تاریخ ارسال : ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۱۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

تیره کننده لذت ها از منظر پیامبر(ص)/ خنده ابوذر در مجلس بنی امیه

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس،‌ حجت‌السلام محسن قرائتی استاد قرآن در کتاب «خنده و گریه» درباره شاد بودن فرد مسلمان و اینکه چگونه شاد باشیم و چگونه بخندیم اما خنده حرام نباشد، انواع مزاح‌هایی که از امامن معصومین(ع) و علمای شیعه روایت شده را جمع‌آوری کرده هست که در این نوشتار به بعضی از اشارات استاد می‌پردازیم.

خنده بر لب، گریه در دل

حضرت علی (ع) می‌فرماید:‌«ان الزاهدین فی الدنیا تبکی

غرق در خنده نشوید

پیامبر خدا(ص)‌ گذرش به مراسمی افتاد که صدای خنده بلند بود، فرمود: «شوبوا مجلسکم بذکر مکدر اللذات»؛ «انجمن خود را با یاد تیره‌کننده لذت‌ها در آمیزید…» » عرض کردند: «تیره‌ کننده‌ لذت‌ها چیست؟» فرمود: «مرگ». آن بزرگوار فرمود: «مرگ را یاد کنید که یاد فوت گناهان را از بین می‌برد، و موجب پارسایی در دنیا می‌شود…»

خنده‌های جبهه

» » یکی حاضر گردید وی را با مرکب به جبهه برد. به جبهه رفتند جنگ تمام گردید. ۶ آن دو با خنده و دعای برکت از هم جدا گردیدند.

خنده‌هایی که می‌ماند

فرض کن: دو هزار بار خندیده‌ای، هزار و نهصد و نود بار، خنده‌های تفریحی و کیفی بوده هست، مال خودت بوده، بسیار خوب حلال بوده اما همه تمام گردید، الان هم یادت نیست چه بود، همه خنده‌ها محو گردید،

دیدی یک کسی یک کار خوبی می‌کند، با لبخند تشویقش کردی که به آن کار ادامه دهد، آن ده تا لبخندی که «صبغه الله» رنگ خدایی داشته هست، آن ده تا خنده برای شما هست، ولی آن باقی‌ها محو شده هست.

خنده دشمن

در یکی از جنگ‌ها، کفار به مسلمان‌ها خندیدند پیغمبر متوجه گردید که خنده کفار به مسلمان‌ها برای این هست که در میان لشکر مسلمان‌ها، عده‌ای ریش‌سفید و پیرمرد هستند، فرمود: «بروید ریش‌هایتان را رنگ کنید تا نگویند ارتش اسلام پیر و فرتوت هست.»

خنده ابوذر در مجلس بنی‌امیه

»ابوذر وارد مراسمی گردید، همه افرادی که نشسته بودند سران بنی‌امیه بودند. وقتی ابوذر وارد گردید زد به خنده،‌گفتند: «برای چه خندیدی؟» چون ابوذر راستش را می‌گفت، اظهار کرد: نپرسید. اظهار کردند: باید بگویی اظهار کردند: باید اظهار کرد: «از پیغمبر شنیدم که هر وقت سران مملکت، همه جزء حزب بنی‌امیه بودند خاک بر سر چنین مردمی!» اظهار کردند: «یا باید شاهد بیاوری که پیغمبر چنین صحبتی را زده، یا تو را می‌کشیم، تو با این حدیث، آبروی بنی‌امیه را بردی.» اظهار کرد: شاهد من، علی‌بن‌ابیطاب از امیرالمؤمنین پرسیدند:‌ «آیا از امیرالمؤمنین پرسیدند:‌ « پیغمبر چنین صحبتی را زده هست؟»‌ آن حضرت فرمود: «من نشنیده‌ام که پیغمبر چنین صحبتی زده باشد، اما این را شنیده‌ام که پیغمبر فرمود:‌ آسمان بر کسی سایه نیفکند، راستگوتر از ابوذر.»

مقاومت در مقابل خنده دیگران

سید جمالالدین »

پادشاه با گریه رفت، امام با خنده آمد

»قرآن می‌گوید: هر کس برای کسی نقشه بد بکشد، دیر یا زود دودش در چشم خودش می‌رود، نقشه کشیدند امام را در سیزدهم آبان ماه ۱۳۴۳ به ترکیه تبعید کنند امام رفت ولی با خنده آمد، اما آن کسی که نقشه کشیده بود، با گریه رفت امام با ۵ میلیون استقبال وارد ایران گردید او با یک هیأت چند نفره رفت. برای بدرقه‌ امام در تشییع جنازه،‌ دو میلیون نفر آمده بودند، برای تشییع جنازه پادشاه ۱۶ نفر آمده بودند ۱۶ نفری که هیچ کدام گریه نمی‌کردند ۱۰ میلیونی که همه گریه کردند.

«فأرادو به کیداً» قرآن می‌گوید: «وقتی تصمیم می‌گیرند که با اولیای خدا کید کنند، حیله‌شان به خودشان برمی‌گردد»؛ «فجعلناهم الاخسرین»

انتهای پیام/


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95711

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.