تاریخ ارسال : ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۱۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

توقع مردم خارج شدن از رکود هست نه کنترل تورم به هر نرخ

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ ،‌ با توجه به اینکه به روزهای انتهایی سال ۹۶ نزدیک می‌شویم و این سال توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال نامگذاری شده هست در مورد کارکرد اقتصادی دولت در ارتباط با این شعار با محمدعلی پورمختار، نماینده مجلس شورای اسلامی ، اظهار کرد وگو کردیم.

وی با بیان اینکه حالا شرایط اشتغال در کشور بحرانی هست اظهار کرد:‌ یکی از عواملی که موجب ایجاد این شرایط شده هست این هست که بنا به عللی سیاست دولت بر این منوال هست که اذن ایجاد تورم به هر قیمتی را نمی‌دهد.

* ایجاد رکود با سیاستهای  کنترل تورم بدون در نظر گرفتن عاملان تاثیرگذار دیگر اقتصادی

پور مختار  با بیان اینکه پیاده سازی چنین سیاستی بدون توجه به ایجاد عاملان تاثیرگذار دیگر اقتصادی  موجب ایجاد شرایط رکودی می‌شود اظهار کرد: به جهت پیاده سازی  این سیاست بود که در این سال یعنی سال تولید و اشتغال که باید این دو مبحث اساس قرار می‌گرفت اینچنین نشد و با اساس قرار گرفتن کنترل تورم به هر نرخ در عمل شرایط رکودی در کشور تداوم پیدا نمود.

*  توقع مردم خروج  از رکود و نه کنترل تورم هست

پور مختار با بیان اینکه ما اعتقاد داریم و آن را در جامعه نیز شاهد هستیم، جامعه شرایط تورمی را بر شرایط رکودی ترجیح می‌دهد کما اینکه تورمهای بسیار شدیدی را تجربه کرده هست ولی در عین حال به لحاظ اینکه گردش مالی و فعالیتهای اقتصادی فراوان بوده هست مردم آن را تحمل می‌کردند اظهار کرد: اما شرایطی که حالا بر کشور حاکم هست موجب ایجاد ناخشنودی اقتصادی در جامعه شده هست کما اینکه امروزه زیادی از فعالان اقتصادی این نکته را به ما مسئولان گوشزد می‌کنند و یه همین جهت هست که از دولت توقع می‌رود برای برون رفت از رکود برنامه‌ریزی کند.

وی با بیان اینکه دولت در مهار تورم نیز که دغدغه آن را دارد نیز موفق نبوده هست اظهار کرد: دولت وقتی آمار تورم را اعلام می نماید زیر ۱۰ درصد اعلام می‌کند؛ در حالتی که حقیقت اینچنین نیست و آمار حقیقی چیزی فراتر از این عدد  هست.

پور مختار  با بیان اینکه افزایش نرخ خودرو به جهت بی تدبیری دولت و بویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت بود اظهار کرد:‌ از سویی نگاه دولت منحصرا به کنترل تورم هست که آن هم موفقیت آمیز نبوده هست و از سویی  به جهت غفلت دولت برای ایجاد شرایط رونق اعتراض فعالان اقتصادی برانگیخته شده هست.

وی با اشاره به آمار متناقض ایجاد شغل توسط دولت که از پانصد هزار شغل تا یک میلیون در بین آمار دولتمردان تفاوت دارد اظهار کرد: اما آن چیزی که در عرصه عمل رویت می‌شود چیزی به غیر از این هست و حقیقت چیز دیگری را نشان می‌دهد.

