تاریخ ارسال : ۱۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۹:۲۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

توسعه گردشگری تویه دروار از الزامات دولت

ساری- شلمچه نیوز، تویه دروار، در فاصله ۶۰ کیلومتری شهر دامغان دهستانی است متمدن، کوهستانی، زیبا و با جلوه های کم نظیر طبیعی و باغاتی سرسبز و متشکل از چندین روستا به نام های دهخدا، دشتبو، تویه، دروار، صح و قوشه که همچون نگینی ارزشمند بر تارک شهرستان تمدن و دینداری و سنت ” دامغان ” که از جمله شهرستان های استان دین و فرهنگ و صنعت ” سمنان ” است، می درخشد.

۱۰

شعبان وفایی نژاد؛ نظر به این معرفی کوتاه از تویه دروار که به پایتخت گردوی ایران شهرت دارد، این منطقه با داشتن کوههای سر به فلک کشیده و باغ های بسیار زیبا ، چشمه های طبیعی / آثار باستانی و اماکن متبرکه و بهره مندی از آب و هوایی کوهستانی ، به منطقه خوش نشینان شهرت یافته است بر همین اساس چند سالی است که از آن به عنوان منطقه گردشگری یاد می کنند اما هیچگونه سرمایه گذاری مناسبی برای جذب توریست و دشگری از جمله احداث پارک های محلی / استراحت گاههای مجهز / امکانات رفاهی / مجتمع پذیرایی از مسافرین و گردشگران / پارکینگ خودروها / لایروبی انهار / ایجاد محل فروش محصولات دامداری و باغداری و کشاورزی ، پروژه ای تعریف نشده است.

۱۴-۱۰۲۴x768

این ادعا از آن جهت قابل توجه است که در رژیم گذشته در حوزه درمان و بهداشت و خدمات رفاهی و اماکن آموزشی خدماتی به مراتب بیشتر از الان در تویه دروار را شاهد بودیم اما این مهم در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به باد فراموشی سپرده شد و علیرغم انتظار، حتی در بحث توسعه راههای ارتباطی و تعریض جاده های عبور ، خدماتی به این منطقه مهم گردشگری صورت نگرفته است.

نگارنده برای آشنایی بیشتر مسئولانی که تنها در هنگام تفرج خود ، تویه دروار را به یاد می آورند و آشنایی با موقعیت مناسب این منطقه ندارند ، به بهانه لزوم سرمایه گذاری دولت در توسعه صنعت گردشگری منطقه ، یادآوری می کند ، تویه دروار با کوه هایی بزرگ و کوچک و صخره های مستحکم و چشمه هایی گوناگون همچون قلقل و انگورستانی و تنگه و کوهو و گیوتنگه . هوای دهستان در بهار معتدل و در تابستان تقریبا معتدل و در پاییز تقریبا سرد و در زمستان سرد است.

۴۸۰۲۶۲۶۱

پیشینه این منطقه تا زمان پیشدادیان که اسفندیار در گنبدان دژ(قلعه گرد کوه) دربند بود میرسد که مردم این منطقه به او آذوقه از راه آرسگ و چاهو (مناطق ییلاقی شرق تویه دروار) می رساندند. رستم هنگام گذر به سوی طبرستان در گیو تنگه با دیوان جنگ می کند و آنها را در چاه دیو آرسک زندانی می کند. داریوش سوم پس از جنگ با اسکندر زمانی رادر دریان و آبشرف (مناطق ییلاقی غرب تویه دروار) و سپس در خود تویه دروارمی گذراند و هنگامی که جاسوسان جای او را می یابند به سوی قومس و از آنجا به سوی شرق(خسرو آباد)می گریزد که در آنجا کشته می شود.

IMG_2553

زمانی که اشک سوم و تیرداد اشکانی صد دروازه (قوشه فعلی) را پایتخت خود می کنند این منطقه ییلاق آنها بوده و کاخ سر استال رومه و کهو رابنا می نهند که از آنها جز اسمی باقی نمانده است به طوری که گاهی در تقسیمات قوشه (صددروازه) را جزو منطقه تویه دروار در نظر می گیرند. در زمان اسماعیلیان به عنوان پناه گاه های ایشان بوده و بین شیعیان علویِ شمس الدینی و ملک جعفری با ایشان زد و خوردهای زیادی رخ می دهد. که بسیاری از مردم شیعه شهید و ترور می شوند.

۱۴۱۳۷۹۰۱۸۹_irantraveller-darvar4

قلعه های گیوتنگه، دوقنات، دَره حسن و راههای زیر زمینی صح مربوط به این زمان است. در حمله چنگیز در قوشه و سر حدات جماران(غرب تویه دروار) و فیخار (شرق تویه دروار) این مردم در برابر مغولان از خود دفاع میکنند و به علت کمی نفرات به مناطق اطراف می گریزند و مغولان که از اینها اموالی برای غارت نمی بینند از تعقیب آنها خودداری می کنند.

زمانی که نادر شاه و شاه طهماسب صفوی از مهماندوست به سوی خوار در حرکت بودند شاه طهماسب دو شب در کهو (پایین دست روستای صح)  و چهار شب دیگر رادر دروار سپری می کندکه میرزا مهدی خان استر آبادی درکتاب دره نادری از آن یادکرده است.

IMG_2580

حال با توجه به آنچه در وصف موقعیت تویه دروار مطرح شد ، شما مسئول ذیربط ، آیا این منطقه با این قدمت تاریخی ، نباید مورد توجه در بحث عمران و آبادانی و حتی بسترسازی برای ارتقاء صنعت گردشگری قرار بگیرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=20243

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.