تاریخ ارسال : ۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۲۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ؛ بعد از واقع شدن سانحه برای کشتی نفت‌کش ایرانی سانچی در آب‌های چین؛ جهوری اسلامی ایران وارد صحنه گردید تا به روند امدادرسانی علیرغم دوری محل سانحه سرعت دهد و به همین دلیل تیم‌هایی از کشورمان به شهر پکن اعزام گردیدند که یکی از این تیم‌ها تکاوران نیروی دریایی ارتش بودند.

تکاوران ارتش ایران در قالب یک تیم ۱۲ نفره برای امدادرسانی به چین رفتند، اما متاسفانه نتوانستند عملیات انجام دهند و به ایران بازگشتند.

این نیرو با این که نتوانست برای سانچی اقدامی کند، اما بعد از برتری انقلاب رشادت‌های بسیاری را انجام داده هست و به نیرویی راهبردی در تنگنا‌ها مبدل شده هست.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

امتحان بزرگ نیروی دریایی ارتش در جنگ تحمیلی

نیروی دریایی ارتش اران که قبل از انقلاب وابستگی شدیدی به غرب به ویژه در حوزه تامین امکانات داشت؛ بعد از برتری انقلاب اسلامی در سال ۵۷ خود را در بوته پایلوت بزرگ دید که باید از آن موفق بیرون می‌آمد؛ کاری سخت، اما نیروی دریایی توان انجام آن را داشت.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

جوانان این نیرو بعد از خارج شدن مستشاران نظامی بیگانه کار را دست گرفتند و در حال پیش‌برد نیروی دریایی بودند که در سال ۵۹ عراق با پشتیبانی بیشتر از ۴۰ کشور از زمین، هوا و دریا به ایران اسلامی هجوم کرد و نیروی دریایی موظف به محافظت از مرز‌های آبی گردید؛ این نیرو هم همه یگان‌های خود را در وضع جنگی قرار داد که یکی از این واحد‌ها گردان تکاوران دریایی مستقر در خرمشهر بود.

حماسه دفاع ۳۴ روزه تکاوران و مردم در دفاع مقدس

عراق که با تمام توان خواب تصرف یک هفته‌ای ایران و سه روزه شهر خرمشهر را در سر پرورانده بود به مرز‌های غربی و جنوب غربی یورش برد و با گذر از اروند وارد خاک ایران گردید و نیرو‌های ایرانی هم که در این زمان در حال شکل‌گیری دو مرتبه بودند غافل‌گیر گردیدند، اما مردم دلاور ایران زمین نه تنها غافل‌گیر نشدند، لکن با وحدتی مثال‌زدنی در برابر ارتش بعث ایستادند و همین زمان کافی برای شکل‌گیری نیرو‌های نظامی را داد تا به دفاع از کشور مشغول گردند.

در همین زمان رژیم عراق که مقاومت مردم را دید قصد کرد به هر نحوی خرمشهر را تصرف کند، اما این بار با تکاروان نیروی دریایی رو به رو گردید که با شکل‌گیری و انسجام بالا به صحنه آمده بودند و متوجه گردید که تصرف ۳ روزه خرمشهر توهمی بیش نخواهد بود.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

با حضور تکاروان مردم هم امیدی دو مرتبه پیدا نمودند و به مساعدت نیرو‌ها آمدند که نتیجه آن مقامتی ۳۴ روزه گردید و همین مقاومت روحیه دشمن را چنان بهم ریخت که دیگر نتوانست با همان سرعت قبلی پیشروی کند.

امیر دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران که در آن روز خود یک تکاور و فرمانده دسته بود در مورد خاطرات خود در آن روز‌ها گفته هست که صبح روز چهارم آبان، ساعت ۴ صبح بود؛ ناخدا صمدی که در آن زمان فرمانده تکاروان دریایی بود فرمان داد که از عرض رودخانه گذر کنیم و به آن سوی خرمشهر برویم.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

پل تحت سیطره دشمن بود و اگر یک روزه خرمشهر را تصرف می‌کرد، مطمئنا خوزستان را می‌گرفت؛ حماسه مقاومت مردم و نیرو‌ها در خرمشهر اینجا مفهوم پیدا می‌کند و چه گردید که ۳۴ روز دشمن پشت دروازه خرمشهر ماند؟ اینجا بود که دشمن فهمید برآوردهایش نادرست بوده هست.

