تاریخ ارسال : ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت : ۲۲:۵۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

توزیع رایگان سیب‌زمینی و پیاز مازاد در سال انتخابات مجوز گرفت!

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی، از دریافت مجوز هیئت وزیران برای توزیع سیب‌زمینی و پیاز در صورت لزوم به محرومان خبر داد.

به گزارش شلمچه نیوز، آبان ماه سال گذشته بود که خبر دفن هزار و ۷۰۰ تن سیب‌زمینی کشاورزان فسا و داراب رسانه‌ای شد؛ اتفاقی که علاوه بر حاشیه‌دار بودن آن، ۶۲۰ میلیون تومان از پول بیت‌المال را به زیر خاک برد.
ماجرا از این قرار بود که مسئولان جهاد کشاورزی استان فارس برای تنظیم بازار اقدام به امحا کردن بیش از هزار و ۷۰۰  تن سیب‌زمینی کردند و مدیر تعاون روستایی فارس با تشریح عملکرد تعاون روستایی فارس در شش ماه نخست سال ۹۴ به بهترین اقدام این سازمان اشاره کرد و گفت:‌در این مدت سازمان تعاون روستایی در حوزه بازرگانی به منظور تنظیم بازار سیب‌زمینی اقدام به خرید و امحای سیب‌زمینی در فارس کرده است. بهجت حقیقی افزود: در این اقدام سازمان تعاون روستایی سیب‌زمینی‌های برداشت شده از شهرهای فسا و داراب را که دارای پایین‌ترین حد کیفیت بودند از کشاورزان به قرار هر کیلو ۳۶۰ تومان خریداری کرده و مجموع آنها را معدوم کرد… البته در همان زمان انتقادات بسیاری از سوی نمایندگان مجلس مطرح شد مبنی براینکه تعاون روستایی استان می‌توانست این سیب‌زمینی‌ها را در میان محرومان توزیع کند اما به منظور حفظ قیمت بازار حتی از این کار نیز امتناع کردند.

اما امسال در ماه‌های پایانی دولت یازدهم و با نزدیک شدن به زمان خرید تضمینی پیاز و سیب زمینی، هیئت وزیران مصوبه‌ای را به تصویب رسانده که براساس آن تعاون روستایی می‌تواند در صورت لزوم پیاز و سیب‌زمینی میان محرومان توزیع کند.
سال‌هاست فراوانی تولید پیاز و سیب‌زمینی تکرار می‌شود و وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید محصولات کشاورزی هرگز نتوانسته تدبیری اتخاذ کند تا تولید این دو محصول کنترل شده و به میزان مصرف سالانه باشد. هربار که خبرنگاران از بی‌برنامگی این وزارتخانه در این بخش سؤال می‌کنند با پاسخ تکراری مواجه می‌شوند، اینکه سیب‌زمینی قوت غالب محرومان است و نمی‌توانیم تولید آن را پیش‌بینی کنیم… البته دولت در سال جاری به منظور تبلیغات بیشتر و ژست حمایت از محرومان نه تنها الگوی کشت پیاز و سیب‌زمینی را تغییر نداد بلکه طی مصوبه‌ای توزیع آن دو محصول را بین محرومان مجاز اعلام کرد. رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تأیید این خبر گفت: به‌تازگی مجوزی از هیئت وزیران دریافت کرده‌ایم که در صورت نبود امکان عرضه سیب‌زمینی و پیازی که مشمول خرید تضمینی شده، بتوان آنها را به مددجویان تحت پوشش امداد امام خمینی و بهزیستی عرضه کرد. حسین صفایی با اشاره به اینکه سال گذشته مقدار کمی از این محصولات در منطقه کوچکی فاسد شد، اما ابعاد گسترده‌ای در رسانه‌ها پیدا کرد، افزود: تدابیر لازم برای جلوگیری از فاسد شدن محصولاتی که مشمول خرید تضمینی می‌شوند، تدارک دیده شده است زیرا در بسیاری از زمان‌ها این محصولات به دلیل به هم خوردن تعادل قیمتی، قابل عرضه در بازار نیستند.

وی درباره احتمال سوءبرداشت سیاسی از توزیع سیب‌زمینی در میان محرومان به واسطه نزدیک شدن به موسم انتخابات، خاطرنشان کرد: هنوز تا انتخابات زمان نسبتاً زیادی مانده است.
به گفته رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، هم‌اکنون خرید تضمینی سیب‌زمینی در کشور آغاز شده و به خاطر قیمت پایینی که بازار دارد، سازمان تعاون روستایی، فعلاً مجبور است حضوری فعال داشته باشد، اما امید می‌رود با ایجاد تعادل در بازار، هرچه زودتر این سازمان از عرصه خرید خارج شده و داد و ستد این محصول را به حال خود واگذارد.

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=27501

برچسب ها:
, , , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.