تاریخ ارسال : ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۰:۲۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

جدال شهرداری و بنیاد شهید برای وضع شهدای آتش نشان پلاسکو به کجا رسید؟

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، چندیست که میان مسئولین شهرداری و مسئولین بنیاد شهید در مورد مبحث شهید شمرده شدن یا نشدن شهدای آتش نشان پلاسکو سوال و پاسخ‌هایی رد و بدل شده‌است که شائبه ادامه جدال قدیمی بنیاد شهید و آتش نشانی را برای تصویب مقررات جدید ایجاد نموده هست. زیرا مقررات شورای شهر که چندیست تسهیلاتی را برای شهدای آتش‌نشان تصویب کرده هست، می‌تواند این مقررات را منحصرا برای عوامل خود در تهران به کار ببرد. شورای شهر و شهرداری می‌خواستند که این آتش‌نشان‌ها شهید شمرده گردند.

اکنون دیگربار نوشته ها میان بنیاد و شهرداری نشان دهنده آنست که نتیجه مطلوبی از این اختلاف قدیمی حاصل نشده هست. محمد علی نجفی، شهردار تهران و مهدی داوری مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی طی برنامه‌های متفاوت در برابر خبرنگاران از نامه نگاری‌های مکرر با بنیاد شهید برای شهید شمرده کردن آتش نشانان پلاسکو خبر دادند و گلایه از عدم جواب به این نوشته ها داشته‌اند. این در حالیست که به غیر از انتشار توضیحات مسئولین بنیاد از طریق رسانه‌ها، بر طبق اطلاع خبرنگار تسنیم از بنیاد شهید و امور ایثارگران، این بنیاد جواب نوشته ها مسئولین شهرداری و آتش نشانی را دو بار کتباً نیز عرضه داده هست.

زیادتر بخوانید:

به چه سبب آتش نشانان پلاسکو شهید شمرده نمی‌شوند؟

چه تسهیلاتی به خانواده شهدا و جانبازان آتش نشان پلاسکو تعلق می‌گیرد؟

متن گلایه‌های شهرداری و جواب بنیاد شهید در ادامه می‌آید:

مهدی داوری، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران عصر روز دوشنبه ۱۸ دی ماه ۹۶ در نشست خبری در جواب به سؤالی مبنی بر شهید شمرده شدن آتش‌نشانان پلاسکو افزود: در ارتباط با آتش‌نشانان پلاسکو، نوشته ها بسیاری با بنیاد شهید داشتیم اما هنوز جواب قطعی از بنیاد شهید مبنی بر شهید شمرده شدن آتش‌نشانان پلاسکو دریافت نکردیم.

اما سه شنبه ۱۹ دی ماه ۹۶ مهدی ایزدی، معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در جواب به ادعای طرح شده از طرف مدیر عامل آتش نشانی با اشاره به لزوم تجلیل از جان فشانی آتش‌نشانان عزیز که در زمینه یاری رساندن به هموطنان و یا رهایی جان اشخاص در حوادث آتش‌سوزی بذل جان می‌کنند، اظهار کرد: بنیاد شهید و امور ایثارگران حساسیت‌های بالای افکار عمومی، صاحبان قلم و تفکر و شهروندان در دفاع از ایثارگری آتش‌نشانان قهرمان را نمودی بارز از علاقه و دلبستگی ملت شریف ایران به فرهنگ ایثار و شهید شدن می‌داند.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید در تشریح مقررات مربوط به خدمات رسانی به ایثارگران اظهار کرد: طبق آخرین اصلاحات قانون اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران مصوب ۱۳۸۷ و قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب ۱۳۹۱ و علاوه بر این آیین نامه تعیین و احراز مصادیق شهید و ایثارگر مصوب هیئت محترم وزیران، در حال حاضر خانواده‌های شهدایی که در منطقه های جنگی و یا آثار باقی مانده از جنگ و درگیری با اشرار به شهید شدن رسیده‌اند قانوناً تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار دارند.