من افتخارم این بود که جز یکی از نیرو‌های گردان تکاوران نیروی دریایی ارتش در خرمشهر بودم؛ گردان در ۳۴ روز مقاومت، حدود ۸۰ شهید داد و نزدیک به ۲۰۰ نفر نیز جانباز گردیدند، اما نتیجه این ایثارگری‌ها نتیجه‌ای با ارزش بود.

خرمشهر بعد از ۳۴ روز سقوط کرد، اما ماموریت تکاوران تمام نشد.

تحقق کابوس صدام با رشادت تکاوران

دشمن که با تمام توان آمده بود تا ایران را فتح کند باید جوابی کوبنده از نیرو‌های نظامی ایران دریافت می‌کرد که نیروی هوایی با عملیات کمان ۹۹ در روز نخست جنگ این کار را کرد و این بار نوبت نیروی دریایی بود تا پوشالی بودن قدرت دریایی عراق را ثابت نماید و از همین رو طرح عملیات مروارید ریخته گردید.

طرح این عملیات به این شکل بود که تکاروان دریایی ارتش از طریق طریق هوا و بالگرد وارد سکو‌های نفتی البکر و الامیه گردیدند و هر دو سکو را به تصرف خود درآوردند؛ با این کار همچنین که محاسبه های صدام در مورد ایران بهم می‌خورد حاکمیت این کشور بر خلیج فارس هم نابود شد. [زیادتر بخوانید]

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

[حامیان عراق که در راس آن‌ها آمریکا قرار داشت متوجه وخامت مبحث گردیدند و به همین دلیل به جای حضور غیرمستقیم؛ وارد جنگ مستقیم با ایران گردیدند و با دستاویز حمل محموله نظامی به کشتی‌های ایرانی یورش می‎بردند و آن‌ها را تصرف می‌کردند و بعد از این که محموله‌ای پیدا نمی‌کردند کشتی را به عراقی‌ها تحویل می‌دادند.

در این زمان هم نوبت به تکاوران دریادل ارتش رسید تا با انجام عملیات کشتی تصرف شده ایران را پس دریافت کنند و در این راه ماموریت‌های بسیاری را انجام دادند.

مبارزه با سارقان دریایی، ماموریت امروز نیروی دریای ارتش

بعد از انتهاء جنگ و برای مدتی شرایط در آب‌ها آرام گردید و کشتی‌ها به سادگی در رفت و آمد بودند تا این که دو مرتبه سوژه ای نیرو‌های دریایی جهان را وادار با عکس العمل کرد و آن مبحث دزدی‌های دریایی بود؛ این بار نه یک ارتش یا نیروی نظامی لکن مردم عادی به سراغ کشتی‌های تجاری آمده و آن‌ها را می‌ربودند و زیادتر این اتفاق همه در یکی از کریدور‌های گذر کشتی‌ها در نزدیکی کشوری سومالی رخ داده بود.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

در ابتدا تعداد کشتی‌های ربوده شده کم بود، اما رفته رفته تعداد دزدی‌ها و سارقان دریایی افزایش و از سال ۱۳۸۷ روند تازه ای پیدا نمود و به چالشی برای اقتصاد کشور‌ها مبدل گردید به همین علت به نیرو‌های دریایی فرمان محافظت از کشتی‌های تجاری داده گردید و ایران هم از این مبحث جدا نبود.

بنا به ارزش این مبحث و تدبیر فرماندهی معظم کل قوا مبنی بر حضور نیروی دریایی راهبردی ارتش در آب‌های آزاد و بین المللی، این نیرو از شش سال گذشته تا به حال ماموریت یافته هست تا امنیت کشتی‌های تجاری و حامل انرژی ایران را در محدوده گسترده ای تا مدار ۱۰ درجه شمالی، شمال اقیانوس هند و خلیج عدن تامین کند.

