تاریخ ارسال : ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۵۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

جاده های کردستان منتظر “ارزش و همت جهادی مسئولان” برای گریز از حوادث

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از سنندج، ، وضع جاده‌های استان کردستان زیاد "فضاحت‌بار و نامناسب" هست بطوریکه در سال ۹۴ طبق آمار وزارت راه‌وشهرسازی ۳۶۵ نفر و آمار وزارت بهداشت و معالجه ۴۸۰ نفر تلفات جاده‌ای با ۱۸ درصد رشد نسبت به سال ماقبل آن در جاده‌های کردستان داشته‌ایم.

اگر چه در بعضی نقاط استان اقداماتی انجام شده اما فوت و مصدوم شدن مردم و هم‌وطنان در جاده‌های استان کردستان مبحث تازه‌ای نیست و مشخص نیست آیا نمایندگان مردم کردستان در مجلس می‌دانند که وظیفه آنها در ازاء این وضع اسفناک چیست یا خیر؟ یا اینکه بعضی از آنها به‌جای پیگیری مطالبات مردم این خطه و فشار آوردن و طرح سئوال از وزیر راه و شهرسازی و ملزم کردن وی به برطرف مشکلات عدیده حوزه راه و شهرسازی کردستان، علناً از کارهای آقای وزیر پشتیبانی می‌کنند! طوریکه انگار حوزه راه‌های کردستان هیچ مشکلی ندارد.

هر چند مردم کردستان بابت این وضع کنونی راه‌های استان، امید چندانی به فشار آوردن و طرح سئوال نماینده مردم کردستان در کمیسیون عمران مجلس از وزیر راه و شهرسازی ندارند اما خبرگزاری تسنیم کردستان به عنوان یک خبرگزاری مردمی و مورد وثوق مردم این دیار در کنار بازتاب واقعیت‌ها، به وقت خود نقاط ناتوانی و کم‌کاری‌های دیگر مرتبط به این حوزه را منعکس می‌کند.

مدیرساخت و توسعه راه‌های اداره‌کل راه و شهرسازی استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، با بیان اینکه راه‌سازی یکی از فعالیت‌های عمرانی زمان‌بر و هزینه‌بر هست، اظهار داشت: در اوائل سال گذشته به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر ۱۰ کیلومتر بزرگراه وجود داشت اما در حال حاضر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر راه بین شهری ۱۴ کیلومتر بزرگراه احداث شده هست.

رامین محمودی اضافه کرد: به ازای ۱۰۰ کیلومتر از راه‌های بین شهری در سطح کشور ۲۲ کیلومتر آزادراه وجود دارد که این آمار در کردستان ۱۴ کیلومتر بوده و نسبت به میانگین کشوری ٨ کیلومتر فاصله داریم.

وی با اشاره به محورهای پرترافیک گردشگری استان اظهار کرد: در کانون سقز به بانه مقدمات مناقصه اجرا شده و در ۱۰ کیلومتر از این کانون به‌صورت دو گروه بزرگراه مشغول به برپایی مناقصه می‌باشیم.

مدیرساخت و توسعه راه‌های اداره‌کل راه و شهرسازی استان کردستان با بیان اینکه کانون گردشگری سنندج به کامیاران محوری پرترافیک و پرتصادف هست، تأکید کرد: کمپانی ساخت و توسعه زیربنایی حمل‌ونقل کشوری به نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی این کانون را در ۳ قطعه تعیین تکلیف کرده و پیمانکاران به سرعت مشغول کار می باشند و برپایه برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته طی فاصله زمانی دو تا سه سال آینده به اتمام می‌رسد.

وی عنوان نمود: برای این سه قطعه با طول ۳۰ کیلومتر ۱۵۰ میلیارد تومان مناقصه برگزار شده هست.

