تاریخ ارسال : ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۰۰:۳۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ثبت بالاترین نرخ بیکاری پس از انتخاب روحانی

«نرخ بیکاری به بالاترین رقم از زمان انتخاب روحانی به ریاست‌جمهوری در سال ۹۲ رسید.»
به گزارش شلمچه نیوز، روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت: آمارها حاکی از افزایش نرخ بیکاری با ۱۲/۷ درصد است؛ نرخی که بالاترین رقم از زمان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۲ محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد که تدابیر وزارت کار تاکنون برای حل این مشکل که بسیاری از کارشناسان آن را مهم‌ترین معضل دولت یازدهم می‌دانند، ناکام مانده است.
مرکز آمار در گزارشی از افزایش نرخ بیکاری به رقم ۱۲/۷ درصد خبر می‌دهد. این در حالی است که در بهار سال جاری این رقم ۰/۵ درصد کمتر بود و نسبت به مدت مشابه سال گذشته (تابستان ۱۳۹۴) این نرخ ۱/۸ درصد افزایش داشته است.
روحانی در سال ۱۳۹۲، در شرایطی سکان امور را به دست گرفت که شاخص‌های اقتصادی وضعیت به مراتب بدتری را داشتند اما در آن سال نرخ بیکاری با کاهش نسبت به دو سال ابتدایی دهه ۹۰ شمسی، ۱۰/۵ درصد بود. نرخ بیکاری ظرف دو سال گذشته روندی افزایشی را طی کرد تا در تابستان امسال به بالاترین رقم از سال ۹۲ برسد.
در حال حاضر تعداد بیکاران مطلق، سه میلیون و ۳۳۷ هزار و ۴۱۵ نفر است که رقمی بالا محسوب می‌شود؛ چرا که بیکار مطلق به فردی گفته می‌شود که به دنبال کار گشته اما حتی در هفته مرجع یک ساعت هم مشغول به کار نبوده است. اگر فردی جویای کار نباشد، جزو جمعیت بیکار محسوب نمی‌شود و آن را در بخش غیرفعال اقتصادی محاسبه می‌کنند، در نتیجه می‌توان گفت بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در تابستان به دنبال کار گشتند اما موفق نشدند که هیچ کاری، ولو یک ساعت در هفته پیدا کنند.
در تابستان امسال نرخ مشارکت اقتصادی با افزایش نسبت به بهار سال جاری و تابستان پارسال به ۴۰/۴ درصد رسید.
در بخش دیگری از آمار آمده است که ۴۰/۸ درصد از شاغلان کشور بیش از ۴۹ ساعت در هفته کار می‌کنند. این مهم به این معناست که بخش مهمی از شاغلان به دلایلی از جمله کم بودن دستمزد، مجبور هستند ساعات بیشتری را به کار اختصاص دهند. از قضا همین موضوع یکی از دلایل افزایش نرخ بیکاری، به ویژه در میان جوانان است. در شرایطی که بیش از یک سوم کشور، ساعات زیادی را در هفته به کار اختصاص می‌دهند و بسیاری از آنها دو شغله و چند شغله هستند، دیگر کارفرما تمایلی به جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ندارد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=29119

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.