تاریخ ارسال : ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۳۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

توهین به بیننده، تلویزیون را دانشگاه نمی‌کند

فقر خلاقیت در برنامه‌سازی تلویزیونی بار دیگر خود را نشان داد. این بار پخش ویدئویی از برنامه اکسیر واکنش‌های تند مخاطبان تلویزیون را به‌همراه داشته است.

شلمچه نیوز-  محمدصادق عابدینی؛ زمانی امام خمینی(ره) از تلویزیون با تعبیر دانشگاه یاد کردند. این تعبیر معنای گسترده‌ای دارد، حداقل تعبیر آن این است که مردم با دیدن برنامه‌های تلویزیونی نکات جدیدی بیاموزند، مثل برنامه‌های علمی و پزشکی که اطلاعات تازه‌ای در زمینه سلامت ارائه می‌کنند. برنامه‌های پزشکی به دلیل فضای سنگین علمی اغلب خشک و بدون انعطافند. در عوض شبکه سوم سیما برنامه‌ای پزشکی را تولید کرده است که تفاوت‌هایی با برنامه‌های سلف خود دارد. «اکسیر» به دلیل به کارگیری فرزاد حسنی از مجریان ممنوع‌التصویر که به تازگی به تلویزیون بازگشته به سرعت مشهور شد. در حالت عادی حاشیه‌دار شدن یک برنامه پزشکی شاید از محالات ممکن باشد، اما اتفاقات بعد از انتشار ویدئویی از این برنامه نشان داد، استعداد حاشیه‌سازی همیشه در برخی از افراد وجود دارد.

کلیپ برخورد ناشایست با یک فرد ساده
در ویدئوی منتشر شده از برنامه اکسیر، مجری برنامه از میان جمعیت شخص داوطلبی را برای مسابقه انتخاب می‌کند، پرسشی با نمایش تصویر یک شخص از صفحه نمایش داخل سالن پخش می‌شود و مجری از شخص داوطلب می‌خواهد نام این فرد را حدس بزند، فرد مذکور نیز جواب را «مری بارت» اعلام می‌کند (درصورتی که مری بارت نوعی بیماری است)، مجری خطاب به شخص داوطلب می‌گوید اگر شغل و هنر مری بارت را بگوید ۵۰ میلیون تومان نقد به وی جایزه می‌دهد، وی نیز پاسخ می‌دهد رمان‌نویس و در نهایت با باز شدن صندوقچه جایزه مشخص می‌شود که جایزه «زرشک» بوده است! در تمام این مدت نیز فرزاد حسنی الفاظ زشت و توهین آمیزی را به کار می‌برد که اگر چه برخی تماشاچیان به آن می‌خندند، اما تأثر مردم از نابود شدن شخصیت یک انسان چه در داخل برنامه و چه بیرون از آن کتمان‌شدنی نیست. این کلیپ بازتاب‌های زیادی داشت، رفتار تحقیر‌آمیز مجری برنامه با شخص داوطلب باعث خشم مردم شده و اعتراض‌های زیادی را نسبت به تلویزیون و برنامه «اکسیر» به همراه داشته است.

فرد ساده، فیلم بود!
با اوج گرفتن اعتراض‌ها، مصطفی شریفی تهیه‌کننده برنامه اکسیر در توضیحاتی ضمن عذر‌خواهی اعلام کرد، شخص داوطلب که جمشید نامیده می‌شود «به عنوان بازیگر و هنرور ما در برنامه حضور دارد، آن دوستانی که پشت این ماجرا بودند با احساسات مردم بازی کرده‌اند»! شریفی تأکید می‌کند: «وقتی می‌خواهیم متفاوت عمل کنیم ممکن است این تفاوت به مزاج مخاطب خوش نیاید!» بعد از این اظهارات ویدئوی دیگری از برنامه اکسیر منتشر شد، این بار از پشت صحنه برنامه و زمان تمرین فرزاد حسنی و فردی که جمشید نامیده می‌شود. این ویدئو برای این منتشر شد که بر فیلم بودن آن چیزی که مردم در تلویزیون دیدند، تأکید  شود! در عوض این روشنگری چه چیزی از اکسیر در ذهن بیننده می‌ماند؟ به فرض قبول اینکه همه چیز فیلم بوده است، توهین به یک فرد در مقابل چشم بینندگان ایده اخلاقی و خلاقانه‌ای است؟! توهین به بینندگان تلویزیونی و اینکه آنها به جای تماشای یک برنامه علمی با شوی از پیش تعیین شده‌ای روبه‌رو هستند نیز می‌تواند جزئی از خلاقیت باشد؟! با این وضعیت ویدئوی دیگری را نیز که برنامه اکسیر درباره نجات یک کودک از مرگ داشت، باید جزو شیرین‌کاری‌های گروه برنامه‌ساز گذاشت یا حضور به موقع پزشک در محل و نجات یک کودک از مرگ؟! انتشار صحنه تمرین بازی فرزاد حسنی با جمشید بیشتر از اینکه برنامه اکسیر را از اتهام توهین به یک فرد تبرئه کند، به شعور و فهم بینندگان تلویزیون توهین کرده و اعتماد آنها را نسبت به برنامه‌های تلویزیونی زیر سؤال می‌برد، از این به بعد چه تضمینی وجود دارد که مردم اتفاقات برنامه‌های تلویزیونی را به جای جالب و هیجان‌انگیز بودن به پای سناریوی از پیش نوشته شده‌ای نگذارند؟!

کپی‌کاری از صفر تا ۱۰۰
برنامه خندوانه نشان داد که می‌توان از حضور تماشاگران در استودیو به عنوان اهرم جذابیت و ایجاد هم‌افزایی در همراهی با برنامه استفاده کرد. حالا انشای موفق خندوانه در دیگر برنامه‌ها به شکل مبتذلی در حال تکرار شدن است. برنامه‌هایی مانند اکسیر که لزوماً نیازی به اجرای استودیویی ندارند، نیز سراغ تماشاگر رفته و از آنها در اجرای برنامه استفاده می‌کنند. ‌

تولید‌کنندگان اکسیر حتی برای اینکه جذابیت برنامه را بیشتر کنند، از هنرور و بازیگر در برنامه استفاده می‌کنند تا به قول تهیه‌کننده برنامه با احساسات مردم بازی کنند! در حالی که این کار جنبه مستندگونه برنامه را زیر سؤال می‌برد. نکته‌ای که نباید آن را فراموش کرد، این است که اعتراض به رفتار توهین‌آمیز مجری اکسیر و ادعای نمایشی بودن آن ماجرا، نباید مانند قصه بازیگران مجموعه «فیتیله» شود؛ مجموعه‌ای که به خاطر یک اشتباه تعطیل شد و شدیدترین توهین‌ها نسبت به مجریان آن صورت گرفت و در نهایت وقتی تلویزیون حکم به ممنوع‌التصویری فیتیله‌ای‌ها داد، جریان معکوسی به راه افتاد که این بار در دفاع از مجریان برنامه فیتیله خواستار بازگشت آنها به اجرای تلویزیونی شدند. برنامه اکسیر نیز از این ماجرا مستثنی نیست و نمی‌شود با یک اشتباه پرونده برنامه را برای همیشه بست، بلکه باید اتاق فکر خود را به افراد هنرمند و باسواد و البته خلاق بسپارند.

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=16409

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.