ایزدی اضافه کرد: بنیاد شهید و امور ایثارگران حسب این مقررات در مورد مأمورین سازمان‌های مختلفی که برای عملیات امداد و رهایی در حوادثی مثل سیل، زمین لرزه و آتش سوزی و … اقدام به فعالیت‌های ایثارگرانه برای رهایی همنوعان می‌نمایند بدون اختیارات قانونی لازم هست اقدام به فعالیت‌های ایثارگرانه برای رهایی همنوعان می‌نمایند بدون اختیارات قانونی لازم هست اما در کمال خوشبختی شورای اسلامی شهر تهران در مورد شهدای آتش نشان طی مصوباتی در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ شهرداری تهران را مکلف به عرضه خدمات و تسهیلات و تحت پوشش قرار دادن خانواده این عزیزان کرده هست.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد با اهتمام بر لزوم ترویج فرهنگ ایثار در جامعه افزود: بنیاد شهید و امور ایثارگران در طی سال‌های گذشته با توجه به واقع شدن حوادث متفاوت که منتج به جان باختن مأمورین بعضی دستگاه‌های اجرایی در طی عملیات امداد و رهایی شده، با توجه به وظیفه ذاتی خود به طور مستمر حساسیت و توجه لازم برای پاسداشت الگوهای بارز ایثار در عرصه‌های اجتماعی را داشته و

مدتی قبل محمد علی نجفی، شهردار تهران هم ۲۰ آذرماه ۹۶ در حاشیه سخنانش در مورد رسیدگی به وضع خانواده شهدای پلاسکو بیان کرد: تقاضای کلیدی خانواده شهدای پلاسکو از بنیاد شهید هست و می‌خواهند که بنیاد شهید، آن‌ها را بپذیرد تا بتوانند از مزایا استفاده نمایند اما تاحالا بنیاد شهید این مسئله را قبول نکرده چون که می‌گوید این پذیرش طبق ضوابط‌شان نیست. جدیدا برای ریاست بنیاد شهید نامه‌ای درج کردم و دوباره این درخواست ها را مطرح نمودم جدیدا برای ریاست بنیاد شهید نامه‌ای درج کردم و دوباره این درخواست ها را مطرح نمودم و مطمئن باشید در این ۱۱ ماه آنچه که از عهده شهرداری تهران برآمده انجام داده‌.

سعید عندلیبی، معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران، روز پس از اظهارات نجفی یعنی در ۲۱ اذر ماه ۹۶ در جلسه شورای سازگاری حقوقی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به مسائل طرح شده از طرف شهرداری اظهار کرد: مبحث احراز شهید شدن طبق مقررات موجود انجام می‌شود و درصورتی‌ که این مقررات احتیاج به اصلاح و یا ابهام‌زدایی داشته باشند، تحولات لازم باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد تا بنیاد بتواند آن را اجرا کند.

وی اظهار کرد: طبق ماده ۱۰ آیین‌نامه اشاره شده، قطعی شده هست «در صورت بروز ابهام در تطابق مصادیق شهید و در حکم شهید با مفاهیم آن و سایر مصادیق ایثارگری، بین نیروهای مسلح و بنیاد شهید و امور ایثارگران، پرونده طبق اختیارات متاثر از گردش کار پرونده‌های مسدود به شماره ۵۱۷۳ به تاریخ ۱۱/ ۱۱/ ۱۳۶۹ مصوب مقام معظم رهبری به توصیف ماده (۱۱) اتخاذ تصمیم و تعیین تکلیف می‌شود».

عندلیبی در مورد تفاوت شهدای خدمت و شهدای جنگ تحمیلی توضیح داد: خانواده شهدای خدمت طبق قانون تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار نمی‌گیرند و تسهیلات، کمک‌ها، حقوق و مزایای مدنظر داشته شده برای این عزیزان از سوی سازمان‌های محل خدمت شهید در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد. اگر مجلس شورای اسلامی تشریح قانونی شهید را اصلاح کند و یا تبصره‌ای به ماده قانونی مربوط به مصادیق شهید اضافه کند که طبق آن آتش نشانان جان باخته در در خلال خدمت من جمله شهدای آتش نشان در سانحه پلاسکو را مشمول مصادیق ایثارگر تلقی کند و آن را به تصویب برساند، بنیاد شهید و امور ایثارگران مکلف به اجرای آن و تحت پوشش قرار دادن خانواده این عزیزان هست اما در حال حاضر بدون محمل قانونی و مصوبه مجلس شورای اسلامی، بنیاد برای تحت پوشش قرار دادن خانواده این عزیزان اختیار قانونی را ندارد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=82620

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.