تاریخ ارسال : ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ ساعت : ۱۳:۴۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تولیدکنندگان کاغذ از مقام و منزلت برخوردار نیستند

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا با بیان اینکه دولت باید در سال اقتصاد مقاومتی به حمایت جدی از تولیدکنندگان داخلی بپردازد، گفت: متأسفانه در این سال‌ها تولیدکنندگان داخلی کاغذ از مقام و منزلت برخوردار نبوده‌اند.

به گزارش شلمچه نیوز، چندی پیش واردات کالاهای لوکس در سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» با ابلاغیه معاون اول رئیس‌جمهور با ارز متقاضی و پرداخت دو برابر سود بازرگانی مجاز اعلام شد. از جمله کالاهای ذکر شده در این ابلاغیه، کاغذ است. به نظر برخی از کارشناسان این ابلاغیه می‌تواند در بازار کاغذ تأثیرگذار باشد.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا، با بیان اینکه کاغذ هیچ‌گاه ممنوعیتی واردات نداشته و همیشه این واردات انجام می‌شده است، گفت: تنها تغییری که با این ابلاغیه انجام می‌شود، این است که قبلاً واردات کاغذ با ارزهای دولتی انجام می‌شد، اما در این بخش‌نامه با ارزهای آزاد انجام می‌شود. به این معنی که کسانی که پیش‌تر می‌توانستند به عنوان واسطه و دلال از محل ما به تفاوت نرخ ارز استفاده و کاغذ وارد کنند، حالا دستشان کوتاه می‌شود. این بخش‌نامه نیز قطعاً در بازار کاغذ تأثیر خود را خواهد گذاشت، ولی تأثیر آن بزرگ نیست.

 

وی با بیان اینکه عوامل متعددی در روند قیمت بازار تأثیرگذار است، افزود: یکی از دلایل این است واسطه‌ها برای واردات محصولات فرهنگی، ارزهای مبادله‌ای دریافت و با این ارزهای ارزان‌قیمت، کاغذ به کشور وارد می‌کردند. علاوه بر این، کسانی که صادرکننده مواد مختلف بودند، به دلیل وجود تحریم‌ها نمی‌توانستند پول وارد کشور کنند، بنابراین محصولاتی را به داخل کشور وارد می‌کردند که عموماً این محصول کاغذ بود. به همین دلیل بازار کاغذ به هم ریختگی خاص خود را داشت.

روغنی گلپایگانی با بیان اینکه قیمت کاغذ در کشور ما بیش از دیگر کشورهاست، ادامه داد: یکی از دلایل وجود این شرایط، رقابت‌ها ناسالمی است که دیده می‌شود. اگر تنظیم بازار به صورت مناسب در بازار توسط سندیکاها و حمایت دولت و نه دخالت دولت ایجاد شود، می‌توان کالا و محصول مناسب را در اختیار مردم قرار داد و از این به هم ریختگی بازار جلوگیری کرد.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا نسبت به واردات کالاهای بی‌کیفیت به داخل کشور انتقاد کرد و یادآور شد: متاسفانه در حال حاضر کشور ما محل ورود محصولات بنجل خارجی شده است. گاه محصولاتی از برخی از کشورها مانند چین و کره وارد کشور می‌شود که از کیفیت لازم برخوردار نیست، چون برای واردکننده مهم نیست که چه چیزی وارد کشور می‌کند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=15023

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.