تاریخ ارسال : ۰۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۱:۰۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن کشمش در کشور

تولید سالانه 200 هزار تن کشمش در کشوربه گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ؛ علی ابراهیمی در مصاحبه با رادیو اقتصاد با اشاره به اینکه انگور از اقلام صادراتی مزیت دار کشور است ، افزود : از این میزان ۱۳۰ هزار تن قابلیت صادرات دارد و بقیه نیز به مصرف داخلی می رسد.
وی اظهار داشت : این محصول با ارزش در استان قزوین، همدان، مرکزی، آذربایجان شرقی و غربی، خراسان و … تولید می شود.

ابراهیمی گفت: توسعه صادرات غیرنفتی یکی از مهمترین راهکارهای توسعه اقتصادی کشور بوده که در برنامه های توسعه اقتصادی توجه ویژه ای بدان شده است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به موضوع خرید تضمینی کشمش اشاره کرد و گفت: دولت هرسال در جهت حمایت از تولید داخلی و تولیدکنندگان انگور و کشمش از این ابزار حمایتی استفاده می کند.

وی افزود: خرید تضمینی محصولات زراعی و باغی از کشاورزان موثرترین ابزار حمایتی دولت برای رونق بخشیدن به اقتصاد کشاورزی به شمار می‌رود.

ابراهیمی با اشاره به اینکه قیمت خرید تضمینی انگور متناسب با هزینه‌های تولید نیست، اظهارداشت: دولت تصمیم جدی برای حمایت از کشاورزان باید بگیرد تا چرخ زندگی آنان بهتر بچرخد.

وی گفت: خرید تضمینی یا اجرای خرید تضمینی مشروط ، راهکار اساسی برای حمایت از تولیدکنندگان انگور و کشمش در کشور قلمداد نمی شود بلکه بهترین حمایت بسترسازی صادراتی است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پیشرفت و پایداری اقتصادی به توسعه صادرات غیر نفتی وابسته است، افزود: بخش کشاورزی با داشتن مزیت های بالقوه طبیعی و انسانی و همچنین سابقه تاریخی صادرات اهمیت ویژه ای دارد.

وی تصریح کرد : خشکبار ایران از محصولات فرآوری شده باغی صادراتی است که از نظر طعم، مزه و کیفیت شهرت جهانی دارد.

ابراهیمی با بیان اینکه کشمش محصولی صادراتی و ارز آور است ، گفت : ایران یکی از تولیدکنندگان عمده کشمش در جهان و دارای ماده اولیه مناسبی از نظر کیفیت محصول است.

وی افزود : با توجه به ارزآوری بالای صادرات محصول کشمش بسته بندی و فرآوری این محصول بسیار ضروری به نظر می رسد چرا که بسته بندی استاندارد یکی از مهمترین گام ها برای توسعه صادرات است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: کشمش ظرفیت مناسبی برای صادرات دارد و می‌تواند سود مناسبی برای کشاورزان و باغداران این مرز و بوم به همراه داشته باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه گسترش صنایع تبدیلی، تکمیل و فرآوری محصولات کشاورزی از ضرورت‌های مهم و اصلی کشور برای توسعه اقتصاد کشاورزی است، یادآور شد: فرآوری و بسته بندی شرط مهم توسعه صادرات انواع محصولات کشاورزی به ویژه کشمش است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=31071

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.