۲ تونل جاده تازه سنندج-مریوان تا انتهاء سال به بهره‌برداری می‌رسد

محمودی با بیان اینکه کانون سنندج به مریوان یکی از پروژه‌های با اهمیت استان هست، اضافه کرد: با احداث این کانون ۲۵ کیلومتر طریق کوتاه و علت کاهش تصادفات، زمان عزیمت و افزایش امنیت و حجم و سرعت طریق می‌شود.

وی با اشاره به واریانت ۵۲ کیلومتری تیژتیژ-گاران به‌عنوان قسمتی از کانون سنندج به مریوان اظهار کرد: کل این کانون تعیین تکلیف شده و از سال ۹۵ سه پیمانکار به سرعت مشغول پیشروی می باشند و تا انتهاء سال کنونی از ۳ تونل موجود در این طریق ۲ تونل آن به بهره‌برداری می‌رسد و برپایه برنامه‌ریزی‌های انجام شده تونل سوم هم تا انتهاء سال مالی ۹۷ تمام می‌شود.

مدیرساخت و توسعه راه‌های اداره‌کل  راه و شهرسازی استان کردستان با بیان اینکه ۳۰ کیلومتر از واریانت تیژتیژ-گاران آسفالت شده هست، اظهار کرد: ۲۲ کیلومتر آن در سه قطعه در دست اجرا بوده و برپایه برنامه‌ریزی‌ها حداکثر تا شهریور ماه سال ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد و در اینصورت طول جاده از ۱۳۲ کیلومتر به ۱۰۵ کیلومتر کاهش پیدا می‌کند.

کنارگذر جنوب غربی شهرستان بیجار در آینده‌ای نزدیک بازنمایی می‌شود

مدیرساخت و توسعه راه‌های اداره‌کل  راه و شهرسازی کردستان با اشاره به قرار گرفتن ۵۰ کیلومتر از کل ۱۵۰ کیلومتر پروژه بیجار به همدان در حوزه استان بیان کرد: با مسرت کل طریق به استثناء ۶ کیلومتر به نتیجه دست یافته و حداکثر تا مرداد ماه سال ۹۷ احداث می‌شود و علاوه بر این سال کنونی ۱۰ کیلومتر از این پروژه زیربار ترافیک رفته هست.

وی از پروژه بیجار به زنجان که از کل ۱۴۵ کیلومتر آن ۵۸ کیلومتر در حوزه کردستان قرار دارد به عنوان برنامه‌های آینده اداره‌کل راه و شهرسازی کردستان اسم برد و اظهار کرد: در سه سال گذشته ۱۰ کیلومتر گروه دوم به بهره‌برداری دست یافته و سال کنونی حدوداً ۷ کیلومتر به پیمانکار داده گردید و در صورت تأمین ارزش کافی ۴ کیلومتر آن در سال ۹۷ به اتمام می‌رسد.

استان کردستان ۲۶۵ کیلومتر بزرگراه دارد

محمودی به 55 کیلومتر کانون بیجار به دیواندره اشاره نمود و اضافه کرد: در سال‌های گذشته ۵ کیلومتر توسط گروه دوم آن احداث و ۱۰ کیلومتر آن در دست اجرا قرار گرفته و در صورت تأمین ارزش ۲۰ میلیارد تومانی این پروژه نیز به نتیجه می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۵ کیلومتر کانون کامیاران به سروآباد مریوان در دست اجرا قرار گرفت، اظهار کرد: سال کنونی ۶ کیلومتر از این طریق آسفالت شده و بقیه طریق هم تا انتهاء شهریور سال ۹۷ به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرساخت و توسعه راه‌های اداره‌کل راه و شهرسازی کردستان با بیان اینکه در دو سال گذشته ۸۰ کیلومتر بزرگراه با هزینه‌ای بالغ بر ۱۶۰ میلیارد تومان در استان به بهره‌برداری رسید، عنوان نمود: استان کردستان ۲۶۵ کیلومتر بزرگراه دارد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=82370

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.