، یک انقلابی در خودشان ایجاد می کردند حتما این پیروزی صد در صد خواهد بود.

 به نظرتان از سال ۸۴ به بعد که به خصوص دولت هم، دست نیروهای اصولگرا و حزب الهی بود، مهمترین اشتباه راهبردی اصولگرایان در عرصه سیاسی چه بود؟ چه چیزی باعث شد که به سمتی برویم که دولت روحانی خروجی وضعیت سیاسی کشورمان باشد؟

واگرایی در بین نیروهای اصولگرا، بزرگترین اشتباه استراتژیک شان بود که از همان ابتدای دوره آقای احمدی نژاد شروع به مخالفت و جدا شدن و ایجاد تفرقه و بزرگ کردن مسائلی که قابل اغماض بود، کردند. همین باعث شد که نیروهای مذهبی را مأیوس کنند و البته دولت آقای احمدی نژاد و شخص ایشان، اگر اقداماتی را که انجام داد، انجام نمی داد این انسجام حفظ می شد ولی باید این را هم اذعان کرد که بعضی از اصولگرایان در دامن زدن به این واگرایی نقش به سزایی داشتند.

 به نظر شما وظیفه جریان تحول خواه که می خواهد وضع فعلی به خصوص در عرصه اجرایی عوض شود، چیست؟ و در مواجهه با مردم و نخبگان بیشتر چه رویکردهایی باید داشته باشد؟

نیروهای اصولگرا باید سه کار انجام بدهند: یکی همان طور که عرض کردم باید یک انقلاب درونی ایجاد کنند و نیروهای فسیل شده و چهره های تکراری کنار زده شود، به نسل جدید که هم انقلابی تر هستند، هم خوش فکرتر هستند، هم فهیم تر هستند، هم انگیزه ی بیشتر برای کار دارند اجازه دهند روی کار بیایند. دوم، باید برنامه داشته باشند که بالاخره می خواهند چه کار بکنند. در این وضعیت موجود اقتصادی چه برنامه ای برای تغییر اوضاع دارند؛ و سوم، نیروهایی که می خواهند قدرت اجرایی را به دست بگیرند باید شناسایی شوند، انتخاب شوند و به مردم هم معرفی شوند.

این سه برنامه به نظر من یکی از برنامه های اصولی است که باید نیروهای اصولگرا انجام دهند تا بتوانند جاذبه ای در بین مردم و خصوصاً نیروهای مذهبی و متدین ایجاد بکنند.

 از دیدگاه شما بین شخصیت هایی که وجود دارند، چه کسی می تواند نمایندگی جریان انقلابی را داشته باشد و این پتانسیل در او وجود دارد که آلترناتیو روحانی باشد؟ اگر خودتان بخواهید شخصاً از یک نفر به طور خاص دعوت بکنید، چه کسی مدنظرتان است که بیاید و این فضا را بتواند بشکند و آن نگاه انقلابی را برگرداند؟

من یکی از ایرادها و انتقادهایم به نیروهای اصولگرا همین است که تا انتخابات می شود، یک عده ای از نیروهای تکراریِ آزمایش داده که نتوانستند فضایی را ایجاد کنند و نتوانستند در انتخابات و مناظره ها، پاسخ درخور و شایسته ای به آقای روحانی بدهند. این ها اگر بخواهد دوباره تکرار شود باید ما همین الان آماده شکست بعدی مان باشیم. یا باید نیروهای اصولگرا به دنبال فرد جدیدی باشند با این شرایط که هم بتواند در جامعه موج ایجاد کند و بتواند با توده های مردم رابطه برقرار کند و هم توانایی ذاتی برای مدیریت کشور را داشته باشد. برای یافتن چنین فردی هم باید بگردند. افراد مختلفی را مطالعه کنند و کم کم به جامعه معرفی کنند. و الا اگر بخواهند در میان نیروهای موجود برنامه ریزی کنند. به نظر من تنها کسی که از پسِ این مسائل برمی آید آقای احمدی نژاد است. منتها باید دوستان به جای بدگویی و انتقادهای زننده، بیشتر به فکر اصلاح نواقص گذشته آقای احمدی نژاد باشند. آقای احمدی نژاد مناسب ترین فرد برای این کار است. علتش هم این است که هم احمدی نژاد برنامه دارد، هم تجربه دارد و هم می تواند در صحبتش با مردم رابطه برقرار کند و توده ی مردم را بسیج بکند.

 شاهد هستیم برای مجلس خبرگان، بعضی افراد ثبت نام کرده اند که موضعشان در فتنه عموماً سکوت بود یا این که از این هم بالاتر، در فتنه نقش داشتند، کسانی مانند آقای امجد، آقای هاشمی رفسنجانی و… فکر می کنید برنامه بعدی جریان فتنه برای آینده سیاسی کشور چیست؟

دو مسئله است. یکی ما چه تکلیفی داریم که تکلیف ما این است که به جامعه آگاهی بدهیم. افرادی که در فتنه بودند را به مردم معرفی کنیم و یادآوری کنیم که این ها چه لطمه ای به نظام جمهوری اسلامی زدند، چه کارهایی کردند که اوبامایی که قبل از فتنه چندین نامه به رهبری و رئیس جمهور نوشت و دستش را برای برقراری رابطه دراز می کرد. چگونه این آمریکاییان و اوباما را امیدوار کردند که آقای اوباما رسماً شمشیرش را از رو علیه جمهوری اسلامی کشید. ما این ها را باید به مردم یادآوری کنیم و تذکر دهیم. مسئله دوم، من خودم واقعاً هیچ نگرانی ندارم و می دانم که «الله اعلم حیث یجعل رسالته» خدا می داند که مسئولیت حکومتش را در اختیار چه کسی قرار دهد و این ها هم تلاش مذبوحانه می کنند. یعنی بعضی از این ها که برای بعد از رهبری نقشه می کشند که در رهبری با طرح این مسئله که باید شورایی شود، بتوانند خودشان نفع داشته باشند که رهبری را به وسیله افراد دیگر در این کشور به دست بگیرند و ابزار دست خودشان قرار دهند. این ها به نظرم محاسبه سن و سال خودشان را نکرده اند که ان شاالله رهبری، پیام تسلیت همه ی این ها را به خانواده هایشان خواهد داد. بنابراین من خیلی نگران این مسئله نیستم علاوه بر این که شورای نگهبان هم به عنوان امانت دار انقلاب اسلامی، قطعاً این اجازه را نخواهد داد که مجلس خبرگان تبدیل به یک لانه ی فسادی شود که بخواهد علیه رهبری یا نظام ولایت فقیه توطئه ای شکل دهد.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=11566

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.