به همین علت ناوگروه‌های نیروی دریایی ارتش به منطقه مد نظر اعزام و تاحالا ۶۰ درصد هجوم سارقان دریایی با حضور به موقع این نیرو ناکام مانده، البته در بعضی مواقع سارقان دریایی توانستند بعضی کشتی‌ها را تصرف نمایند که در این زمان تکاوران نیروی دریایی وارد صحنه گردیدند.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

تکاوران این نیرو در چنین عملیات‌هایی وارد صحنه می‌شدند و با نفوذ به کشتی و به خطر انداختن جان خود؛ هم کشتی و هم جان خدمه را رهایی می‌دادند که هنوز هم این چنین ماموریت‌ها ادامه دارد، اما نکته مهم این هست که دیگر برای تکاوران کشتی ایرانی و غیر ایرانی تفاوتی نداشت و هر کشتی که درخواست مساعدت می‌کرد ناوگروه‌ها و تکاوران به مساعدت می‌رفتند مثل کاری که برای کشتی آمریکایی انجام گردید.

حتی آمریکایی‌ها هم از یاری‌رسانی نیرو‌های تکاور ارتش جمهوری اسلامی بی‌نصیب نماندند

از زمان افزایش سرقت دریایی که باعث حضور زیادتر ناگروه‌ها و تکاوران نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آب‌های آزاد گردید نه منحصرا کشتی‌های تجاری ایران لکن کشتی‌های سایر کشور‌ها هم از این امنیت بهره بردند.

تکاروان ایرانی در چندین عملیات، کشتی‌های کشورهایی چون پاناما و فلیپبن را از چنگ سارقان دریایی رهایی دادند و تا گذر از منطقه خطر آن‌ها را اسکورت کردند، اما شاید بتوان مهم‌ترین عملیات این نیرو را رهایی کشتی آمریکایی دانست که در خرداد سال ۹۱ انجام گردید.

در این تاریخ سارقان دریایی در دریای عمان به یک کشتی تجاری آمریکایی هجوم کردند و این کشتی درخواست مساعدت کرد، اما علی رغم این که نیرو‌های نظامی این کشور در منطقه بودند هیچ اقدامی صورت نگرفت، اما ناوگروه و تکاوران نیروی دریایی ارتش که در منطقه برای گشت‌زنی حاضر بودند با سرعت خود را به منطقه رسانده و با ظرفیت آتش سنگین سارقان دریایی را فراری دادند.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

اما این آخرین عملیات تکاروان شجاع ایران نبوده و در هر وقتی که احتیاج به امدادرسانی فروی بوده این نیروی اعلام آمادگی کرده هست که گواه این مبحث را می‌توان در سانحه کشتی سانچی دید.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

بعد از واقع شدن سانحه برای نفت‌کش ایرانی سانچی در دریای چین و حضور کشورهای، چون چین، ژاپن و کره برای امدادرسانی؛ مقام های کشورمان هم برای سرعت قسمتی به روند امدادرسانی وارد صحنه گردیدند و از نیرو‌هایی که توان امداد داشتند درخواست نمودند به عملیات رهایی وارد گردند.

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

در همین چهاچوب تکاوران نیروی دریایی ارتش برای اعزام و انجام عملیات امداد اعلام آمادگی کردند و به چین هم رفتند، اما به علت شرایط محیط و درجه حرارت بالا نتوانستند عملیات را انجام دهند.

البته در این باره امیر دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: پیشنهاد ما برای حضور تکاوران در چین و کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان، سه روز پس از برخورد کشتی بود و تشریفات حضور این عزیزان با توجه به اینکه طرف چینی اعلام نموده بود نظامی‌ها را برای حضور در این عرصه نمی‌پذیرد، شرایط را پیچیده‌تر کرد. آن‌ها اعلام نمودند که تکاوران ایرانی نباید با لباس نظامی در صحنه حاضر گردند. [زیادتر بخوانید]

تپش دل دریادلان کلاه سبز برای دریانوردان سانچی

[اعلام آمادگی و حضور به موقع تکاوران دریایی ارتش همچنین که ابهت نیرو و ارتش جمهوری اسلامی ایران را به جهان نشان می‌دهد، این روزها ضامن امنیتی هست که همه کشور‌های جهان حتی آنهایی که ایران را تحریم نمودند می‌توانند از آن بهره ببرند، امنیتی که در داخل کشور خیز می‌زند و می‌تواند به وسیله حضور ایران در منطقه به تمام کشورهای غرب قاره آسیا جابه جا کنند.

گزارش از امین ملکیان


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83627

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.