* عدم استفاده دولت از بودجه مصوب سال ۹۶ در رونق تولید و اشتغال

این نماینده مجلس در جواب به این سوال که آیا مجلس در سال تولید و اشتغال نقش خود را به طور شایسته عمل کرده هست اظهار کرد: به عنوان نمونه یکی از با اهمیت ترین کارهایی که مجلس می توانست در این زمینه ایفا کند  در تصویب لایحه بودجه ۹۶  بود که در این بودجه تکالیفی را برای دولت قطعی کرد که منحصرا قسمتی از آن اجرایی گردید در قسمتی از آن پژوهشگر نشد و بودجه آن نیز در این زمینه استفاده نشد و این یکی از عواملی هست که موجب گردید سال گدشته در راستای اقتصاد مقاومتی و بویژه تولید اشتغال و رونق تولید شاهد تحرک خاصی نباشیم.

* درخواست ۳۰۰ هزار میلیاردی دولت برای رونق تولید و ایجاد اشتغال در لایحه بودجه سال ۹۷

وی با بیان اینکه در بودجه ۹۷ به طور کلی میتوان اظهار کرد آن چیزی که دولت عرضه کرده بود تصویب گردید اظهار کرد: در بودجه  سال ۹۷ دولت برای رونق تولید و ایجاد اشتغال بودجه‌ای بین ۳۰۰ هزار تا ۳۶۰ هزار میلیارد ریال حدس کرده هست تا بتواند مسائل حوزه اشتغال را حل نماید که باید امیدوار بود این بار با تحقق آن تولید رونق بگیرد و معضل بیکاری حل گردد.

پور مختار  با بیان اینکه دولت مکلف هست بر طبق برنامه ششم توسعه در  5 سال بر طبق بیکاری را ۸ درصد کاهش دهد اظهار کرد:‌ باید امیدوار بود که دولت طبق برنامه عمل کند و سالانه رقم بیکاری کاشته گردد.

وی در جواب به این سوال که به چه سبب بیشتر بودجه کشور به جای سرمایه‌گذاری صرف امور اجرایی می گردد و در این زمینه مجلس ورودی پیدا نمی کند اظهار کرد:‌ دولت با بزرگ کردن خودش چنین شرایطی را تحمیل می کند و روز به روز نیز بزرگتر می گردد.

* عرضه لایحه تفکیک وزارتخانه‌ها به مجلس توسط دولت

این نماینده مجلس با بیان اینکه جای تعجب دارد در حالتی که راهکار،  کوچک کردن دولت برای اختصاص دادن مبلغ  زیادتر بودجه در اقدامات عمرانی و تولیدی هست؛ دولت لایحه تفکیک دو وزارتخانه صنعت،‌ معدن و تجارت و و ایجاد وزارتخانه بازرگانی و علاوه بر این  وزارتخانه ورزش و جوانان را به مجلس می‌آورد.

* کارکرد نا موفق دولت در راستای خصوصی سازی

پور مختار  با بیان اینکه خود این اقدام یعنی بزرگ شدن دولت و افزایش هزینه‌های جاری اظهار کرد: گام اول اجتناب از چنین اقداماتی هست  و گام دوم خصوصی سازی و اجرای صحیح اصل ۴۴ قانون بنیادی هست که در این راستا دولت باید امر نظارت و سیاست‌گذاری را بر عهده بگیرد و  امور اقتصادی را به طور قانونی و واضح به بخش خصوصی واگذار  کند که در این حوزه هم دولت یازدهم تماما ناموفق عمل کرده هست و دولت دوازدهم نیز گرچه در شروع کار هست اما شاهد آنچنان تحرکی از آن نیستیم که به آن امیدوار باشیم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اگر دولت برای این گونه مواردی اقدام مورد احتیاج را انجام ندهد سال به سال بر هزینه های جاری اش افزوده خواهد گردید اظهار کرد: چنین شرایطی در آینده برای کشور مشکل آفرین می باشد.

* استفاده از بازنشستگان در دستگاههای دولتی در حالی که جوانان بیکارند

وی با انتقاد از به کار گیری بازنشستگان در دستگاه های دولتی اظهار کرد: در شرایطی که معضل بنیادی کشور بیکاری جوانان هست رویت می گردد که در بخشهای دولتی و نیمه دولتی از بازنشستگان به کار گیری می‌شود


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=91588

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.